Na júlovom summite ROPEC nebolo takto veselo od začiatku marca. Vtedy, navzdory všeobecnému konsenzu o potrebe zvyšovania produkcie a očakávaniu rozpúšťania dobrovoľných škrtov Saudskej Arábie, sa udialo niečo celkom iné.

Líder OPECu si presadil, že produkcia sa meniť nebude, svoj škrt produkcie zatiaľ necháva v platnosti. Len Rusko mohlo svoju produkciu mierne zvýšiť. Šokovaný trh poslal ceny ropy nahor o 10 percent v priebehu niekoľkých dní. Následne sa cena ropy prepadla.

Počas nasledujúcich mesiacov nastalo pokojné obdobie, ropa sa obchodovala v pásme, pretože všetko bolo jasné – v apríli sa členovia ROPEC bez väčších prekvapení dohodli na zvyšovaní kvóty na máj až júl. V atmosfére pokojného obchodovania sa očakával summit, ktorý sa konal hneď na začiatku júla.

Prenikli informácie, že Saudská Arábia a Rusko sa dohodli na zvýšení produkcie od augusta. Všetko malo pokračovať bez prekvapení a rastúcej cene ropy mal byť postupne koniec, pretože okrem zvyšovania dopytu sa mala ďalej zvyšovať aj produkcia.

Požiadavka Emirátov opäť na stole

Avšak, keď sa očakáva, že sa nič nestane, tak sa stane presne to, čo sa neočakáva. A tak aj bolo. Vývoj bol veľmi podobný ako v marci – už počas rokovaní pred finálnym výsledkom išla cena ropy na nové maximá. A to veľmi prudko – o viac ako 3,5 percenta v priebehu niekoľkých hodín.

Rokovalo sa pritom o tom, že kvóta by sa mohla postupne zvyšovať o 400-tisíc barelov každý mesiac od augusta do decembra. Potom padol návrh, že tento rast by mohol pokračovať až do apríla 2022. Zároveň by sa platnosť dohody o obmedzení produkcie mala predĺžiť z apríla do decembra 2022.

To všetko neboli správy, ktoré by podporovali významný rast ceny ropy. Čoskoro sme sa však dozvedeli dôvod, preto išli ceny ropy nahor. Spojené arabské emiráty totiž opäť položili na stôl návrh, ktorý presadzovali už v minulosti. Vzhľadom na svoju rastúcu produkčnú kapacitu považujú svoju základnú úroveň produkcie (baseline), od ktorej sa počítajú kvóty, za nespravodlivo nízku.

Požadujú jej zvýšenie, čo by znamenalo, že by produkovali viac ropy, kým ostatní by išli podľa pôvodného plánu. Pri súčasnom baseline (3,15 milióna barelov ropy denne), využívajú Emiráty svoju produkčnú kapacitu suverénne najmenej v celom OPEC.

Abú Dabí namiesto toho navrhuje, aby sa baseline nastavil podľa produkcie z apríla 2020, kedy neboli v platnosti nijaké kvóty a každý produkoval, koľko dokázal. Emiráty vtedy produkovali viac ako 3,8 mil. barelov ropy denne. Preto teraz žiadali, aby sa im baseline upravil na túto úroveň.

Pokusy o kompromis zlyhali, Abú Dabí už nechce čakať

Saudská Arábia bola prekvapená rovnako ako v decembri 2020, keď túto požiadavku Emiráty predostreli prvýkrát. A rovnako ako vtedy sa to snažila uhrať aj teraz. Skrátka, nie je vhodný čas, trh s ropou na tom ešte nie je úplne dobre (hoci cena ropy atakuje niekoľkoročné maximá) a je potrebné držať produkciu na uzde.

Veď keď raz kríza skončí, bude možné produkciu zvýšiť. A hlavne, ak povolíme vám, budú chcieť aj ostatní a bude po kolektívnej dohode. Lenže Abú Dabí sa tentokrát nehodlalo vzdať. Keď zástupca tvrdohlavého člena OPECu Suhail al-Mazrouei povedal, že nemá problém podporiť ponechanie produkcie kartelu na tej istej úrovni, začalo byť jasné, prečo ceny ropy vzrástli.

Dopyt po rope sa totiž zotavuje a ak by ROPEC ponechal produkciu od augusta nezmenenú, zásoby ropy by ešte viac klesli. Dopyt by totiž prevyšoval svetovú produkciu. Veď, nakoniec aj preto sa ROPEC bez problémov dohodol, že produkciu je potrebné postupne zvyšovať. Aj Emiráty s týmto návrhom súhlasili, ale až potom, keď im zvýšia baseline.

Fiasko na summite

A toto Saudská Arábia nebola pripravená urobiť. Summit sa skončil fiaskom. Ak by dohoda skutočne nenastala, tak by sa išlo podľa pôvodného plánu z apríla 2020, ktorý počítal s tým, že až do apríla 2022 sa kvóty nemenia a celkový škrt produkcie ROPEC by zostával na úrovni 5,8 mil. barelov ropy denne (z pôvodného škrtu 9,7 mil.).

