Ako dlho sa tvorila prognóza Národnej banky Slovenska, ktorá bola zverejnená 20.12.2022?
Pracovali sme na nej v spolupráci s partnermi v rámci Eurosystému približne od polovice októbra. Posledné štandardné prepočty sme odovzdávali do Frankfurtu k poslednému dňu novembra. Tentokrát to však neznamenal koniec práce pre nás. Ešte sme takpovediac na po-poslednú chvíľu museli dorábať úplne nový scenár. Vláda totiž deň po uzavretí výpočtov za celý Eurosystém zverejnila návrh opatrení, ktoré pomerne zásadným spôsobom ovplyvnili výhľad, aj voči už uzavretému a odoslanému scenáru, hoci ten s pomerne štedrými vládnymi opatreniami rátal.
Kto všetko sa na príprave tejto prognózy podieľal?
V našom tíme to je približne 10 až 12 ľudí, ktorí štandardne pracuje na takejto predikcii. Ale netreba zabudnúť ani na kolegov v ECB, ktorí pripravujú napríklad spoločné predpoklady pre všetky centrálne banky Eurosystému ohľadom vývoja globálnej ekonomiky. Takisto je potrebné spomenúť aj kolegov z iných centrálnych bánk, ktorí nám v rámci procesu prípravy revidujú predpoklady a postupy, na ktorých je postavená predpoveď pre Slovensko.
Vydávajú všetky národné banky eurosystému prognózy v rovnakom čase?
Dvakrát ročne, v júni a v decembri, zverejňuje každá centrálna banka Eurosystému predpovede, ktoré sú založené na rovnakých predpokladoch a sú navzájom konzistentné. Výnimkou je Grécko, ktoré zverejňuje predpoveď iba raz ročne v rámci výročnej správy.
Akú infláciu očakáva NBS na Slovensku na konci roka 2023?
Na konci roku 2023 očakávame infláciu približne na úrovni 6 percent.
Viac o tom, prečo nás čaká pomerne príjemný rok 2023, koľko máme tento rok k dispozícii eurofondov a či sa nemáme od montážnej dielne posunúť k inováciám a vzdelávaniu, sa dozviete vo videu.
- Jiří Ščobák
Tvorca diskusných webinárov a rozhovorov o finančnej gramotnosti. Organizátor súťaže finančných produktov Zlatá minca. Zakladateľ najväčšej slovenskej facebookovej skupiny o financiách.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora