Už Cicero pred vyše dvetisíc rokmi povedal pamätnú vetu „Ako zaseješ, tak budeš žať“. Tá aktuálne dokonale „sedí“ na Britániu. Ostrovná krajina očividne začína žať dôsledky svojho brexitového rozhodnutia, a to v ekonomickej rovine.

Británia je má najhoršie čísla spomedzi krajín G7

Veľká Británia čelí vôbec najhorším vyhliadkam rastu zo všetkých vyspelých krajín sveta. Prognóza OECD predikuje ekonomike Spojeného kráľovstva v tomto roku nulový rast. Čiže za celý rok 2022 by si Británia mohla zaknihovať stav recesie. Je to vôbec najhoršia ekonomická prognóza na tento rok spomedzi všetkých krajín OECD.

Navyše, MMF už v apríli odhadoval, že Spojené kráľovstvo bude rásť najpomalšie spomedzi krajín G7 aj v roku 2023. Británia naposledy silno rástla medzi rokmi 2000 a 2010, po ktorých nasledovala ďalšia dekáda prakticky nulového rasu miezd. A dnes je Británia v recesii s nedobrými vyhliadkami pre príjmy obyvateľstva.

Briti premárnili šancu na reformy a teraz ich k zemi tlačí brexit

Najhoršie na tejto situácii je to, že hospodárska mizéria v Británii je dlhodobá a systémová. Finančná kríza po roku 2008 predstavovala pre Spojené kráľovstvo jedinečnú šancu spustiť zásadné ekonomické zmeny. Odborníci volali po definitívnom ukončení závislosti Británie od rastu, ktorý závisel od rýchleho navyšovania spotrebiteľského dlhu cez neustále zdražujúce nehnuteľnosti. Nič také sa však nestalo, politické garnitúry na tieto reformy skrátka nenašli odvahu.

A aby to nestačilo, Británia sa vydala cestou brexitu, ktorý nasmeroval britskú ekonomiku úplne pomýleným smerom a vyvolal zmeny, ktoré krajine nielen nepomohli v riešení následkov finančnej krízy, ale ešte jej priťažili. Do čela britskej vlády sa dostal Boris Johnson, ktorý svojou stratégiou tvrdého brexitu s odchodom Británie z politických a hospodárskych inštitúcií EÚ v rámci neuváženej snahy o ,,čistý rozchod" všetko ešte zhoršil. Nehovoriac o Veľkopiatkovej dohode v Severnom Írsku, ktorú Británia pod vedením Johnsona neprestala napádať a spochybňovať, čo ekonomike Británie rozhodne nepomohlo.

Slabá libra predražuje životné náklady

Na vrub neuváženého brexitu ide aj oslabovanie libry. Slabšia libra nielen zvyšuje náklady na dovoz, ale súčasne dokázala aj znížiť britský vývoz, čo je na prvý pohľad paradoxné. Každopádne je výsledkom zvyšovanie životných nákladov na ostrovoch. Odborníci sa zhodujú, že nie je dôvod, aby sa ďalšie oslabovanie libry voči doláru aj euru nepokračovalo. K tomu svojím dielom prispeje aj napätie okolo protokolu o Severnom Írsku a nestabilita, ktorá z tejto situácie vyplýva.

Aby toho nebolo dosť, ani dosluhujúci premiér a lord kancelár sa nezhodujú na základoch vládneho prístupu k ekonomike, čo viedlo nedávno k odloženiu plánovaného spoločného prejavu. Namiesto upokojenia situácie teda obaja predstavitelia naliali do ohňa ďalší olej. Kritikou nešetrí ani OECD, ktorá kancelárovi vyčíta jeho fiškálnu politiku, ktorá je napriek obrovskému balíku podpory oznámenému minulý mesiac celkovo kontrakčná. Pritom britská ekonomika veľmi potrebuje podporu, ktorej sa jej však nedostáva.

Británia potrebuje EÚ ako soľ

Nezávislí analytici sa nechávajú počuť, že jedinou cestou pre Británia zo súčasného marazmu je tesnejšie ekonomické zblíženie s EÚ. O tom však zástancovia brexitu nechcú ani počuť. Vo vybičovanej atmosfére každý hlas hovoriaci o spolupráci s EÚ schytáva kritiku.

Aj preto je rozumných hlasov v Británii ako šafranu. Patril medzi nich napríklad konzervatívny poslanec Tobias Ellwood, ktorý sa v minulosti zasadzoval za opätovný vstup Británie na jednotný trh EÚ. Po veľkej antikampani sa však stiahol. Každopádne, fakty hovoria jasnou rečou: niekoľko indikátorov ukazuje, že silnejší hospodársky vzťah s EÚ je pre Britániu skrátka nevyhnutný.

Ak to Británia myslí s ekonomickým zotavením vážne, mala by sa čím skôr začať uchádzať o silnejšie miesto v rámci európskeho hospodárskeho priestoru. Inak to s jej budúcnosťou môže ísť rýchlo z kopca.

Jozo Perić

Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora