Pripravujú sa v kryptomenovom svete sankcie voči Rusku? Aké už sú?

Martin Gregor:

Tento týždeň dali Američania a tiež Európska únia kryptomenovým burzám jednoznačne najavo, že musia rešpektovať sankčné zoznamy a blokovať transakcie respektíve zmraziť účty ľudí, ktorí na nich figurujú. Burzy to rešpektujú, no zároveň zatiaľ odmietajú blokovať účty bežných Rusov, na čo vyzýva Ukrajina.

Jakub Jedlinský:

Je vyvíjaný tlak na burzy, aby zatvárali účty ruským klientom alebo im dokonca blokovali účty. Nielen oligarchom na sankčných zoznamoch. Všeobecné odporúčanie je nedržať podstatnú časť prostriedkov na centralizovaných burzách. Držte krypto v hardvérových peňaženkách. Nejde len o Rusov. Kanada minulý mesiac tlačila na burzy, aby mrazili prostriedky protestujúcim vodičom kamiónov.

Juraj Bednár:

Kryptomeny sankcie neaplikujú, lebo nevedia, kto je z akej krajiny a ktorý účet komu patrí. Jediný, kto môže robiť sankcie, sú zmenárne, ktoré sú „jednou nohou“ v tradičnom finančnom svete. Sú to v podstate klasické regulované finančné inštitúcie, na ktoré platia v tomto smere rovnaké pravidlá ako pre akúkoľvek banku alebo „money transmitter“ inštitúciu.

V Rusku a Ukrajine nakupuje kryptomeny veľké množstvo ľudí, ktorí predtým kryptomeny nemali. Nestratia viac, než ostatní kryptomenoví investori? Čo to urobí s trhom?

Martin Gregor:

Bitcoin je dnes 40 percent od svojich historických cenových maxím v dolárovom vyjadrení, no voči ruskému rubľu je na historickom maxime. Rusi, ktorí za ruble nakúpili bitcoin, teda v tomto momente môžu byť spokojní a myslím si, že podobne je to aj u Ukrajincov. Netuším, ako sa bude cena bitcoinu vyvíjať v nasledujúcich mesiacoch, no v tomto momente by sa mi oveľa lepšie spalo s vedomím, že mám financie uložené v bitcoinoch než v rubľoch alebo hrivnách. Okrem toho bitcoin je bezhraničný, čo je v období vojny neskutočne významný benefit.

Jakub Jedlinský:

S trhom to nerobí nič. Vojna sa na grafe bitcoinu zrejme vôbec neprejavila. Ten efekt je vážne marginálny, takže predstavy o tom, že Rusi teraz húfne obchádzajú sankcie cez krypto, jednoducho nie je založená na realite. Rast vidíme na grafe ruskej kryptomeny Waves, ktorá má oveľa menšiu kapitalizáciu a objem. Nechcem ten fundament preceňovať, ale je možné, že Rusi relatívne viac preferujú Waves.

Juraj Bednár:

Podstatné je zamyslieť sa, prečo si v Rusku a na Ukrajine kryptomeny ľudia kupujú. Bitcoin je poistka voči zlyhaniu finančného systému. Vďaka sankciám a vojne v týchto krajinách do veľkej miery zlyhal finančný systém a je dobré poistiť sa. Bohužiaľ, ako aj pri iných poistkách, najlepšie je poistku mať predtým ako ju potrebujete.

Rusi už kupujú bitcoiny v novom kurze rubľa, ktorý prišiel o viac ako polovicu svojej hodnoty.

Takouto poistkou bývalo tradične zlato, ale so zlatom sa ťažšie uteká, respektíve je to rizikovejšie. Kryptomeny nemusíte mať so sebou, nemajú žiadne konkrétne miesto, na ktorom sú uložené, je to elektronická informácia.

Vzhľadom na to, že Rusko bolo odpojené od medzinárodných sietí platobných kariet (Visa, Mastercard), tak je bitcoin pre Rusov momentálne prakticky jediná možnosť, ako zaplatiť za rôzne produkty a služby cez Internet (napríklad letenky).

Myslím si teda, že pre väčšinu Rusov a Ukrajincov nejde o nejaké „zarobenie“ a „investovanie“, ale o sebaobranu pred zlyhávajúcim finančným systémom krajiny a o funkčnú platobnú sieť a možnosť odísť so svojim majetkom.

Veľkí bitcoinoví hráči sa označujú ako Bitcoin Whales. Trúfneš si predpovedať, čo urobia v aktuálnej dobe?

Martin Gregor:

Onchainová analýza ukazuje, že počet bitcoinových veľrýb, čo sú tie, ktoré vlastnia viac ako 1000 BTC, výrazne stúpa. Okrem toho stále rastie počet nelikvidných bitcoinov. To sú zas tie, ktoré sa nepresunuli viac ako 155 dní. To znamená, že bitcoinové veľryby ani dlhodobí investori bitcoinu zatiaľ nepanikária ale naopak, akumulujú ďalšie bitcoiny. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že na burzách je čoraz menej bitcoinov a namiesto toho sa presúvajú do privátnych peňaženiek. Tieto skutočnosti vám nepovedia, kam sa vydá cena bitcoinu v najbližších týždňoch, ale vypovedajú o dlhodobom sentimente a ten je podľa mňa býčí a veľmi odlišný oproti roku 2018, kedy začal na bitcoine predošlý medvedí trh. Vojna na Ukrajine je nová premenná, pri ktorej sa ukazujú veľké plusy decentralizovaných kryptomien. Zatiaľ to však chápe len nízke percento ľudí, takže si netrúfam tipovať, do akej miery to môže ovplyvniť aj cenu. Tí, čo už bitcoin vlastnia a porozumeli jeho plusom, však podľa môjho názoru jeho vlastnenie teraz určite neľutujú, obzvlášť Ukrajinci a Rusi.

Jakub Jedlinský:

Zatiaľ naozaj nedošlo k nejakým pohybom na trhu kvôli fundamentu, situácia bola solídne čitateľná pomocou technickej analýzy, vojna – nevojna. V horizonte 4 až 6 mesiacov ale čakám návrat do bullrunu, ktorý bude ťahaný dopytom špecifických veľrýb. Centrálne banky ECB a Fed zmrazili Ruskej federácii rezervy vo fiate. Tým sa ale ukazuje, že dolár ani euro veľmi dobré rezervy nie sú, keď ich možno jednostranne zablokovať. To vidí, pochopiteľne, aj Čína. Ľudová banka aj ostatné svetové centrálne banky budú diverzifikovať rezervy. Zlato už rastie. Pomôže to zrejme yüanu. A stavil by som si aj na bitcoin.

Celé video si môžete pozrieť tu

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora