Ak by ste neverili v rýchly koniec lockdownov, pravdepodobne by ste investovali do všetkého vyššie uvedeného. To je presne to, čo najznámejší investor na svete a jeho tím v Berkshire Hathaway urobili. Pozrime sa teda na sedem najvýznamnejších Buffettových investičných rozhodnutí za posledný štvrťrok.

Zbavuje sa akcií bánk

Buffett pokračuje v trende z druhého štvrťroka a zbavuje sa akcií bánk. Zvýšil síce svoj podiel v Bank of America o 9,2 percenta, ale drasticky znížil všetky ostatné pozície v JPMorgan, Wells Fargo a BNY Mellon. Z toho vyplýva, že Buffett a jeho tím nevidia budúcnosť bánk nijako ružovo a očakávajú pokles cien ich akcií. 

Ako som písal v mojom poslednom článku, pravdepodobne chápu, že „veľký reset“, vznik digitálnych aktív a digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC), tradičným bankám podlomia nohy.

 Nakupuje lieky

Štyri zo šiestich nových nákupov za posledný kvartál boli akcie farmaceutických spoločností. Berkshire nakúpil nové podiely v spoločnostiach Merck, Pfizer, Bristol Myers Squibb a AbbVie. Buffett investoval približne 1,8 miliardy do každej z nich, čo ma vedie k záveru, že diverzifikuje do celkového odvetvia.

Táto alokácia mu v podstate kupuje poistenie proti pandémii. A je to tiež vynikajúca stávka na vakcíny.

Predal časť akcií Apple

Buffett znížil pozíciu v spoločnosti Apple o 3,7 percenta. Bol to objemovo najväčší krok v portfóliu Berkshire v uplynulých troch mesiacoch. Napriek tomu naďalej tomuto technologickému gigantu verí a očakáva rast cien jeho akcií. Dôkazom je fakt, že akcie Apple tvoria takmer polovicu jeho portfólia. Ide o jednu z najlepších volieb, ako sa zahedžovať proti večným lockdownom. 

Kúpa v T-Mobile 

T-Mobile je jeden z najväčších mobilných operátorov na svete, ktorí sa zameriavajú na rozšírenie siete 5G. Aj keď v EÚ je notoricky známy, v USA sa T-Mobile výraznejšie dostal do pozornosti investorov až po tom, čo prevzal spoločnosť Sprint a stal sa tak druhou najväčšou mobilnou sieťou v krajine. Dokonca väčšou, ako je gigant AT&T.

Ak teda očakávate pokračovanie pandémie, asi by ste chceli vlastniť akcie spoločnosti, ktorá poskytuje rýchle internetové pripojenie pre obyvateľstvo uzavreté vládnymi reštrikciami a lockdownmi. 

Predáva svoje zlato

Tento krok je prekvapivý. Buffett najskôr šokoval svet nákupom zlata; prekvapuje znovu, keď rýchlo predáva polovicu svojej pozície. Oba prípady pre neho nie sú príliš príznačné. Keby som mal špekulovať, povedal by som, že si konečne uvedomil, že bitcoin je lepší ako zlato. Populárny televízny moderátor Max Keizer nedávno na Twitteri uviedol, že „Buffett začne panicky nakupovať bitcoiny za 50-tisíc dolárov, rovnako ako notorický odporca kryptomien Peter Schiff“.

Príležitosť menom Snowflake

Snowflake je dátová platforma postavená pre architektúru cloud, ktorá spolupracuje s gigantmi ako Microsoft, Amazon alebo Salesforce. Snowflake v podstate uľahčuje prácu z domu, čo v týchto dňoch dáva väčší zmysel ako kedykoľvek predtým. 

Mohol to byť iba oportunistický obchod, pretože Buffett kúpil akcie ešte pred IPO iba za 120 dolárov na akciu. To je asi tretina hodnoty oproti súčasnej cene na trhu. 

Buffet však nie je trader, ale investor s dlhodobým portfóliom, dá sa predpokladať, že kúpou Snowflake skôr stavia na nekončiacu sa pandémiu a následný rast popularity cloudových dátových úložísk.  

Potenciál vidí v Japonsku

Berkshire získal o niečo viac ako 5-percentný podiel v piatich japonských gigantoch: Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui a Sumitomo. Tieto investície urobil už v predchádzajúcom roku, takže na jeseň pravdepodobne dokúpil iba malý zlomok.

Japonsko je jednou z krajín s najracionálnejším prístupom ku Covidu-19. Krajina vychádzajúceho slnka nikdy nezaviedla lockdown a pravdepodobne tak neurobí ani v budúcnosti. Spoločnosti majú len odporúčané opatrenia, ktoré sú dobrovoľné. To poskytne japonskému hospodárstvu náskok pred ekonomikami trpiacimi drakonickými opatreniami.  

Čo to všetko znamená pre investorov? Mnohí nasledujú Buffetta, hlavne pokiaľ ide o investovanie v nepokojných časoch.

Je zrejmé, že veštec z Omahy si nemyslí, že to najhoršie z pandémie je za nami. Ako už raz povedal, „predpovedať dážď sa nepočíta, stavba archy áno.“ Začnite si radšej tiež budovať svoju archu. Pretože reštrikcie, lockdowny a pandémia zrejme tak skoro nepominú.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora