Krajina sa po civilizačnej katastrofe nacizmu mentálne demilitarizovala, postvojnové elity sa zvlášť po nástupe generácie 68-ičkarov definovali ako pacifistické, v domovine pruského parádneho kroku sa stratili vojenské znalosti. Je to cítiť v debate o dodávaní ťažkých zbraní na Ukrajinu: je smrteľne vážna a nevídane vášnivá, v jednej chvíli mohla dokonca ohroziť novú vládu Olafa Scholza. Vedú ju väčšinou ľudia, ktorí dotyčné zbrane nevideli ani len z diaľky.
Tu sa vyžaduje disclaimer: autor článku, hoci je Rakúšan, plne zapadá do obrazu. Vojensky je nekompetentný, strieľať nevie, na začiatku vojny ešte netušil, ako vyzerá húfnica. Hoci už desaťročia nie je pacifistom, v mladosti ním pod vplyvom výchovy v kláštornej škole bol. V armáde neslúžil, vybral si alternatívnu civilnú službu Zivildienst. Nebol som preto žiadnym exotom, v niektorých ročníkoch sa pre civilku rozhodlo viac chalanov ako išlo na vojenskú službu. Skrátka, rozpačitosť nemeckej verejnosti je aj rozpačitosť autora.
Nemecko po vojne skoncovalo s duchom pruského, veľkonemeckého militarizmu. A to dôrazne. Územie bývalého Pruska bolo rozdelené medzi Poľsko a východné Nemecko, NDR bolo okupované Sovietmi. Projekt prevýchovy západných Nemcov, za ktorým stáli najmä okupačné mocnosti USA a Veľká Británia, sa tiež podaril. Nemci sa naučili bojovať so šekovou knižkou a prenikavou silou ekonomiky. Nová armáda novej Spolkovej republiky je „parlamentná“, môže byť nasadená iba so súhlasom väčšiny poslancov Spolkového snemu.
Počas studenej vojny cieľový stav približne 495-tisíc vojakov v armáde, avšak so zjednotením, to jest so zväčšením krajiny, muselo Nemecko paradoxne zmenšiť. V zmluve „dva plus štyri“ bol stanovený limit 370-tisíc vojakov, toto ustanovenie je podľa medzinárodného práva záväzné aj dnes, v praxi sa však Bundeswehr scvrkol hlboko pod tento horný limit. Druhá Merkelovej vláda zrušila v roku 2011 základnú vojenskú službu, odvtedy profesionálnu armádu dopĺňa už len mikroskopický kontingent dobrovoľných záložníkov.
Znamená to, že väčšinový Nemec, zvlášť ten z mladších bojaschopných ročníkov, v živote nemal s vojenčinou dočinenia. K tomu je vojsko desaťročia podfinancované. Ťažko sa nájde vojenský analytik, ktorý by tvrdil, že Nemecko je v prípade prepadnutia schopné sa brániť. Za to sa Bundeswehr už päť rokov pýši transrodovou veliteľkou práporu. Prerodená komandantka, ktorý urobil vojenskú kariéru pod menom Marc Biefang, si vybrala zvučné ruské meno „Anastasia“.
24. februára sa Nemci z tohto krásneho sna zobudili. Holubičí novonárod si zmätene pretiera oči a háda sa – s tými najvyššími moralizujúcimi rečami – o ťažkých zbraniach. Len málo sa pritom rieši 100-miliardový program vyzbrojovania, ktorý kancelár Scholz ohlásil na štvrtý deň Putinovej invázie. Všetky oči sa upierajú na nemecké tanky, ktoré by mohli putovať na ukrajinský front. Scholz bol úprimne presvedčený, že Nemecko týmto krokom riskuje, že sa stane stranou konfliktu, a preto varoval explicitne pred treťou svetovou vojnou. Zistil, že má proti sebe menšiu časť vlastnej strany, obidvoch koaličných partnerov a väčšinu Spolkového snemu. Podriadil sa.
Spoločenská debata tým ale len začala. Vznikla petícia, ktorá sa obracia na kancelára otvoreným listom s výzvou, že Scholz by mal dodávanie ťažkých zbraní predsa len stopnúť. Hlavnou protagonistkou je feministická ikona Alice Schwarzerová, ktorá robí už 45 rokov šéfredaktorku ústredného orgánu bojovného feminizmu Emma. Schwarzerová si získala v posledných rokoch uznanie aj niektorých mužských konzervatívcov, ako generálka starej dobrej bitky pohlaví (nie rodov) sa totiž začala vyhraňovať voči imigrácii mužských moslimov a voči transrodovej ideológii.
Podpísaní „naliehavo“ žiadajú, aby Scholz urobil „všetko pre to, aby sa čo najskôr dosiahlo prímerie; kompromis, ktorý by mohli prijať obe strany“. Existuje „hranica“ s „mierou ničenia a ľudského utrpenia ukrajinského civilného obyvateľstva“, píšu signatári ďalej: „Dokonca aj oprávnený odpor proti agresorovi je v určitom momente neznesiteľne neprimeraný.“ Schwarzerovej petícia utŕžila ostrú kritiku. Súťaží s ňou protipetícia, ktorá vyzýva Scholza na neodkladné zaslanie ťažkých zbraní ukrajinskému odboju.
Do očí bije generačná priepasť, ktorá sa otvára medzi dvomi tábormi. So zdržanlivým článkom v Süddeutsche Zeitung sa ozval doyen nemeckej filozofie, 92-ročný Jürgen Habermas. V druhom tábore videl „morálne rozhorčených žalobcov“ a obhajoval – ešte pred Scholzovou otočkou – „reflektujúcu“ vládu, „ktorá sa nechce stať účastníkom vojny na pozadí potenciálnej jadrovej hrozby zo strany Ruska“.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?