Zlato je najvyššie od roku 2012, augustové futures dodávky sa vyšplhali až na 1791,80 dolára za jednu uncu. Od cenového maxima z pokrízovej úrovne mu stále chýba viac ako 100 dolárov.
Keď si porovnáme tohtoročný graf vývoja ceny zlata a akcií, tak sa určite lepšie spalo investorom, ktorí vlastnili aj zlato. Nevystrašilo svojich investorov tak ako prepad akcií. Od začiatku roka zlato zarobilo viac ako 15 percent.
Zlatu sa darí a pôjde vyššie
Dôvodov môže byť viacero: Po prvé, investori nakupujú zlato z obáv z druhej vlny pandémie. Po druhé, prichádza oslabovanie mien z dôvodu vytlačenia biliónov nekrytých peňazí po celom svete. Tretí dôvod predstavujú nízke až záporné úrokové sadzby a tým štvrtým je možný rast inflácie, ktorá môže nečakane zaklopať na dvere.
Na trhy prišlo odporúčanie americkej banky Goldman Sachs, ktorá navýšila svoje očakávania pri troch, šiestich a dvanástich mesiacoch o 200 dolárov na jednu uncu. Nové očakávané ceny sú podľa banky: do troch mesiacov 1 800 dolárov za /uncu; do šiestich mesiacov 1 900 dolárov a do 12 mesiacov očakáva cenu 2 000 dolárov za uncu.
Banky radia diverzifikovať
Agentúra Reuters vyspovedala deväť súkromných bánk, ktoré spravujú dovedna 6 biliónov dolárov. Všetky tieto banky pripustili, že radia svojim klientom, aby investovali viac prostriedkov do investičného zlata.
Na trhu možno vidieť slabší dopyt po zlate od rozvíjajúcich sa krajín, no obrovský dopyt je z krajín, v ktorých klienti hľadajú bezpečné parkovanie svojich prostriedkov.
Pozor na druhú vlnu pandémie
Zo sveta nám prichádzajú správy, ktoré potvrdzujú druhú vlnu Covidu-19. Táto vlna môže priniesť nervozitu na trhy.
Ak by sa príznaky druhej vlny prípadov Covidu-19 na celom svete stali výraznejšími, mohlo by to byť katalyzátorom toho, že ceny zlata dosiahnu psychologicky dôležitú úroveň 1 800 dolárov za uncu po prvýkrát od roku 2012.
Malí investori nečakajú na správny čas
Vďaka možnosti pravidelného sporenia sa oplatí investovať do zlata stále, teda aj v súčasnosti, keď jeho cena rastie. Pre malých investorov totiž nie je dôležité správne načasovanie, ale priebežné nakupovanie s využitím priemerovania ceny. Je to rozumný spôsob, ako sa zabezpečiť a vytvoriť si „zlatú budúcnosť“ postupne a efektívne.
- František Burda
Financiám sa venuje viac ako 20 rokov. Pracoval v najväčších bankách na Slovensku. Z bankovníctva prešiel na pole SFA a bol riaditeľom pre investície a zlato vo FinGO.sk. Aktuálne v tomto broker poole pôsobí ako analytik a zároveň je prevádzkovým riaditeľom investičnej spoločnosti Golden Oak Trust. Jeho focus je zameraný na zlato, ropu a akcie.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora