Index ekonomického sentimentu CFA* zaznamenal v novembri siedmy medzimesačný pokles v rade, keď z októbrových -29 bodov poklesol na -37 bodov (hranica medzi očakávaním zrýchlenia a spomalenia je 0 bodov).
Hlavným dôvodom, prečo ekonómovia ďalej očakávajú spomaľovanie slovenskej ekonomiky, je predpoklad opätovného sprísnenia pandemických opatrení. Za jeden z dôvodov spomalenia ho označilo až 69 percent respondentov.
Ako ďalšie dôvody očakávaného spomalenia uviedli respondenti problémy s dodávkami tovarov (52 percent) a výrazné zrýchlenie inflácie (47 percent).
Hlavnými faktormi, pre ktoré respondenti očakávajú pozitívny vývoj ekonomiky, sú predpoklad zlepšenia pandemickej situácie (17 percent) a odložená spotreba (14 percent).
Index hodnotenia aktuálnej situácie slovenskej ekonomiky pokračoval už štvrtý mesiac po sebe v poklese a dostal sa na úroveň -5 bodov (poklesol o 20 bodov).
Pri ekonomikách eurozóny a USA sa však negatívny trend očakávaní prelomil a index očakávaného vývoja vzrástol o 5 respektíve 9 bodov.
Vyhliadky pre vývoj na akciových trhoch zaznamenali v novembri pokles. Index očakávaného vývoja na amerických akciových trhoch poklesol zo októbrových 26 bodov na 17 bodov a na európskych z 20 na 14 bodov.
Očakávania vývoja výnosov z desaťročných slovenských, nemeckých a amerických dlhopisov prelomili dlhodobý rastový trend a všetky zaznamenali pokles o 5 bodov, resp. 6 a 7 bodov, avšak stále zostávajú na relatívne vysokých hodnotách.
Odpovede do prieskumu sa zberali od 11. novembra do 3. decembra. V prvom týždni odpovedalo 37 percent, v druhom 35 percent a po druhom 28 percent respondentov.
Celkové výsledky za október 2021
- Index CFA Society
* Index ekonomického sentimentu meria očakávania slovenských ekonómov ohľadom vývoja ekonomiky v nasledujúcich šiestich mesiacoch.
** Všetky indexy v prieskume sú vypočítané ako rozdiel medzi percentom kladných a záporných odpovedí. Najvyššie možné skóre je +100 a najnižšie -100 bodov.
- Účastníci prieskumu CFA
Across Private Investments, Asset Management SLSP, Babocky Investment Office, Centrum pre hospodárske otázky, ČSOB Banka, Ekonomická fakulta UMB, Ekonomická fakulta TUKE, European Investment Centre, Európska banka pre obnovu a rozvoj, EY Slovenská Republika, Fakulta managementu UK, Fin4You, FINAX, Finstat, Hospodárske Noviny, IAD Investments, Infinity Capital, Infostat, IPM Group, ING, Inštitút finančnej politiky, J&T Banka, KPMG Slovensko, Kooperativa, LookingEast, , Metatron Capital, NN, Partners Asset Management, Pevoni, Privatbanka, ProRate, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, Sandberg Capital, Slovak Investment Holding, Slovca, Slovenská Sporiteľňa, Sympatia Financie, Tatra Asset Management, Tatra Banka, Trend, Twin Capital, Unicredit Bank, VÚB, VÚB Asset Management, VÚB Generali, Wealth Effect Management, WOOD & Company, XTB, 365.bank, 365.invest
- CFA Society Slovakia
- CFA Institute je popredné globálne združenie profesionálov v oblasti riadenia investícií, ktorá združuje investičných analytikov, manažérov portfólií a ďalších finančných profesionálov. Hlavným cieľom tejto spoločnosti je formovanie investičnej profesie propagovaním najvyšších štandardov etiky, vzdelania a profesijnej excelencie pre všeobecný úžitok celej spoločnosti. Inštitút poskytuje záujemcom možnosť dosiahnuť celosvetovo uznávanú kvalifikáciu Chartered Financial Analyst (CFA). V súčasnosti má viac ako 175-tisíc členov a 354-tisíc kandidátov v 164 krajinách.