Bitcoin vlani zaznamenal fenomenálny výkon. Cena najpopulárnejšej digitálnej meny vzrástla o viac ako 300 percent a jej trhová kapitalizácia prekročila hranicu 500 miliárd dolárov.
Z tohto hľadiska sa bitcoin stal jednou z najcennejších spoločností poskytujúcich finančné služby na svete. Bitcoin je teraz cennejší ako Visa, Mastercard a PayPal.
Toto porovnanie má iba jeden problém. Bitcoin nie je právnická osoba. Nemá sídlo, šéfa či zamestnancov.
Ako ho teda môžeme definovať? Záleží na tom, koho sa pýtate. Pre niektorých je to uchovávateľ hodnoty. Pre ostatných platobný systém, komodita alebo mena. U každého sa to líši. Tak to teda poďme preskúmať.
Bitcoin ako 21. najväčšia mena
Bitcoin je v súčasnosti 21. najväčšou menou na svete a pomaly ale isto začína konkurovať tradičným menám v tom, v čom doteraz mali monopol – ako druh platidla.
Bitcoiny, ktoré sa často označujú za „internetové peniaze“, sú dnes akceptované ako spôsob platby, podobne ako Visa, Mastercard alebo PayPal. Svoje bitcoiny môžete poslať osobne pomocou QR kódu alebo môžete využiť kryptoburzu, ktorá vás digitálne spojí s kupujúcim.
Nedávno vstúpil na trh s kryptomenami aj PayPal. Jeho používatelia môžu nakupovať a predávať bitcoin a ďalšie kryptomeny pomocou svojho účtu. Malé a stredné firmy čoraz viac využívajú bitcoin v medzinárodnom obchode. Podobne ho prijalo ako menu aj mnoho spoločností v krajinách, ktoré nedôverujú svojim vládam, ako napríklad vo Venezuele, Nigérii, Iráne alebo Argentíne.
Aby ste si to vedeli predstaviť, doteraz vyťažené bitcoiny majú hodnotu približne 500 miliárd dolárov. Všetky americké doláre, ktoré sú v obehu, majú hodnotu zhruba 2 bilióny dolárov. Pri takomto tempe je pravdepodobné, že bitcoin v najbližších rokoch predstihne bankovky amerického Federálneho rezervného systému v obehu.
Bitcoin ako najväčšia banka
Bitcoin predbehol americkú JP Morgan a stal sa virtuálne najväčšou bankou na svete. Sieť bitcoinu už dokonca dokáže vykonávať aj niektoré základné tradičné bankové služby. Napríklad používatelia decentralizovaného financovania (DeFi) si môžu požičiavať prostredníctvom aktív v úschove. Vďaka tomu je sieť akousi bankou, pretože môže vykonávať niektoré základné bankové funkcie.
Sieť bitcoinu môže tiež zastaviť finančnú diskrimináciu a demokratizovať globálny finančný systém. Podľa Svetovej banky, 1,7 miliardy domácností vo svete stále nemá prístup k bankovému účtu. Pre bitcoinovú sieť neexistuje žiadny dôvod na vylúčenie 30 percent planéty z bankového systému. Bankovníctvo je ľudské právo a bitcoin ľudí jednoducho nediskriminuje.
Bitcoin ako komodita a 11. najväčšia spoločnosť
Táto digitálna mena je teraz teoreticky 11. najväčšou „spoločnosťou“ na celom svete. Bitcoin má vyššiu trhovú kapitalizáciu ako Samsung, Walmart, Berkshire Hathaway alebo Coca Cola.
Ľudia navyše označujú bitcoin ako digitálne zlato. A tiež sa ako zlato správa. Môžete ho kúpiť a predať na spotových burzach alebo prostredníctvom derivátov, ako sú futures. Rovnako ako v prípade zlata, aj bitcoin môžete použiť na ochranu svojho majetku pred infláciou. A ako pri väčšine komodít, môžete ho vymeniť za iné aktívum, tovar alebo inú komoditu.
Môže teda niekto niekedy prísť na to, čo je bitcoin?
Nie. A tým sa nič nemení. Ak niečo dokážete definovať, neznamená to, že aj chápete, ako to funguje.
Ako povedal americký teoretický fyzik Richard P. Feynman: „Veľmi skoro som sa naučil, aký je rozdiel medzi tým, že poznám definíciu, a niečo skutočne viem.“
Predstavte si bitcoin ako nepretržitý proces. Bitcoin predefinoval všetko čo vieme o peniazoch a výsledný produkt bude väčší ako samotný bitcoin.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora