„Krajina sa len vzmáha z následkov dvoch rokov pandémie, no miesto koherentnej politiky riešiacej najväčší spotrebiteľský šok v generácii, vláda iba hasí jednu krízu za druhou“. Ide o úryvok z komentáru Financial Times k politike premiéra Borisa Johnsona. Vo svojej podstate sa dá veľmi dobre aplikovať aj na slovenskú politickú scénu. Možno na ňu sedí ešte lepšie ako na tú britskú.
„Chaos a úplný nedostatok integrity v posledných dňoch premiérovania Borisa Johnsona sa zmenili do úplnej a absolútnej frašky, a to v čase, keď ľudia po celom Spojenom kráľovstve bojujú s reálnymi výzvami,“ reagovala na aktuálnu situáciu prvá dáma Škótska Nicola Sturgeon.
Slová ako chaos, nekompetentnosť alebo absencia vízie – to všetko sú termíny, ktorými bol v posledných týždňoch častovaný britský premiér, a to až do takej miery, že mu väčšina jeho vlastných ministrov vyslovila nedôveru. Éra Borisa Johnsona sa tým skončila.
Dôvod je jednoduchý – neschopnosť premiéra v Spojenom kráľovstve sa dá tolerovať iba po určitý čas. Ak vo svojej funkcii zlyhá, rýchlo ho nahradí dôveryhodnejšia osoba. A to aj bez nových parlamentných volieb.
Sú to frakcie v samotnej politickej strane, ktoré robia opozíciu premiérovi a jeho ministrom. Politická strana nie je o jednom lídrovi. Je o kontrolnom mechanizme, ktorý zabezpečí, aby sa dokázala vyrovnať aj s excesmi svojho lídra a premiéra zároveň.
Slovensko môže takejto politickej kultúre iba závidieť. Očividným príkladom je strana OĽaNO, ktorá je partajou jediného muža. Je jeden mesiáš a pod ním dlho nič. Nikto sa mu neodváži protirečiť a nebodaj vzpierať. Tobôž nie premiér krajiny.
Igor Matovič aj Boris Johnson dosiahli jeden veľký úspech – ich volebné víťazstvo bolo obrovské a nečakané. Pre oboch to bol vrchol ich politickej kariéry. Neschopnosť krajinu viesť znamenala, že jeden stratil dôveru svojej politickej strany a skončil. Druhý stratil dôveru drvivej väčšiny Slovákov, no kým upadne do zabudnutia, môže krajine vládnuť ešte dva roky.
Ultimátum SaS nemusí na slovenskej politickej scéne nič znamenať. V OĽaNO nie je najmenšia vôľa svojho lídra dostať pod kontrolu. On je totiž OĽaNO. A spolu s ním môže prísť ďalší zázrak.
Slovensko sa tým ocitá v zvláštnej pozícií. Politická realita a vôľa ľudu sa ignorujú, demokratické procesy sa devastujú a ľudia strácajú nádej, že veci sa niekedy zmenia k lepšiemu.
Kým po všetkých zlyhaniach Spojené kráľovstvo aktívne hľadá nového premiéra, na Slovensku sa táto téma neotvára. Slovensko je krajina, kde premiér nie je premiér, vodca tretiny poslancov je mesiáš a poslanci sú iba na to, aby brali plat štyri roky a poslušne stláčali tlačidlá.
Britská demokracia sa budovala stovky rokov, na Slovensku je iba v plienkach. Čakanie, že strana potopí svojho lídra je tu nulová. Ak chcú ľudia skutočnú zmenu, budú musieť zobrať aktivitu do vlastných rúk. Alebo počkať až do ďalších volieb...