Zvyšovanie úrokových sadzieb pre finančné trhy nezvykne bývať pozitívnou udalosťou.

Keď najvplyvnejšia centrálna banka na svete, americký Fed, začala avizovať zmenu doterajšej politiky nulových sadzieb, nikoho to nepotešilo.

Nikoho, okrem trhových skeptikov, ktorí vždy očakávajú pokles cien. Títo veční konzervatívci veria jedine dlhopisom a hodnotovým akciám a všetko ostatné, ako technologické akcie alebo kryptoaktíva, podľa nich patrí do kasína. 

Ale je to pravda?

Nie je. Aspoň pokiaľ porovnáme dlhopisy, hodnotové akcie a technologické tituly na základe empirických údajov. Iste mi dáte za pravdu, ak poviem, že analyzovaním výkonnosti dlhopisov ani nemusíme strácať čas a už vôbec ich považovať za reálnu investičnú možnosť. V poslednom desaťročí zarobili v priemere 3,3 percenta ročne, čo nepostačovalo ani na pokrytie inflácie.

Nikto to nevystihol lepšie ako šéf najväčšieho hedžového fondu na svete Ray Dalio, keď povedal: „Investovanie do dlhopisov je hlúpe.“

Namiesto toho preto poďme rovno porovnať hodnotové a rastové investovanie.

V žiadnom prípade nie som proti hodnotovému prístupu. Ako bývalý analytik z Wall Street som bol doslovne odchovaný na Buffettovej škole.

Hlavnou otázkou stále ostáva, či sú investície do technológií a inovácií len špekuláciou a či dokážu prekonať hodnotové investovanie.

Buffett vs. Wood

Pozrime sa preto na historickú výkonnosť dvoch najuznávanejších fondov z oboch táborov, Berkshire Hathaway a ARK Innovation Fund.

Ich zakladatelia, Warren Buffett a Cathie Wood z ARK Investments, si za roky vybudovali armádu oddaných prívržencov.

Investori zameraní na vysoko rastové technológie a inovácie sa prikláňajú k fondu od spoločnosti ARK, zatiaľ čo stúpenci uznávajúci vnútornú hodnotu firiem a dividendové výnosy sú zase verní stratégii Berkshire Hathaway.

Kým medzi oboma fenomenálnymi fondmi nie je víťaz ani porazený, historická výkonnosť naznačuje istý trend.

Aj keď v kratšom časovom období, má Berkshire v porovnaní s ARK mierne navrch. Fondy je dôležité porovnať z oveľa relevantnejšieho investičného horizontu.

Tu je pohľad na posledných 5 rokov oboch investičných prístupov.

Investičný prístup fondov ARK Innovation a Berkshire
Zdroj: TradingView
Investičný prístup fondov ARK Innovation a Berkshire

Ako vidno z grafu, aj napriek viac ako 50 percentnému pádu v posledných mesiacoch, ARK Innovation vzrástol o viac ako 230 percent, kým Berkshire len o 90 percent.

Samozrejme, výkonnosť v minulosti nie je zárukou budúcich výsledkov. Avšak toto jednoduché porovnanie poukazuje na to, že rastové investície boli za posledných päť rokov rozumnejším spôsobom investovania.

To však ešte neznamená, že hodnotové investovanie je nevhodné. Práve naopak, hodnotové a rastové investovanie sa vzájomne nevylučujú, ale skôr dopĺňajú. 

Žiaľ, v časoch extrémnej volatility majú investori tendenciu zabúdať na celkový obraz.

Či už ide o reality, akcie alebo bitcoin, krátkodobé výkyvy sú pri investovaní irelevantné. To, čo sa udeje do roka, je len šum.

Investovanie je skľučujúca skúsenosť

Ktorý z týchto dvoch prístupov je pre vás vhodný, závisí len od vášho časového horizontu a rizikového profilu. Ak ste typ investora, ktorý sleduje portfólio každých desať minút, mali by ste investovať s Buffettom.

Ak však inováciám a technológiám trochu rozumiete a máte prinajmenšom 10-ročný investičný horizont, je pravdepodobné, že budete odmenený vysoko nadpriemerným zhodnotením.

A či už si vyberiete rastový alebo hodnotový prístup, pripravte sa na to, že budete vystavený vysokej volatilite. A to je vždy skľučujúca skúsenosť. 

Na záver

Je dôležité si uvedomiť, že okrem hodnotových a rastových akcií alebo bitcoinu vám aj tak nezostáva veľa alternatív. Investícia do dlhopisov je zaručenou stratou, peniaze v zlate sú mŕtve a ak si nebodaj ponecháte hotovosť na bankovom účte, inflácia vám do desiatich rokov znehodnotí takmer všetko. Jednoducho byť skeptikom sa už neoplatí.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora