Medzinárodný menový fond tvrdí, že digitálne meny centrálnej banky, alebo CBDC sú budúcnosťou peňazí.
„Nebudeš nič vlastniť a budeš šťastný.” Tento kontroverzný výrok zase pochádza od Svetového ekonomického fóra, nevládnej lobistickej organizácie, ktorá má prsty v takzvanom veľkom resete.
A čo majú tieto dva výroky spoločné?
CBDC sú pre obidve nadnárodné organizácie nástrojom pre ukončenie našej cesty za slobodou.
V minulosti som na túto tému publikoval viacero článkov. Avšak príchod CBDC je tu čoraz bližšie a je len otázkou krátkeho času, kedy budú v plnej miere zavedené.
Súčasná makroekonomická kríza je ideálnou príležitosťou pre ich spustenie. Prepady na finančných trhoch, vysoká inflácia, recesia a hrozba nukleárneho konfliktu vytvorili dokonalý chaos na to, aby centrálne banky mohli prehodiť vinu za zrútenie systému na všetkých okrem seba.
Je to scenár ako z učebnice krízového manažmentu.
„Je nám to ľúto, ale súčasný finančný systém vďaka nepredvídateľným príčinám prestal fungovať. Musíme preto eliminovať všetok dlh, ktorý systém generoval. Ale nie je sa čoho obávať, vytvorili sme nový moderný systém, ktorý je oveľa lepší. Predstavujeme vám CBDC.“
Možno aj takým spôsobom prehovoria občanov, aby prijali nový finančný systém a tým sa CBDC stanú nástrojom na obnovu po hlbokej kríze.
Zástancovia centrálneho bankonvíctva budú tvrdiť, že spustenie tejto novej technológie je pokusom o modernizáciu systému. Používatelia CBDC budú môcť posielať akékoľvek množstvo peňazí 24 hodín denne a prevádzkové hodiny bánk sa stanú minulosťou. Obhajcovia budú tiež tvrdiť, že prostredníctvom CBDC sa zvýši transparentnosť finančnému systému, a tým prakticky eliminuje pranie špinavých peňazí a iná ilegálna činnosť.
Kým nás budú vehementne presviedčať, že CBDC sú veľkým krokom vpred, v skutočnosti to bude krok späť k našej komunistickej minulosti. Jedným z hlavných dôvodov pre túto obavu je, že naše úspory budú stále spravovať rovnakí ľudia, akí zavinili súčasnú krízu.
V konečnom dôsledku však CBDC budú jedným z najväčších porušení ľudských práv v histórii. Tu je niekoľko príkladov prečo.
Strata slobody
Jednou z hlavných hrozieb, ktorú CBDC predstavujú, je strata občianskej slobody. Centrálne banky a štátni úradníci budú prostredníctvom digitálnych peňaženiek sledovať a zaznamenávať všetky naše transakcie. Inak povedané, centrálne banky budú mať úplnú kontrolu nad každým aspektom nášho finančného života. Súdny systém už nebude potrebný na to, aby nám prikázali s kým smieme, alebo nesmieme obchodovať. Táto nová technológia dá štátu možnosť cenzurovať akékoľvek transakcie bez ohľadu na to, či na to má zákonné právo, alebo nie.
Individuálna inflácia
Centrálne banky dnes majú právo manipulovať s úrokovými sadzbami a tlačiť nové peniaze. Kým zmeny, ktoré vykonajú sa vzťahujú na všetkých občanov rovnako, v prípade CBDC sa to zmení. Centrálna banka bude môcť prispôsobiť menovú politiku na jednotlivcov.
Napríklad, niektorí dostanú negatívne úroky na účte v snahe zvýšiť ich spotrebu. Inak povedané, dostanú individuálnu mieru inflácie. Takáto diferenciácia monetárnej politiky bude mať milión rôznych možností riadiť sociálne inžinierstvo a manipulovať ľudí s cieľom ovplyvniť ich nákupné návyky, povolanie, bydlisko, alebo aj politický názor.
Sociálne kredity
Akonáhle centrálne banky a vlády získajú úplnú kontrolu nad finančným systémom, získajú možnosť ešte rafinovanejšie uplatňovať systém sociálnych kreditov a trestov. Konzumovali ste príliš veľa mäsa? Vyčerpali ste si kredit na nákup mäsových výrobkov na tento mesiac.
Najazdili ste autom viac ako 200 kilometrov? Vyčerpali ste si mesačný limit uhlíkovej stopy a musíte si dokúpiť karbonové kredity. Znie to šialenie, ale napríklad anglická centrálna už o tom otvorene hovorí na verejnosti. Čína už sociálny kreditný systém dávno zaviedla. A Kanada ho práve implementuje. Sociálne kredity sú najmodernejším totalitným nástrojom.
Expirácia peňazí
Centrálny bankári sú v čase recesie motivovaní k tlačeniu nových peňazí, čo dokázateľne zvyšuje infláciu a znehodnucoje naše úspory. Po zavední CBDC to už nebude potrebné. Namiesto toho sa zavedie dátum expiracie vašich peňazí na účte. Inak povedané, centrálna banka vám skonfiškuje úspory v prípade, že ich neminiete do určitého času.
Aj napriek tomu, že už máme vysokú infláciu, vďaka ktorej vaše peniaze strácajú na hodnote, cez CBDC ich budete musieť minúť, inak ich stratíte. Sporenie sa stane minulosťou. A keď nebudeme môcť sporiť, nebudeme môcť zabezpečiť seba a svojich blízkych do budúcnosti. Inak povedané, budeme úplne odkázaní na štát. A to je istá cesta k zotročeniu.
Toto sú však len štyri príklady toho, akým spôsobom môžu centrálne banky prostredníctvom CDBC porušovať naše ľudské práva.
Absolútna moc korumpuje absolútne
Ale pole je stále neorané a ako sa hovorí, absolútna moc korumpuje absolútne.
Snom každého diktátora, alebo autoritárskeho vodcu, je mať plnú kontrolu nad každým aspektom života občanov. Ak vláda dokáže nielen cenzurovať naše finančné transakcie na základe sociálnych kreditov, ale dokáže aj personalizovať menovú politiku a dať vám peniaze s dátumom exspirácie, potom smerujeme do dystrofickej budúcnosti, v ktorej nikto nebude chcieť žiť.
Všeobecná deklarácia ľudských práv a slobôd zakotvuje, že všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní. Vytvorenie digitálnych mien centrálnej banky tento predpoklad úplne zlikviduje. Každý človek bude začínať život v totalitnom štáte, ktorý od neho bude vyžadovať, aby bol digitálnym otrokom centrálnej banky, ktorá má absolútnu kontrolu nad jeho životom. Ak stratíme možnosť nakladať so svojim majetkom, stratíme slobodu. To už sme raz zažili.
Centrálne banky pristúpia k najväčšiemu porušovaniu ľudských práv, aké sme kedy videli na globálnej úrovni a občania si ich ešte budú sami pýtať.
Bitcoin je protijedom na CBDC
Kým bitcoin je úplne novou formou peňazí, CBDC sú len digitálnou kópiou súčasného fiat systému.
Bitcoin nemá stále meniace sa pravidlá, nedá sa devalvovať cez tlačenie peňazí, nepotrebuje povolenie tretej strany a štát vám ho nemôže skonfiškovať alebo zmraziť.
Bitcoin dokáže zobrať moc od centrálnych bankárov a odovzdať ju späť do rúk občanov.
Bitcoin je protijedom na CBDC.
Sokrates to pred dvetisíc rokmi povedal:
„Tajomstvom zmeny je sústrediť všetku svoju energiu nie na boj so starým, ale na budovanie nového.“
Preto nemá význam bojovať s centrálnymi bankami a ich fiat systémom.
Stačí z neho vystúpiť.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora