Tony Blair to pomenoval celkom presne. Vojna v Európe ukazuje, že sa blížime k zlomovej ére, ktorá prinesie koniec politickej a ekonomickej dominancie Západu. Ako najsilnejší hráč sa presadí Čína.
Znamená to, že s liberálnym svetovým poriadkom, ako si ho pred tridsiatimi rokmi kreslili globalisti, to bude nakoniec celkom inak.
Romantické predstavy „univerzalistov“ ohlasoval americký filozof Francis Fukuyama v slávnej eseji (a neskôr knihe) Koniec dejín. V roku 1989, po kolapse komunistických režimov, Fukuyama predpovedal veľké, celosvetové víťazstvo západnej liberálnej demokracie. Časom sa mala slobodná spoločnosť presadiť univerzálne. Hľadanie ideálneho poriadku sa malo skončiť. Dejiny sa mali zavŕšiť.
Stúpencom fukuymovských vízií boli pôvodne aj lídri ako Tony Blair.
Obrat
Dnes svoje predstavy o budúcnosti sveta prehodnocujú. A nie, dôvodom nie je Rusko ani Putin. Dôvodom je čoraz silenjšia a úspešnejšia Čína. Teda krajina ovládaná komunistickou stranou, ktorá po páde železnej opony odmietala nový (liberálny) politický model. Napriek tomu tri desaťročia rástla najrýchlejším tempom.
Dnes je Čína najväčšou svetovou ekonomikou (v parite kúpnej sily). O niekoľko rokov by mala byť na prvom mieste aj v absolútnom merítku.
Popri tom Čína drží krok so Západom aj v technologických inováciách, vo vesmírnom programe, v modernej medicíne a napokon aj v zbrojení či v rozsahu finančého kapitálu.
Najväčším vyzývateľom Západu nebude Rusko, ale Čína.
Navyše, ak by Čína a Rusko po taktickom partnerstve pristúpili aj k zmluvnej (strategickej) aliancii, pre Západ by to už nebola len výzva, ale priama hrozba.
Dvihnutý prst Kissingera
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?