Vývoj v posledných týždňoch logicky vyvoláva otázku, kto preberie žezlo na trhu zaistenia proti neistote: zlato alebo bitcoin? Je rast ceny bitcoinu znakom, že sa pozornosť investorov finálne presunula týmto smerom, alebo na trhu stále zostane zlato ako tradičná hodnota, ktorá slúži na uchovanie hodnôt mnohých generácií ľudstva?

Bitcoin vyskočil aj vďaka deleniu

Cenový skok pri bitcoine si nemožno nevšimnúť.  V posledných dňoch prekonal nové historické maximá, keď sa dostal nad hodnotu 34-tisíc dolárov. Prečo bitcoin rastie a prečo tak prudko? Faktorov je hneď niekoľko.

V poslednom čase sa o kryptomenu začali zaujímať veľkí inštitucionálni investori a pomohlo upokojenie situácie po voľbách v USA. Zásadnou  správou pre priaznivcov alternatívnej meny je aj fakt, že PayPal umožní v tomto roku platby v kryptomenách.

Avšak faktor, ktorý umožnil bitcoinu zásadne narásť, sa volá „delenie“ kryptomeny. Takzvané delenie prebehlo v histórii už viackrát. Po každom z nich nasledovalo posilnenie meny. Bitcoin ako jediná kryptomena má nastavený algoritmus tak, že konečný počet bitcoinov je obmedzený. A my sa pomaly blížime k tomuto limitu: stropný počet  vyťažených bitcoinov je stanovený na 21 miliónov. Z tohto počtu zostáva nevyťažených už len 1,5 milióna bitcoinov.

Bitcoinu trvalo dlhšie, kým sa jarné delenie pretavilo do ceny. Historicky však každé „delenie“ tejto meny vždy prinieslo nárast hodnoty a tento efekt zvyčajne trval niekoľko rokov. Fakt, že do obehu nebude možné uvoľniť ďalšie jednotky, by mal nahrávať v prospech rastu jeho ceny oproti kryptomenám, ktoré touto vlastnosťou nedisponujú.

Zhrnuté a podčiarknuté, tieto faktory nahrávajú ďalšiemu rastu hodnoty bitcoinu. Avšak na trhu sú stále niektorí odborníci, ktorí výrazne pochybujú o potenciáli tejto kryptomeny (resp. kryptomien ako takých) a aj napriek pozitívnym fundamentálnym faktorom očakávajú výraznú korekciu.

plyn
Neprehliadnite

Užime si lacný plyn v roku 2021. Do budúcnosti totiž takmer určite zdražie

Rok 2020 priniesol rekordné hodnoty pre zlato

Na opačnej strane ringu stojí zlato. Má za sebou podobne výnimočné obdobie: tento rok prekonalo historické maximá a dostalo sa až nad hodnotu 2-tisíc dolárov za uncu. V posledných týždňoch prišla istá korekcia v ráde niekoľko sto dolárov, a teda rast sa zastavil.

Nižšia cena bola reakciou na nárast istoty na finančnom trhu vďaka pozitívnym správam o vakcínach proti Covidu-19. Svoju rolu zohral aj istý odlev kapitálu do nákupu akcií farmaceutických firiem, ktoré po správach o vakcíne rástli. Nižšia cena zlata však nevyhnutne neznamená problém. Skôr naopak, je príležitosťou na nákup za výhodnejšiu cenu.

Súboj (zatiaľ) bez víťaza

Treba povedať, že dnes oba spomínané tituly – zlato aj bitcoin – slúžia najmä na zaistenie sa proti politickej a ekonomickej neistote. Z menšej časti sa využívajú ako poistka proti inflácii a manipulácii s americkým dolárom či ďalšími fiat menami.

Aktuálna prevaha úspešného bitcoinu nad zlatom je predmetom dlhých debát medzi odborníkmi. Výsledok nie je jednoznačný. Na oboch stranách sú skalní zástancovia aj odporcovia, obe komodity majú pozitíva aj negatíva.

Priazeň sa delí aj na generačnej hranici: mladšia generácia fandí kryptomenám, skúsenejší investori a tí, čo neakceptujú vysoké riziko, dávajú prednosť zlatu. Osobne si myslím, že bitcoin ani iná kryptomena zlato v blízkej budúcnosti rozhodne nenahradí. Ale rovnako to platí aj naopak.

Martin Krištoff

Absolvent Fakulty ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac ako dva roky pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Ako hlavný analytik spoločnosti CFD World sa aktuálne venuje portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora