Cena zlata v týchto dňoch stúpa na svoj tretí vrchol od roku 1971, kedy sa upustilo od takzvaného brettonwoodskeho systému výmenných kurzov, a s tým aj od naviazania amerického dolára na zlato. Prvý z vrcholov nastal v roku 1980, druhý potom pred deviatimi rokmi.
Ak zohľadníme infláciu, cena zlata bola v roku 1980 ešte o zhruba tretinu vyššie ako dnes. V reálnom vyjadrení sa teda žiadny rekord zatiaľ nekoná. Zlato dnes ráno opäť vystúpilo na svoju rekordnú dolárovú cenu v nominálnom vyjadrení, keď sa kontrakt na drahý kov s okamžitým dátumom dodania predával za bezmála 1 945 dolárov za troyskú uncu. Avšak táto suma má menšiu kúpnu silu ako suma 850 dolárov v januári 1980. Práve toľko vtedy stála troyská unca zlata. Suma 850 dolárov v roku 1980 zodpovedá zhruba sume 2 660 dolárov v roku 2020. Unca zlata teda musí zdražieť o ďalších viac ako 715 dolárov, aby sme mohli hovoriť o rekordnej dolárovej cene nielen nominálne, ale aj reálne.
„To je vydieranie Európy,“ znelo Bruselom. Merkelová s Macronom odišli náhle z rokovania
Otázka znie, či zlato má ešte „silu" na to, aby o ďalších viac ako 700 dolárov zdraželo? Kľúčovým pohonom jeho súčasného cenového rastu je pokles reálnych úrokových sadzieb, teda sadzieb zohľadňujúcich infláciu, resp. inflačné očakávania. Reálna úroková sadzba na desaťročnom americkom vládnom dlhopise je práve teraz rekordne nízko, a predstavuje zápornú hodnotu -0,93 percenta.
Čím nižšie sú reálne úroky, tým atraktívnejšie je za rovnakých podmienok zlato, lebo žiadny úrok nenesie. Keď je reálny úrok záporný, nulový úrok na zlate už nie je takou nevýhodou. Dôvodom poklesu reálnych úrokov na amerických dlhopisoch, a teda všeobecne v ekonomike je to, že nominálny úrok sa pre extrémne expanzívnu menovú politiku americkej centrálnej banky drží veľmi nízko, avšak inflačné očakávania narastajú. Narastajú v súvislosti s postupným zotavovaním sa ekonomiky po koronakríze, ďalej v súvislosti s expanzívnou menovou aj rozpočtovou politikou USA, slabnutím dolára či obavou z deglobalizačních tendencií, ktoré sú z povahy veci inflačné.
Írsko a Apple oslavujú. Verdikt je prehrou Európskej komisie
Ak je už teraz reálna úroková sadzba na svojom dlhodobom dne, možno ešte realisticky očakávať jej ďalší výraznejší pokles? Ak nie, čo teda cenu zlata popoženie nahor o ďalších viac ako 715 dolárov? Nie je cenový rast drahého kovu už vlastne vyčerpaný?
Bezpochyby, nemožno nikdy vylúčiť mániu a bublinu ako v roku 1980, kedy pôjdu racionálne úvahy stranou. Pred štyridsiatimi rokmi investori v masovom meradle uverili, že vtedajšia vysoká inflácia zostane dvojciferná „na veky vekov". Bola to scestná úvaha, nedá sa však poprieť, že prechodne mániu podnietila a nafúkla tak zlatú bublinu.
V súčasnosti to určite nebudú obavy z trvalo dvojcifernej inflácie, ktoré vyženú cenu zlata na rekordné (reálne) maximum. Môže to však byť iná obava. Obava najmä bohatých ľudí a rodín z toho, že v tomto čase citeľné navýšenie neistoty nemusí byť „papierový majetok", teda majetok vo forme kontraktov a zmlúv, vždy zaručeným spôsobom, ako nazbierané bohatstvo uchovať do budúcna a pre ďalšie generácie.
Práve veľmi bohatí jednotlivci a bohaté rodiny - prostredníctvom takzvaných family office - v týchto dňoch odoberajú rekordné množstvo zlata vo fyzickej podobe, teda napríklad vo forme zliatkov. V rekordný miere sa teda rozhodujú zlato vlastniť hmatateľne, nie iba sprostredkovane, teda v podobe kontraktu alebo zmluvy na možné dodanie žltého kovu.
Zlato zdraželo. Je na vyše sedemročnom maxime a mieri k rekordom
Narastá tak riziko „runu" na trh s fyzickým zlatom. Inými slovami, príliš veľa ľudí bude v obmedzenom časovom úseku žiadať o fyzické vysporiadanie svojho papierového kontraktu na dodanie zlata. V prípade takéhoto celosvetového „runu na zlato" by na prechodné obdobie nastala abnormálna situácia, kedy by cena žltého kovu dramaticky vyletela vysoko nad 2 000 dolárov za uncu.
Stalo by sa tak niečo podobné - len s opačným znamienkom - ako tento rok v apríli na trhu s ropou. Cena americkej ľahkej ropy s májovým dátumom dodania sa úplne abnormálne prepadla do záporu, pretože nastal „run" na skladovaciu kapacitu. Skladovanie ropy vo výsledku tak zdraželo, že pre obchodníkov s ňou bolo prechodne výhodnejšie ešte odberateľom zaplatiť za to, že si ju od nich vôbec prevezmú.
Ak teraz naozaj nastáva abnormalita na trhu s fyzickým zlatom a schyľuje sa k „runu", môžeme sa naozaj čoskoro dočkať rekordných cien žltého kovu, dokonca aj v reálnom vyjadrení, očistenom o infláciu.