Od ruskej anexie Krymu a vypuknutia vojny v oblasti Donbasu ubehlo už sedem rokov, no pochmúrnej show spustenej na ukrajinskom Euromajdane niet konca. Po kríze v Kerčskom prielive a porušení rôznych prímerí tu máme ďalší pokus o prelomenie obojstranne nevýhodného status quo.

Tentoraz však nejde len o potýčky v zabudnutých východoukrajinských dedinách. Moskva vytiahla omnoho silnejší argument v podobe stoviek kusov ťažkej vojenskej techniky a tisícov dodatočných vojakov na spoločných hraniciach. Na reakciu Kyjeva nebolo nutné dlho čakať.

EBE 27 Doneck - Na snímke uprostred ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský obklopený príslušníkmi armády pri návšteve vojnou zasiahnutej Doneckej oblasti na východe Ukrajiny vo štvrtok 11. februára 2021. FOTO TASR/AP
Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy, center, surrounded by servicemen as he visits the war-hit Donetsk region, eastern Ukraine, Thursday, Feb. 11, 2021. Ukraine is at the center of a major geopolitical battle in the eastern part of the country with Moscow backed separatists. (U
Neprehliadnite

Napätie v Donbase naďalej stúpa. Číha na nás vojna hneď na východ od slovenských hraníc?

Vyše sedem rokov zlých susedských vzťahov naučilo Ukrajinu nielen mobilizovať svoje vlastné sily, ale aj viesť úspešné ťaženie na diplomatickej scéne. V priebehu niekoľkých dní sa Kyjevu dostala násobne vyššia diplomaticka podpora ako v roku 2014.

Telefonáty ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského so západnými lídrami okrem iného charakterizovala jedna zásadná požiadavka – poskytnutie Akčného plánu členstva (MAP) v NATO. V. Zelenskyj to v utorok dokonca označil za jediné riešenie vojny v Donbase.

Gruzínska katastrofa

Podobné požiadavky sa opakujú pri každom väčšom porušení krehkého prímeria medzi Ruskom a Ukrajinou. Prekážok pre naplnenie atlantických ambícii našich východných susedov je hneď niekoľko. Okrem technických a štrukturálnych nedostatkov miestnych ozbrojených síl je výraznou prekážkou aj verejná mienka.

Napriek tomu, že podpora pre členstvo v Severoatlantickej aliancií v posledných rokoch rastie, situáciu komplikuje najmä rozdelenie prívržencov a odporcov tohto kroku podľa geografického kľúča. Zatiaľ čo tradične proeurópsky a liberálnejší Kyjev a západná časť krajiny s týmto krokom nemá zásadný problém, na juhu a východe je spolupráca s Ruskom omnoho prijateľnejšou alternatívou.

Najväčšou výzvou pre Akčný plán členstva Ukrajiny sú však samotné členské krajiny aliancie. Vyjadrovať solidaritu a sľubovať členstvo v širšie nedefinovanej budúcnosti je pre Washington, Londýn alebo Paríž lákavou perspektívou, no realizovať tieto sľuby im prichádza obzvlášť ťažko. Svoje o tom vie aj Gruzínsko.

Na snímke predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Tomáš Valášek počas tlačovej konferencie po skončení zasadnutia výboru na tému Slovenská bezpečnostná stratégia 19. januára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Valášek o kríze v Donbase: Členstvo Ukrajiny v NATO je dobrá ambícia a silný odkaz Rusku

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa