Povodne z rokov 2002 a 1997 predstavujú vôbec najnákladnejšie živelné poistné udalosti v histórii Českej republiky. Sú to zároveň jediné dve poistné udalosti, ktoré spôsobili poistené škody vo výške viac ako desať miliárd korún.

V roku 2002 zasiahli katastrofálne povodne Česko, vrátane Prahy, pričom poistená škoda dosiahla 36,7 miliardy korún vtedajších cien, čo podľa údajov Českej asociácie poisťovní dnes zodpovedá 73,4 miliardám korún. Moravské povodne spôsobili v roku 1997 poistené škody vo výške desať miliárd korún, čo dnes zodpovedá 19,4 miliardám korún.

Priame majetkové škody, vrátane nepoistených, predstavovali v roku 2002 podľa Ministerstva životného prostredia 73 miliárd korún, čo je približne dvojnásobok poistených škôd. O päť rokov skôr dosiahli priame majetkové škody 63 miliárd korún, čo je viac ako šesťnásobok poistených škôd.

Priame majetkové škody, poistené aj nepoistené, v rokoch 2002 aj 1997 zodpovedali približne trom percentám hrubého domáceho produktu. V súčasnosti by to predstavovalo sumu takmer 240 miliárd korún.

Dnes je však miera poistenia domácností v Česku výrazne vyššia ako pred šiestimi rokmi. V roku 2018 bola miera poistenia domácností 50 percent, no podľa najnovších údajov je to už 63 percent. V porovnaní so zahraničím sa však Česi stále poisťujú menej. Poistný trh v krajine pracuje so sumou približne 150 miliárd korún, čo je menej ako tri percentá HDP. Priemer Európskej únie je viac ako šesť percent.

Tornádo, ktoré zasiahol Moravu v júni 2021, je po záplavách v Čechách v roku 2013 štvrtou najväčšou živelno-poistnou katastrofou. Aj ono však ukázalo, že české domácnosti sú nedostatočne poistené. Aj keď tieto udalosti zvýšili záujem o poistenie, v roku 2022 malo poistenie len tri milióny domácností, zatiaľ čo takmer dva milióny domácností poistenie nemalo. Odhadovaný počet nepoistených domácností sa síce znižuje, ale stále zostáva vysoký v porovnaní s priemerom EÚ.

Problémom je tiež fakt, že mnoho domácností má poistenie, ale nedostatočné. Kvôli vysokej inflácii je teraz riziko, že majetok domácností je poistený na nižšiu sumu, ako je jeho aktuálna hodnota. Podiel domácností, ktoré majú svoj nehnuteľný majetok poistený na skutočnú hodnotu, je v Česku len asi 30 percent. Približne 70 percent domácností nemá dostatočné poistenie, pričom 15 percent z nich má nehnuteľnosti poistené na menej ako polovicu ich hodnoty.

Priemerná podpoistenosť v Česku sa pohybuje medzi 25 a 30 percentami, vyplýva z údajov poisťovne Allianz.

Je však pravda, že nie všetky nehnuteľnosti je možné poistiť proti všetkým rizikám. Napríklad v oblastiach, ktoré sú často zaplavované, je možné poistenie len s obmedzeným plnením alebo ho nemožno uzavrieť vôbec. Poisťovne používajú na posúdenie rizika povodňové mapy. Napríklad bytové domy v bežných záplavových oblastiach, ktoré bývajú zaplavované každých 20 rokov alebo častejšie, často nie je možné vôbec poistiť proti povodni a záplave.

Lukáš Kovanda
Český ekonóm a autor ekonomickej literatúry je hlavný ekonóm Trinity Bank. V rokoch 2020 až 2022 bol členom českej národohospodárskej rady vlády. Pôsobí aj ako sociálno-ekonomický analytik v Organizácii Spojených národov (OSN). Analyzuje a komentuje makroekonomické otázky, investície a nové fenomény, akými sú zdieľaná ekonomika, kryptomeny a fintech. Sleduje vývoj geopolitickej a ekonomickej situácie vo svete a v Českej republike.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora