Slovenský internet v piatok opanovalo video s premiérom Igorom Matovičom, ktorý sa pred štábom audiovizuálneho servisu Európskej komisie v Bruseli pokúša naformulovať (po slovensky) svoje samitové posolstvo. Stratí sa však vo vlastnej rozvinutej vete – niektorí ho za to už pasujú za nástupcu Andreja Danka – a lámanou angličtinou prosí o opätovné natočenie svojho posolstva chybnou frázou: „Can I go next?“ 

Za normálnych okolností by takáto chybička spôsobená obyčajným ľudským omylom bola len predmetom niekoľkých vtipov a zlomyseľných poznámok zo strany opozície. Treba si však uvedomiť, že premiér je v rokovacej miestnosti sám a na stretnutie si pre koaličné nezhody do Bruselu nezobral ani svojho kľúčového poradcu.

Igor Matovič svojim egomaniackým správaním nevyvolal len politickú búrku na domácej scéne, ale otvoril dvere aj pre vlastnú kompromitáciu na medzinárodnej pôde.

Igor sám v Bruseli

Bruselskému samitu o klimatických zmenách, Brexite a právnom štáte predchádzala výmena názorov na domácej politickej scéne. Napätia medzi premiérom Igorom Matovičom a šéfom rezortu hospodárstva Richarda Sulíkom ohľadom pandemických opatrení vyústili do statusovej vojny vzájomných obvinení.

Predseda vlády sa však neobmedzil na emotívne statusy a rozhodol sa vyvodiť akúsi politickú zodpovednosť. Obeťou jeho vyčíňania sa stala zahraničná politika. Igor Matovič oháňajúci sa prímermi o „koaličnej rodine“ potrestal svojho koaličného partnera tým, že na samit európskych lídrov v Bruseli si so sebou nezobral štátneho tajomníka rezortu diplomacie pre európske témy Martina Klusa (SaS).

Na snímke predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas tlačového vyhlásenia, na ktorom predstavil nominovaných laureátov na štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana 31. augusta 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Štátnik, ktorého Slovensko nepotrebuje, ale si ho zaslúži: Boris Kollár

Aj keď kompetencie a diplomatické zručnosti nominanta SaS môžu byť predmetom polemiky, je zrejmé, že na rozdiel od Igora Matoviča má v európskych záležitostiach aspoň základný prehľad a pozná špecifiká kuloárových rokovaní. Problémom však nebola len neprítomnosť kľúčového poradcu – tzv. šerpu – ale aj to, že v Bruseli od začiatku októbra nemáme obsadený významný post stáleho predstaviteľa pri EÚ.

Predseda vlády sa tak vydal na cestu do Bruselu nielen bez človeka, ktorý má aktívny prehľad o preberanej agende, ale aj bez opory v podobe stáleho predstaviteľa Slovenska v Bruseli. V kombinácii s jeho charakteristickou formou komunikácie a pomerne lámanou angličtinou tak vznikli podmienky pre skompromitovanie Slovenska na zahraničnej scéne.

Kompromitácia krajiny?

Slovenský premiér sa vďaka svojej nutkavej potrebe trestať koaličných partnerov dostal do náročnej situácie. V Bruseli musí nielen čeliť témam, ktoré sú ťažké a pre Slovensko kľúčové – ako podmienky zelenej transformácie a Brexit – ale aj skúseným lídrom iných krajín, ktorí vehementne presadzujú svoje mocenské záujmy.

Samity európskych lídrov sú známe tým, že prakticky všetky rokovania sa odohrávajú za zatvorenými dverami bez prítomnosti poradcov alebo tlmočníkov. Vzhľadom na to je veľmi náročné vyhodnotiť, ako tam Igor Matovič zvláda svoju úlohu.

Igor Matovič príchod
Neprehliadnite

EÚ nesmie pri klimatických cieľoch zabudnúť na vlastné záujmy, tvrdí Matovič

Okolnosti však naznačujú, že slovenský premiér nemusel zožať medzi európskymi lídrami veľký úspech. V takom prípade bude môcť za slabé výsledky obviňovať len sám seba.