Písal sa marec 2007, keď vtedajší guvernér americkej centrálnej banky Ben Bernanke svedčil pred Kongresom. Na otázky o rozširujúcich sa problémoch na trhu rizikových hypoték odpovedal, že Fed má situáciu pod kontrolou. O päť mesiacov na to, v auguste 2007, odštartovala globálna finančná kríza poruchami, ktoré o vyše roka viedli k najväčšej finančnej panike v histórii.

Politici nevideli prichádzať problémy na trhu hypoték, ani tvorbu bubliny nehnuteľností a jej následné prasknutie. Avšak svoje sa naučili. Vytvorili reguláciu, ktorá obsahovala tisícky strán zákonov a na banky uvalili nákladné testovanie ich schopnosti prispôsobiť sa trhovému stresu. Po 15 rokoch sa ukázalo, že regulácia nefunguje tak, ako zamýšľali.  

V pondelok v noci skonala ďalšia americká banka. First Republic sa do histórie zapíše ako druhý najväčší krach v bankovom sektore. Prekonal ju iba Washington Mutual v roku 2008. Čo je ale horšie, v posledných piatich týždňoch americký bankový sektor zaznamenal druhý, tretí aj štvrtý najväčší krach svojich inštitúcii.  

Kým doteraz regulátori hovorili o idiosynkratickom probléme dvoch finančných inštitúcii, každým ďalším týždňom sa ukazuje, že udržiavať túto mantru pri živote bude čoraz ťažšie. Dôvod prezradil počas víkendu dlhoročný partner Warrena Buffetta Charlie Munger. Ten pre Financial Times povedal, že americké banky sú „plné zlých úverov“.

Už predtým Warren Buffett vyhlásil, že sa zbavil akcií bánk, ktoré držal dekády. Držať ich je v súčasnosti rizikom, keďže bánk ako First Republic môže byť viac. „V dobrých časoch si osvojíte zlozvyky. Keď prídu zlé časy, stoja vás príliš veľa,“ povedal Ch. Munger.

Boli to centrálne banky, ktoré vyvolali dobré časy držaním úrokových sadzieb na príliš nízkej úrovni po príliš dlhý čas. Banky sa tým dostali do zložitej situácie, kedy snaha rásť znamenala, že si na svoje plecia zobrali viac, ako dokážu v zlých časoch uniesť. „Je ťažké riadiť banku inteligentne, existuje totiž veľa vábidiel robiť zlé veci,“ pokračoval Ch. Munger.

Aktuálnym problémom amerického bankového sektora je existencia veľkého množstva problematických úverov naviazaných na trh komerčných nehnuteľností. Hodnota kancelárskych priestorov v krajine poklesla zhruba o pätinu a Morgan Stanley varuje pred poklesom cien všetkých nehnuteľností až o 40 percent.

Neistota súvisiaca s týmito rizikami spôsobila, že žiadna veľká banka nemala záujem o kúpu problematickej First Republic predtým, ako ju prevzal Federálny úrad pre poistenie vkladov (FDIC). Až potom, keď sa tak stalo a úrad dal JPMorgan pôžičku vo výške 50 miliárd dolárov, ju najväčšia americká banka prevzala.

Situácia musela byť veľmi zlá, keď FDIC ako verejná inštitúcia dáva pôžičku priamo JPMorgan. Jej depozitá týmto obchodom narastú nad 10-percentnú hranicu všetkých vkladov v krajine, čo bola až doteraz pre zákonodarcov červená čiara. Následkom bude ešte väčšia koncentrácia trhu.

Touto dohodou sa ale problémy amerických bánk nekončia.

Demoslishing of damaged buildings after earthquakes in Turkiye's Kayseri
Neprehliadnite

Kancelárske budovy čaká búranie. Vlastníci komerčných realít stoja pred „dokonalou búrkou“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa