Ceny ropy klesli v uplynulých dňoch na najnižšiu úroveň za deväť mesiacov poháňané obavami zo slabej globálnej ekonomiky a Číny, najväčšieho dovozcu ropy na svete. Spomalenie Číny pritom nevykazuje žiadne známky zlepšenia. Ekonomické údaje poukazujú na ďalší pokles výrobnej aktivity a prehlbujúcu sa majetkovú krízu. Prispieva k tomu aj rýchla adopcia elektrických a hybridných automobilov, čo ďalej znižuje dopyt po palivách. Marže rafinérií, ktoré sú kľúčovou hnacou silou dopytu po rope, zostávajú slabé v Európe aj v USA.

Na ceny nemal pozitívny vplyv ani výpadok produkcie v Líbyi, kde sa za posledné týždne prepadla až o jeden milión barelov denne. Najčerstvejšie správy hovoria o tom, že situácia v krajine pravdepodobne speje k riešeniu, čo poslalo futures na ropu Brent a WTI ešte nižšie, spochybňujúc kľúčovú podporu. Sadiq Al-Kabir, guvernér Líbyjskej centrálnej banky, ktorý stál v centre nedávneho boja o moc totiž vyhlásil, že existujú „silné“ náznaky, že politické frakcie sa blížia k dohode o prekonaní súčasnej patovej situácie, čo by potenciálne umožnilo obnovenie ťažby ropy.

Pokračujúce slabnutie cien ropy znamená, že OPEC je stále viac izolovaný so svojou optimistickou prognózou rastu dopytu v tomto roku o viac ako 2 milióny barelov denne. Táto projekcia je viac ako dvojnásobkom predpovede IEA, ktorá očakáva menej ako jeden milión barelov denne. Preto, hoci líbyjské narušenie mohlo otvoriť dvere OPEC+ pre pokračovanie zvyšovania produkcie, počnúc 180 000 barelmi denne od októbra, riziko, že ceny klesnú ešte viac pod želaný a čoraz viac sa vzďaľujúci cieľ skupiny na úrovni 90 dolárov za barel v prípade Brentu, môže viesť k nútenému prehodnoteniu alebo odloženiu tohto rozhodnutia. Podľa Reuters OPEC+ už diskutuje o odložení zvýšenia produkcie ropy od októbra s cieľom vyhnúť sa ďalšiemu poklesu. Tieto špekulácie o odložení zvýšenia ťažby mali na cenu ropy v stredu mierne pozitívny vplyv. Futures na ropu Brent na november vzrástli o 0,1 percenta na 72,85 dolárov a na americkú ropu WTI na október o 0,22 percenta na 69,35 dolárov.

Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Pesimistické správy z Číny neovplyvňujú len ropu, ale aj meď. Keďže čínska prognóza rastu na rok 2024 na úrovni 5 percent je čoraz pochybnejšia, ani silný dopyt zo strany obnoviteľného priemyslu nestačil na zastavenie poklesu dopytu po medi v dôsledku výrazne nižšieho dopytu zo strany stavebného priemyslu. V reakcii na to Goldman Sachs znížil svoj výhľad priemernej ceny medi LME na rok 2025 o tretinu na 10 100 dolárov za tonu.

Ole Hansen

Ole Hansen je odborníkom v obchodovaní s využitím všetkých druhov investičných nástrojov. Môže sa pochváliť viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami s nákupmi aj predajmi. Do Saxo Bank prišiel v roku 2008 a stal sa súčasťou jeho strategického a analytického tímu ako vedúci stratégie komodít. Pred príchodom do Saxo Bank Ole Hansen 15 rokov pracoval v Londýne, kde bol zodpovedný za chod obchodného výkonného tímu pre multi-asset Futures a Forexové hedžové fondy. V súčasnosti sa sústreďuje predovšetkým na vývoj komodít. Jeho týždenná správa na tému komodity je pravidelne publikovaná na online báze a v printových médiách po celom svete.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora