Obchodné napätie medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta znepokojuje americké firmy. Z tých, ktoré pôsobia v Číne, podľa aktuálneho prieskumu väčšina očakáva, že urovnanie problému bude trvať ešte niekoľko rokov. Takmer tretina hovorí, že situácia ovplyvňuje ich schopnosť udržať si zamestnancov.
Menej amerických firiem chce investovať v Číne
Iba 29 percent amerických spoločností s aktivitami v Číne tam plánuje v tomto roku zvýšiť svoje investície. Dôvodom sú primárne obavy z bilaterálneho napätia, doplnené ekonomickou neistotou kvôli pandémii koronavírusu.
Na porovnanie, ešte v roku 2019 to bolo 47 percent. Na druhej strane, podiel firiem, ktoré sa pozerajú na najbližších päť rokov pesimisticky, mierne klesol z 21,1 percenta v roku 2019 na aktuálnych 18,5 percenta. V prieskume medzi 16. júnom a 16. júlom odpovedalo 346 spoločností z priemyselných, automobilových a farmaceutických sektorov.
„Americké podniky v Číne by radi videli, keby tieto dve krajiny rýchlo vyriešili svoje problémy a znížili napätie,“ hovorí Ker Gibbs, prezident Americkej obchodnej komory v Šanghaji.
Neuveriteľný príbeh: Štát s najväčšími zásobami ropy na svete už čoskoro nevyťaží ani kvapku
Tlak medzi USA a Čínou narastá
Napätie medzi USA a Čínou, ktoré sa vyšplhalo pomerne vysoko po minuloročnej obchodnej vojne, sa tento rok ešte prehĺbilo v dôsledku vypuknutia pandémie Covidu-19. Kvôli blížiacim voľbám prezident Donald Trump tento týždeň opäť prišiel s myšlienkou oddelenia americkej a čínskej ekonomiky, známeho ako decoupling. To americkým firmám na pokoji rozhodne nepridalo.
Na očakávanom raste ceny lítia by mohlo výrazne zarobiť Česko
Firmy z Číny neodchádzajú, neistota zostáva
Mierne zlepšenie by sa dalo podľa logiky vývoja udalostí pripísať obchodnej dohode, fáze 1. Pesimizmus však zostáva historicky vysoký. Do roku 2019 sa podiel firiem s pesimistickým päťročným výhľadom pohyboval niekoľko rokov na úrovni 7 percent.
Prieskum zároveň ukazuje, že firmy chcú na čínskom trhu zotrvať. Viac ako 90 percent respondentov uviedlo, že sa zaviazalo zostať v Číne, zatiaľ čo 71 percent firiem, ktoré vlastnia výrobný závod alebo majú outsourcovanú výrobu v Číne, nemá v úmysle presúvať výrobu do iných krajín. Benefity čínskeho výrobného sektora a pracovnej sily sú silné a firmy, ktoré v Číne už investovali, si tiež uvedomujú riziko strát pri odchode z krajiny.
Aj keď reálnosť oddelenia oboch ekonomík je otázna, ďalší vývoj je ťažko predvídateľný. Zásadným míľnikom v ďalšom vývoji budú pravdepodobne až americké prezidentské voľby začiatkom novembra.
- Martin Krištoff
Absolvent Fakulty ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac ako dva roky pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Ako hlavný analytik spoločnosti CFD World sa aktuálne venuje portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora