Najobchodovanejšia kryptomena Bitcoin dokázala prekonať historický rekord z roku 2017. Logicky sa naskytá otázka, v čom je aktuálny rast podobný tomu minulému. Aj keď takzvaní býci (investori, ktorí veria v rastový trend Bitcoinu) hovoria o výbornej správe a čakajú pokračovanie rastu, je tu niekoľko rozdielov.
Napríklad ten, že kým Bitcoin ako investícia potreboval tri roky na zopakovanie maximálnej hodnoty, americký index S&P 500 medzitým posilnil o približne 37 percenta.
Pred troma rokmi pomohol Bitcoinu slabnúci dolár
Ako dosiahol Bitcoin rekordné čísla v roku 2017? Veľkou témou Trumpovej administratívy bola rozsiahla daňová reforma v podobe znižovania daní. Tá mala na ekonomiku nasledujúce tri roky pozitívny vplyv, avšak súčasne poslala americký dolár nadol. Tým pádom kryptomeny voči doláru parabolicky posilňovali až k novým rekordom nad 19 600 dolárov za jeden bitcoin. Avšak potom nasledoval obrovský výpredaj a prepad až na 3 200 dolárov.
Investori sa na trhoch snažia poučiť z predchádzajúceho vývoja a je len prirodzené, že keď aktíva za krátku dobu zásadne narastú, sú voči podobným cenovým vyrovnaniam v budúcnosti čiastočne skeptickí. Aj tento moment možno sčasti objasňuje, prečo niektorí investori hľadia na Bitcoin aj v súčasnej situácii rekordných hodnôt opatrne. Niektorí čakajú, že sa situácia z roku 2017 zopakuje, a preto sa zbavujú svojich pozícii.
Volatilita sa zmierňuje, pomáha aj reálne používanie kryptomien na platby
Pohľad na dennú mieru percentuálnej zmeny ceny bitcoinu ukazuje, že počas posledného pokusu o prelomenie psychologickej hranice 20 000 dolárov bola volatilita zásadne nižšia v porovnaní s volatilnejšími obdobiami na trhoch s kryptomenami v roku 2017. To ukazuje, že tieto pohyby Bitcoinu spôsobil najmä výber ziskov skôr ako konkrétne pokusy o stávku na pokles.
Súčasný pohyb hodnoty tiež podporuje skutočnosť, že kryptomena už nie je len špekulácia na dosiahnutie zisku, ale začína sa používať ako platidlo. Celková hodnota trhových transakcií založených na kryptomenách od roku 2017 neustále rastie. Najviac platieb vidíme vo východnej Ázii, čo je pre kryptomeny podstatné, keďže práve tu sa sústreďujú najväčšie svetové centrá.
Kryptomeny sa stávajú strategickou časťou portfólií
Ďalším pozitívnym signálom v prospech priaznivcov kryptomien je celkový počet aktívnych bitcoinových peňaženiek. Ten za posledné́ tri roky výrazne vzrástol: kým začiatkom roka 2017 bolo vo svete 13 miliónov týchto peňaženiek so zostatkami vyššími ako nula, aktuálne je to viac ako 32,5 milióna. To naznačuje, že budovanie bohatstva a investovanie do kryptomien verejnosťou kontinuálne rastie.
Najzásadnejší pozitívny fundament pre kryptomeny je väčšie obchodovanie s bitcoinovými derivátmi. To naznačuje, že investori siahajú po kryptomenách ako po strategickej zložke v aktívnych portfóliách a takisto v podobe ochranného zabezpečenia portfólia. Jediní, kto si sťažujú, sú veľkí hráči. Trh s kryptomenami sa už totiž odpútal od závislosti na pár veľkých hráčoch, ktorí́ môžu hýbať trhom vo svoj prospech.
Čo bude s Bitcoinom ďalej?
Týždenný graf ukazuje prekonanie historickej hodnoty z roku 2017, avšak hodnota najsilnejšej kryptomeny sa zastavila pred psychologickou rezistenciou na hranici 20 000 dolárov. V momente, keď sa podarí preraziť hodnotu 20 000 dolárov, by sa mohol otvoriť priestor na ďalší rast bitcoinu. Tentoraz by mu už v ceste prakticky nemalo nič stáť.
- Lukáš Baloga
Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora