Na koho by ste si vsadili ako komoditu číslom jeden v 21. storočí? Ak by ste sa spýtali odborníkov z finančného trhu, tipov by bolo viac, avšak zaručene by medzi nimi nechýbalo lítium. Dôvodom je zásadný nárast dopytu kvôli prechodu na elektromobilitu. A to nielen v niektorých vyspelých krajinách, ale globálne. Práve orientácia mnohých vlád na zelenú ekonomiku výrazne zvyšuje dopyt po energiách z obnoviteľných zdrojov, pri ktorých je lítium zásadné.Dopyt po lítiu a elektromobiloch ide násobne hore

Elektromobilita sa vyvíja míľovými krokmi. Autá s pohonom na batérie boli ešte pred pár rokmi považované za veľmi špecifický produkt pre obmedzený okruh nadšencov. V súčasnosti je situácia opačná: elektromobilita sa vníma ako plošné riešenie pre budúcnosť dopravy. To jednoznačne nahráva lítiu ako zásadnej súčasti batérií elektromobilov.

Analytici predikujú, že celkový globálny dopyt po lítiu narastie od roku 2019 do roku 2025 (čiže v šesťročnom horizonte) celkovo o vyše 260 percent. V rovnakom čase sa očakáva zvýšenie dopytu po elektrických vozidlách o 599 percent. Tieto predikcie si logicky všímajú investori, ktorí počítajú s tým, že globálny tlak vlád na urýchlenie prechodu na elektromobilitu bude narastať.

Rok 2018 s prehnanými očakávaniami varuje

Skeptici nezabúdajú na rok 2018. Lítium bolo vtedy najväčšou komoditnou témou roka. Ako rástla jeho cena, stúpali aj investície ťažiarov do nových projektov. Výsledkom bol vysoký rast ponuky. Veľké množstvo investícií do nových baní v roku 2018, ťahané extrémnymi očakávaniami skokového rastu dopytu po elektromobiloch , vytvorilo taký nadbytok, že cena lítia na trhu sa prepadla. Práve rok 2018 a pád cien odradil ťažiarov od ďalších investícií. Tri roky poklesu cien lítia nepriniesli dostatočnú motiváciu investovať do dodávateľského reťazca. Tým pádom sme v súčasnosti v situácii, keď riziko volatility ceny rastie, pričom dopyt po batériách ide stabilne hore.

Prvýkrát od roku 2018 dopyt prevyšuje ponuku

Všeobecne sa na trhu očakáva, že pandémia do istej miery napomohla obnoviť trh s lítiom. Ukončovanie obmedzení pohybu dvíha vlnu zadržiavaného dopytu po elektromobiloch, ktorý zmenšuje nadbytočné zásoby lítia. K dopytu prispievajú aj štáty, ktoré sa postupne dostávajú z recesie a opäť zvyšujú investície do projektov čistej energie.

Situáciu na trhu výstižne charakterizuje analytik spoločnosti CRU James Jeary: „Všetci sa pripravujú na okamih, keď príde ďalšia vlna nových investícií. Je to takmer ako pokoj pred búrkou.“

Podľa komoditných analytikov v CRU pomer ponuky a dopytu po lítiu prvýkrát po dlhej dobe klesol v roku 2020 do deficitu. V tomto roku sa očakáva dopyt po lítiu v objeme približne 450 000 ton, čo prevyšuje ponuku zhruba o 10 000 ton.

David Archer, výkonný riaditeľ spoločnosti Savannah Resources očakáva, že globálne ceny uhličitanu lítneho a hydroxidu lítneho v roku 2024 dosiahnu maximá okolo 16 100 a 18 800 dolárov za tonu. Pri vychádzaní z posledných zverejnených údajov benchmarku čínskych spotových cien lítia za február by cena uhličitanu lítneho mala vzrásť o približne 43 percent a hydroxidu lítneho až o 213 percent za tonu.

Elektromobily sú na vzostupe

Elektromobilita je jednoznačne na vzostupe. Niektoré európske štáty poskytujú na kúpu elektroautomobilov dotácie, prezident Joe Biden chce zase po celých USA vybudovať pol milióna nabíjacích staníc. Týmto krokom by sa Spojené štáty výrazne viac otvorili elektromobilom aj na dlhšie trasy. V súčasnosti je problémom slabá infraštruktúra a riziko, že auto na dlhej trase uviazne bez energie ďaleko od nabíjacieho bodu.

Čínska asociácia výrobcov automobilov reportovala trojnásobný nárast predaja elektromobilov za január 2021. Podľa Európskej asociácie výrobcov automobilov zase v Európe predaj automobilov s alternatívnym pohonom – vrátane tých, ktoré používajú batérie, hybridov a áut na biopalivá – po prvýkrát v histórii predbehol v treťom štvrťroku 2020 predaj automobilov s naftovým motorom. Dnes sa v Európe týchto áut predá už celá tretina a čísla budú pravdepodobne ďalej rásť.

Lukáš Baloga

Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora