Prudký rast úročenia amerických dlhopisov v minulých dňoch vyvolal otázky finančných trhov, ako sa táto skutočnosť prenesie do úrokových sadzieb a aj do objemu pomoci americkej ekonomike. Najvyšší americkí centrálni bankári však poslali k rastúcim výnosom amerických dlhopisov a cenovým rizikám jasný odkaz: Nijaké zmeny v nastavenom kurze nenastanú, kým sa ekonomika jasne nezotaví. Napriek tomu je stále možné, že Fed by mohol byť donútený sprísniť menovú politiku aj skôr, ako sa očakávalo.
Kým inflácia neprekročí dve percentá Fed sadzby zvyšovať nebude
Predseda Fedu Jerome Powell v stredu pri svojom svedectve pred Výborom pre finančné služby Snemovne reprezentantov podčiarkol sľub americkej centrálnej banky, že urobí potrebné kroky pre návrat ekonomiky späť k plnej zamestnanosti. Fed pritom podľa jeho slov nemá žiadne obavy z inflácie. „Sme k tejto výzve úprimní,“ odpovedal Powell zákonodarcom na otázku týkajúcu sa prognóz Fedu, či inflácia zostane do roku 2023 na/alebo pod úrovňou dvoch percent. Fed sa pri tejto príležitosti poponáhľal s vyhlásením, že nebude zvyšovať úrokové sadzby, kým inflácia neprekročí dve percentá. „Kým sa tam dostaneme, tak to môže trvať aj viac ako tri roky,“ uviedol Powell. Aktuálna miera inflácie je asi 1,3 percenta.
Powellove vyjadrenia reflektujú snahu centrálnej banky presvedčiť finančné trhy, a špeciálne investorov na dlhopisovom trhu, že menová politika sa nebude uťahovať, kým štatistiky neukážu, že sa ľudia vrátili do práce.
Fed pokladá momentálnu menovú politiku za vhodnú
Je faktom, že výnosy amerických štátnych dlhopisov v poslednej dobe prudko vzrástli. To vyvolalo diskusiu o riziku potenciálneho zvýšenia inflácie, keďže Spojené štáty plánujú ďalšie fiškálne výdavky, rozširujú svoj očkovací program proti koronavírusu a smerujú k postpandemickému znovuotvoreniu ekonomiky.
„Ceny na finančných trhoch majú lepšiu perspektívu pre americkú ekonomiku a to je vhodné,“ povedal viceprezident Fedu Richard Clarida pre Americkú obchodnú komoru v Austrálii. R. Clarida tiež uviedol, že je reálne očakávať nárast inflácie nad dve percentá už na jar, avšak do konca roka sa podľa jeho názoru vráti späť zhruba na dvojpercentnú úroveň. Preto je podľa neho dnes predčasné hovoriť o takzvanom „vyprchaní“ trhu ako reakcii na zmenu nákupov dlhopisov Fed-om. Vyjadrenia R. Claridu opäť potvrdili pozíciu Fed-u, ktorý považuje aktuálne nastavenie menovej politiky za vhodné. A to nielen v súčasnej situácii, ale výhľadovo až do konca tohto roka.
- Martin Krištoff
Absolvent Fakulty ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac ako dva roky pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Ako hlavný analytik spoločnosti CFD World sa aktuálne venuje portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora