Česká koruna 1. marca 2023 popoludní voči euru spevnila prvýkrát od 1. augusta 2008 pod psychologickú úroveň 23,50. Dostala sa až na úroveň kurzu 23,492 za euro, teda na svoju absolútne najsilnejšiu úroveň za celé obdobie od 1. augusta 2008, ako vyplýva z údajov Bloombergu. Od „zrodenia“ eura v roku 1999 bola voči nemu koruna silnejšia iba v 14 dňoch.
Korune na posilnení bezprostredne pomáha pozitívna nálada na svetových trhoch. Hospodárske výsledky amerických firiem totiž pozitívne prekvapujú. Investorom sa preto vracia chuť investovať do rizikovejších akcií typu automobilky Tesla alebo aj do mien, ako je práve česká koruna.
Mnoho investičných profesionálov, napríklad predstavitelia najväčšieho správcu investícií na svete, spoločnosti BlackRock, ale varujú, že ide o prehnaný optimizmus, najmä vzhľadom na makroekonomické úskalia nadchádzajúcej doby.
Česká koruna od začiatku invázie posilnila voči euru viac ako napríklad švajčiarsky frank. A porovnateľne ako americký dolár. To je pozoruhodný úspech, ak uvážime, že americká alebo švajčiarska mena sú tradične považované za takzvané bezpečné útočisko alebo tiež „bezpečný prístav“ pre časy veľkej neistoty, rapídnej inflácie, vojen... Koruna je teraz svojim spôsobom bezpečnejšie útočisko ako frank.
Koruna od 24. februára posilnila voči euru o 5,3 percenta, zatiaľ čo švajčiarsky frank „len“ o 4,2 percenta, plynie z dát agentúry Bloombergu. Americký dolár spevnil voči euru za rovnakú dobu o 5,4 percenta. Meny typu švédskej, nórskej či dánskej koruny alebo napríklad britská libra, či poľský zlotý alebo maďarský forint, si voči euru viedli v porovnaní s českou korunou ešte oveľa horšie ako frank.
V časoch veľkej neistoty či vojen presúvajú investori či sporitelia celého sveta svoj majetok do tých najbezpečnejších mien, ako je americký dolár alebo práve švajčiarsky frank. Investori či sporitelia mienia, že ak svoj majetok a svoje úspory prevedú práve do týchto mien, majú najväčšiu šancu, že o nich neprídu z dôvodu inflácie alebo iného menového znehodnotenia.
Preto v ekonomicky či politicky ťažkých časoch majú meny typu amerického dolára alebo švajčiarskeho franku silný sklon spevňovať. Ruka v ruke s tým, ako do nich investori a sporitelia celého sveta presúvajú svoj majetok, svoje úspory, ktoré doteraz mali v iných menách.
Ak teda česká koruna v čase od 24. februára 2022 doteraz spevnila voči euru výraznejšie ako švajčiarsky frank, ide vskutku o jej pozoruhodný úspech. Svet ju totiž vníma podobne bezpečne ako práve frank, ak nie viac. A je to dobrá vizitka aj pre celú Českú republiku.
Pochopiteľne, priazeň medzinárodného kapitálu je vrtkavá, takže úspech koruny nemožno preceňovať, ale aj tak ide o pozitívny vývoj. Môže za neho tohtoročná teplá zima a s ňou súvisiace naďalej nadpriemerne naplnené plynové zásobníky naprieč EÚ. Tie sú teraz o viac ako 20 percentuálnych bodov naplnenejšie, než zodpovedá päťročnému priemeru. Sú totiž naplnené stále z viac ako 60 percent. Ich nadpriemerná naplnenosť citeľne znižuje riziko hlbšej recesie v EÚ aj ČR, čo korunu poháňa nahor.
Česká mena však ťaží aj z rozdielu v základnom úroku na korune a v základnom úroku na eure. Základná úroková sadzba Českej národnej banky je 7 percent, zatiaľ čo základná sadzba Európskej centrálnej banky teraz predstavuje 3 percentá. Rozdiel teda zodpovedá štyrom percentným bodom. Uvážme, že v dlhodobom priemere rokov 1999 až 2023 zodpovedá tento rozdiel zhruba 0,6 percentuálneho bodu.
Rozdiel v úrokoch na korune a na eure je teda stále bezmála sedemnásobný oproti dlhodobému priemeru. Pre medzinárodných investorov je tak výhodnejšie ako prakticky kedykoľvek v minulosti ukladať si svoje voľné prostriedky v korune, a nie eure, prípadne ich z eura do koruny presúvať. Aj to vedie k spevneniu koruny.
Navyše je Česká národná banka naďalej pripravená svoje eurá na devízovom trhu predávať a nakupovať za ne koruny, aby tak českú menu spevnila a stabilizovala, ak bude treba. Aj táto jej permanentná pripravenosť kurz korunu spevňuje. Ide o takzvanú slovnú intervenciu, v tomto prípade teda v prospech koruny.
- Lukáš Kovanda
Český ekonóm. Pôsobí ako hlavný ekonóm Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomické témy, investície, aj nové fenomény ako kryptomeny a fintech. Prednáša na Národohospodárskej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Je členom vedeckého grémia Českej bankovej asociácie. Pôsobí aj ako socioekonomický analytik pri OSN. Je autorom viacerých titulov ekonomickej literatúry.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora