Keď minulý týždeň najprv odstúpili najprv dvaja ministri a neskôr ďalších 50 členov britskej vlády, britská libra dostala sa zosunula na viac ako dvojročné minimum voči doláru. Oznámenie Borisa Johnsona o jeho rezignácii z funkcie premiéra je všeobecne vnímaná ako dobrá správa a posun od vládnutia v znamení neustáleho chaosu k stabilnejšej vláde.
Avšak samotná britská libra túto nádej zatiaľ nepodporuje. Naopak, za posledný týždeň oslabila o ďalšie dve percentá. Napriek tomu časť odborníkov hovorí o signáloch, že by sa klesajúci trend libry mohol zastaviť.
Inflácia a energetická kríza s väčším vplyvom ako výmena premiéra
Na udalosti uplynulého týždňa reagoval Chris Turner, vedúci devízovej stratégie banky ING, vyjadrením o obavách zo stagflácie. "Na trhu stále silnejšie znie názor, že rast britskej ekonomiky bude ďalej spomaľovať pri pretrvávajúcej vysokej infláciu. Obavy zo stagflácie sú pozitívne len pre dolár, avšak negatívne pre všetky meny citlivé na rast vrátane eura a libry."
Hlavný ekonóm Bank of England Huw Pill sa prihovára za stratégiu "pevnej ruky" pri zvyšovaní úrokových sadzieb kvôli možnej hrozbe recesie Spojeného kráľovstva v roku 2023. Tieto slová skôr podčiarkujú negatívny vplyv samotného vývoja ekonomiky na libru ako politických zmien, ktorých sme boli minulý týždeň svedkami.
V princípe v rovnakej pozícii ako Británie je EÚ. Prezidentka ECB Christine Lagardeová hovorí o zásadnom vplyve energetických šokov zvlášť v Európe na úroveň inflácie, a tým aj na stav ekonomiky. Faktom je, že ECB pri prognózach pre tento rok výrazne podcenila vplyv cien energie na infláciu a ekonomický rast starého kontinentu. A Británia na tom nie je výrazne inak.
Libra by sa mohla začať posilňovať, závisieť to bude aj od vývoja ekonomiky
Catherine Mannová, ktorá riadi tvorbu politík v Bank of England (BOE) predikuje vysokú infláciu v Spojenom kráľovstve pre budúci rok. "Vysoké inflačné očakávania sa môžu premietnuť do dnešnej inflácie. Neistota v súvislosti s inflačným procesom posilňuje argumenty za predčasné zvyšovanie úrokových sadzieb.“
Čo to znamená pre britskú libru? Na prvom grafe vidieť, že sa menový pár GBP/USD dostal na úroveň viacročnej podpory, kde si aktuálne drží svoju pozíciu.
Druhý graf však ukazuje divergenciu, ktorá by mohla naznačovať možný zvrat hodnoty libry voči doláru.
Ak k tomuto parametru pridáme avizované zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré trhy očakávajú a potvrdilo ho aj viacero predstaviteľov Bank of England, je reálne predpokladať, že menový pár GBP/USD by sa mal momentálne nachádzať na dne. Podľa vývoja ekonomiky by sa následne mohla libra voči doláru v ďalších mesiacoch začať posilňovať.
- Jozo Perić
Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora