Administratíve prezidenta Joea Bidena trvalo pomerne dlho, kým vypracovala stratégiu národnej bezpečnosti, ktorú napokon zverejnila v októbri. Hoci Biely dom vydal v marci 2021 predbežný dokument, zdá sa, že konečný produkt si vyžadoval viac práce, ako sa očakávalo.

Dôvod nie je ťažké pochopiť. Zatiaľ čo predbežný dokument sa zameral predovšetkým na Čínu a zaobchádzal s Ruskom skôr ako s regionálnou nepríjemnosťou, realita sa dostavila vo februári 2022, keď ruský prezident Vladimir Putin spustil vojnu s cieľom „denacifikovať“, „demilitarizovať“ a v podstate eliminovať Ukrajinu. Tam, kde dočasná stratégia opísala Rusko ako „rušivé“, posledná priznáva, že „teraz predstavuje bezprostrednú a pretrvávajúcu hrozbu pre medzinárodný mier a stabilitu“ vďaka prijatiu „imperialistickej zahraničnej politiky“.

Čína je však stále najväčšia hrozba v strategickom výhľade Bidenovej administratívy. Záverečný dokument objasňuje, že je „jediným konkurentom Ameriky s úmyslom pretvoriť medzinárodný poriadok a čoraz viac aj s ekonomickou, diplomatickou, vojenskou a technologickou silou, ktorá schopnosti to má urobiť“. Ako poznamenal Graham Allison z Harvardskej univerzity vo svojej téze„ Thoukydidesovej pasce”, tak rastúca sila Číny, ako aj strach, ktorý vyvoláva v USA, sú hybnou silou aktuálneho strategického a zahraničnopolitického naratívu.

Zo všetkých nástrojov, ktoré by Spojené štáty mohli použiť v tejto novej veľmocenskej súťaži, však v ich novej stratégii chýba jeden hlavný: obchod. Toto opomenutie je obzvlášť do očí bijúce, pretože Čína vďačí za svoj vzostup svojmu úspechu ako obchodnej veľmoci.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa