Svet totiž stále bojuje so surovinovou krízou a narušeným dodávateľskými reťazcami, čo vedie k nedostatku mnohých materiálov a komponentov, ktorých ceny preto rastú. To následne spôsobuje problémy s výrobou a tlačí nahor aj konečné ceny pre spotrebiteľov.

Surovinová kríza je spôsobená aj vojnou na Ukrajine, ktorá vedie k zdražovaniu energetických komodít, poľnohospodárskych komodít a ďalších materiálov, pri ktorých sú Rusko a Ukrajina významnými exportérmi.

Zvyšovanie cien výrobných vstupov a stavebných materiálov sa deje nielen vo svete, ale aj u nás. Vidieť to aj na dátach Štatistického úradu SR. Podľa indexu cien vo výrobnej sfére (PPI inflácia) sa ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh v júni medziročne zvýšili až o 43,2 percenta. Je to podobné tempo rastu ako v predchádzajúcich mesiacoch, keďže PPI inflácia dosahuje úrovne okolo 40 percent od vypuknutia vojny na Ukrajine.

V rámci priemyselnej výroby najvýraznejšie medziročne rástli ceny ropných produktov (až o takmer 103 percent), chemických výrobkov (o 55 percent), kovov a kovových výrobkov (o cca 30 percent) a drevených a papierových výrobkov (o zhruba 27 percent).

Vidíme, že ide o tie produkty, ktorých výroba je poznačená nedostatkom surovín na globálnom trhu. Čo sa týka našich najdôležitejších priemyselných odvetví, tak ceny vo výrobe dopravných prostriedkov vzrástli o 7 percent a vo výrobe počítačových a elektronických výrobkov o takmer 6 percent.

Naďalej prudko rastú aj ceny stavebných materiálov, a to až o 29 percent. To spôsobuje, že aj opravy a rekonštrukcie bytov nás vychádzajú o dosť drahšie. A samozrejme sa takto zvyšujú aj náklady na výstavbu novostavieb, čo spôsobuje zdražovanie nehnuteľností.

Rastúce priemyselné ceny tlačia nahor aj spotrebiteľskú infláciu

Rastúce ceny priemyselných výrobkov tlačia nahor aj konečné ceny pre spotrebiteľov. Júnová spotrebiteľská inflácia dosiahla medziročný rast až o 13,2 percenta.

Akú infláciu ďalej očakávame?

Očakávame, že rast priemyselných cien bude výrazný aj v nasledujúcich mesiacoch, pod čo sa bude naďalej podpisovať vojnový konflikt na Ukrajine, surovinová kríza a vysoké ceny energokomodít a ropy. Zvyšovať sa bude aj spotrebiteľská inflácia, ktorá môže v letných mesiacoch prekročiť aj úroveň 14 percent. A predpokladáme, že za celý tento rok bude priemerná inflácia atakovať hranicu 12 percent.

Vojna na Ukrajine sa podpisuje pod výrazné zdražovanie plynu, ropy, a teda aj prepravných a výrobných nákladov. Okrem toho, vojna výrazne narušuje dodávateľsko - odberateľské vzťahy, čo vedie k nedostatku mnohých surovín na trhu a k ich vysokým cenám.

Okrem energokomodít sa priemyselníci obávajú aj nedostatku iných produktov – Rusko je totiž dôležitým exportérom kovov ako paládium, lítium, hliník a neónový plyn, ktorý sa používa pri výrobe polovodičov. Aj ceny týchto surovín sú v súčasnosti tlačené smerom nahor. Nášho priemyslu sa výrazne dotýka hlavne nedostatok čipov, čo spôsobuje problémy v automobilovom či elektrotechnickom priemysle.

Jana Glasová

Od začiatku roka 2021 pôsobí ako analytička 365.bank. Predtým pracovala na pozícii ekonomickej analytičky Poštovej banky, kam nastúpila ako absolventka Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave. V rámci svojej práce sa zameriava na sledovanie a prognózovanie ekonomického vývoja doma aj vo svete, analyzovanie vývoja HDP, inflácie, trhu práce či komoditných trhov a cien nehnuteľností.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora