Dokonca aj sám Dmitrij Medvedev podcenil silu ruského plynu. Bývalý ruský prezident 22. februára, dva dni pred útokom na Ukrajinu, reagoval na nemecké zastavenie certifikácie plynovodu Nord Stream 2 slovami: „Vitajte v novom odvážnom svete, kde budú Európania platiť 2-tisíc eur za tisíc metrov kubických“. V prepočte na megawatthodiny, v ktorých sa európsky zemný plyn oceňuje, išlo o cenu 200 eur. V piatok minulého týždňa dosiahla európska cena zemného plynu historický rekord na úrovni takmer 340 eur, čím výrazne prekonala ruské hrozby.
Našťastie, o dva dni neskôr, v utorok, bola cena nižšia už o pätinu, stále však ostala viac ako 10-násobne vyššia oproti dlhodobým priemerom. A nič nenaznačuje, že sa k nim kedykoľvek v najbližších mesiacoch, či možno až rokoch, ešte priblíži. Európski predstavitelia výrazne podcenili cenové následky odstrihnutia sa od ruského plynu, čo bude mať na celú ekonomiku zásadné a dlhodobé konzekvencie, dosahujúce stovky miliárd či dokonca bilióny eur.
Šialené ceny
Ceny energií v Európe dosiahli doslova šialené úrovne. Kvôli regulovaným cenám, ktoré odsúvajú problémy do budúcnosti, ich zatiaľ necítia všetci. Na budúci rok sa však začnú prejavovať aj u domácností a kvôli exspirácii dlhodobých kontraktov aj u ostatných subjektov v čoraz väčšej miere.
Európski politici preto hľadajú riešenia, ako tlmiť ich dopady. Prosby verejnosti o nižšiu spotrebu a obmedzovanie verejnej spotreby zatiaľ neprinieslo hmatateľné výsledky. A preto sa prichádza s návrhmi na zastropovanie cien a ešte väčšou podporou domácností. Tým sa však zakrýva ten skutočný problém – Európa, a najmä jej chudobnejšia časť, si nemôže takto vysoké ceny dovoliť.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?