A to by bolo veľmi nepríjemné a zároveň nelogické, aby v čase, keď ceny ropy prudko rastú a dopyt po rope sa obnovuje, zostávalo takmer 60 percent objemu zastavenej produkcie naďalej mimo trhu. Toto riešenie by nevyhovovalo nikomu.

Členovia OPECu chceli produkovať viac ropy, zákazníci chcú lacnejšiu ropu a Rusko s nevôľou sledovalo, ako vyššie ceny ropy opäť zvyšujú produkciu u konkurencie v USA. Lenže Abú Dabí rozohralo vabank, žiadny kompromis ani reči nepomohli. Ak im zvýšia baseline, podporia konsenzus o zvýšení produkcie. Ak na ich požiadavku nepristúpia, nebudú produkciu zvyšovať ani ostatní. Ani druhý deň summitu nepriniesol žiadne riešenie.

Saudská Arábia a Emiráty: Medzi spojencami rastie rivalita

Spor medzi Spojenými arabskými emirátmi a Saudskou Arábiou však nebol nový a potreba zvyšovania produkcie Emirátov vzhľadom na novú situáciu je len jednou premennou v zložitej rovnici. Pritom ide o spojencov, ktorí spolu s Kuvajtom konali v rámci OPEC vždy v zhode a majú rozsiahlu spoluprácu v ekonomickej a bezpečnostnej oblasti.

Spoločne bojovali proti hnutiu Husí v Jemene v roku 2015 a uvalili embargo na Katar v roku 2017. Pred dvomi rokmi sa však v spolupráci objavili trhliny. Emiráty stiahli väčšinu vojakov z Jemenu, čo Saudskú Arábiu sklamalo.

Začiatkom minulého roka Abú Dabí s nevôľou akceptovalo dohodu o ukončení embarga na Katar, ktorú presadzoval Rijád. Emiráty pritom naďalej veria Kataru len veľmi opatrne. Saudská Arábia zase nebola nadšená z toho, že Emiráty znormalizovali svoje vzťahy s Izraelom.

Vo februári tohto roka pohár trpezlivosti Emirátov definitívne pretiekol. Saudská Arábia totiž vyhlásila, že zahraničné spoločnosti musia zriadiť svoje sídlo v kráľovstve do roku 2024, alebo prídu o vládne kontrakty. Toto sa bralo ako nepriamy útok na Dubaj, ktorý je najväčším obchodným centrom v regióne.

Sladký spánok a tvrdá konkurencia

Roztržky pokračovali aj na summite ROPEC, pretože keď Abú Dabí vytiahlo karty na stôl a nedalo si povedať, Saudská Arábia chcela zastaviť lety do Emirátov. Oficiálne sa obávali koronavírusu, ale rozhodnutie by prišlo tesne pred moslimskými sviatkami, keď mnoho ľudí cestuje do Dubaja na dovolenku.

Saudská Arábia okrem toho povedala, že zruší výnimky na clá z krajín, ktoré majú voľný obchod s Izraelom. To by opäť tvrdo zasiahlo Emiráty. Zo spojencov sa stávajú čiastočne rivali a konkurenti, pretože pod vedením princa Salmana sa Saudská Arábia začína prebúdzať zo sladkého spánku a v posledných rokoch sa razantne snaží diverzifikovať svoju ekonomiku. A s Emirátmi začína súperiť v sektoroch turizmu, finančných služieb a technológií, ktoré až doteraz zastávali v regióne vedúcu pozíciu.

Emiráty sa nechcú nechať zahanbiť, ale potrebujú viac peňazí. Nuž a preto chcú produkovať ropu teraz, kým je po nej dopyt. Pretože za 15 až 20 rokov bude pre nich Saudská Arábia tvrdou konkurenciou. Niet divu, že sa vyhrážok nezľakli a nedokázali ich presvedčiť ani Rusi, ktorí majú inak históriu dosahovania konsenzov medzi rozhádanými členmi kartelu.

Summit a zvyšovanie kvóty sa tak odložili na neurčito a trh s napätím očakáva nové správy. Je jasné, že kým sa nedohodnú Abú Dabí a Rijád, nemá zmysel zvolávať stretnutie ROPEC.

Aby Emiráty zdôraznili svoje odhodlanie, svojim klientom už povedali, že v auguste nebudú zvyšovať svoje exporty a berú objednávky len v objeme, ktorý bude exportovaný v júli. Informácie pochádzajú z webových stránok cnbc.com, argusmedia.com, opec.org, reuters.com, spglobal.com, eia.gov.

Tomáš Mikulík
Tomáš Mikulík sa od doštudovania ekonomickej univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici výhradne venuje analytickej činnosti v obore financií a kapitálových trhov. V období rokov 2011 až 2016 pôsobil ako analytik u brokera, neskôr ako analytik fondu a následne ako dealer štátnej banky. Od roku 2013 významne prispieva k formovaniu ropnej stratégie, ktorá sa stala finálnou investičnou stratégiou fondu HarBull Oil Fund. Jeho úlohou je kontinuálne anatomizovanie ekonomických dát ako aj dát finančného a ropného trhu, ktoré sú pre fungovanie fondu kľúčové.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora