Výrobcom čipom pri celosvetovom nedostatku polovodičov takpovediac „ide karta“ a ak sa k tomu pridá výrazne posilnenie online nakupovania a využívania IT technológií, výsledkom sú rekordné ceny akcií.

To je aj prípad výrobcu mikroprocesorov a integrovaných obvodov AMD (Advanced Micro Devices), ktorý dokázal za posledných päť rokov zvýšiť svoju trhovú kapitalizáciu viac ako 21-násobne.

Konkurent si vybral AMD čip, akcie hneď posilnili

Posledný rastový impulz súvisí s novým úspechom. Dňa 22. októbra konkurenčný výrobca čipov Nvidia oznámil, že nová cloudová služba na streamovanie videohier bude poháňaná procesormi AMD. To je pre AMD takpovediac „správa desaťročia“, ktorá sa na burze prejavila počas ďalšieho obchodného dňa nárastom ceny akcie na historické maximum 123,46 dolára. To bolo 25. októbra. Dnes, v prvom novembrovom týždni, je už cena akcie na úrovni 127 dolárov.

Viceprezident a generálny riaditeľ divízie GeForce NOW v spoločnosti Nvidia, Phil Eisler, komentoval prevratný úspech pre AMD takto: „Procesory AMD poskytujú v tejto generácii najlepší výkon pre naše CPU, pamäť a herné I/O pracovné zaťaženie, čím pomáhajú urobiť obrovský skok vpred.“

Nvidia chce pri cloudovom streamovaní videohier využiť procesory AMD Ryzen Threadripper PRO.

Vývoj akcií AMD od roku 1981
Zdroj: Google Finance
Vývoj akcií AMD od roku 1981

Čipová kríza bude pokračovať aj na budúci rok

Od úvodu pandémie covidu-19 predaj všetkých druhov počítačov zásadne rástol, keďže deti sa potrebovali doma dištančne učiť a mnohí rodičia tiež robili z domu. Vysoký dopyt však neklesol ani po opätovnom otvorení ekonomík.

V kombinácii s poklesom výroby pre problémy s dodávkami komponentov dnes vidíme na trhu zásadný nedostatok čipov. Najviac sa prejavuje v sektoroch, ktoré prinášajú výrobcom čipov najmenší profit. Osobitne ide o automobilový priemysel.

Z tejto situácii profitujú výrobcovia čipov vrátane AMD, ktorého akcie od úvodu minulého roka poskočili o 120 percent.

Na konferencii Code v Beverly Hills pritom Lisa Su, generálna riaditeľka AMD, odhadla, že aj prvá polovica roka 2022 bude z hľadiska dostupnosti čipov „napätá“ a nedostatok čipov by sa mohol vyriešiť do konca budúceho roka.

Dvadsaťjedennásobný rast

Aj keď Lisa Su hovorí, že cykly rastov a pádov dopytu v segmente čipov vždy boli, situácia posledných rokov je predsa len bezprecedentná. Rastový trend v tomto období je extrémne silný a pandémia ho ešte výrazne posilnila.

Dopyt po polovodičoch zásadne vzrástol, keďže sa používajú doslova vo všetkých priemyselných odvetviach. V roku 2020 vzrástol celosvetový dopyt po polovodičoch o viac ako 10 percent a tento rok by sme mohli zaznamenať nárast o viac ako 17 percent.

AMD z tejto situácii profituje ako jedna z mála firiem. Trhová kapitalizácia firmy narástla za posledných päť rokov viac ako 21-krát.

Firma si na tejto ceste, logicky, pomohla aj niekoľkými akvizíciami. Jednou z posledných je segment serverových procesorov, ktorý AMD prevzala od konkurenčnej spoločnosti Intel. Výsledkom je neustále rastúci trhový podiel v tomto segmente.

Podľa technologickej výskumnej spoločnosti Omdia predstavoval podiel AMD v 2. štvrťroku 2021 už 16 percent. Analytik spoločnosti Bank of America Vivek Arya zasa odhaduje, že podiel spoločnosti AMD na trhu so servermi by mohol v roku 2022 dosiahnuť 25 percent.

Z tejto situácie vyplýva aj optimizmus analytikov ohľadom odhadovanej ceny akcie. Podľa portálu chartmill.com odborníci odhadujú cenové rozpätie pre akcie AMD v nasledujúcich 12 mesiacoch od 90,90 dolára do 180,60 dolára za akciu. Sedem z 24 analytikov odporúča akcie „držať“, dvaja z 24 odporúčajú kúpu a 15 z 24 dokonca odporúča výrazné dokúpenie akcií v portfóliu.

Jozo Perić

Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 
Spoločnosť, ktorú mnohí z nás poznajú najmä kvôli jej grafickým kartám, avizovala aj užšiu kooperáciu s koncernom Volkswagen. NVIDIA chce nemeckým autám dodať umelú inteligenciu, na samotnom počiatku má pritom byť sériová podoba konceptu ID Buzz.
Neprehliadnite

Európska komisia preskúma ponuku Nvidie na prevzatie dizajnéra čipov ARM