Najskôr malý kontext. Na krajnom juhozápade Ukrajiny, takmer 200 kilometrov západne od Odesy, sa nachádza výrazne neukrajinský kraj. V starom okrese Bolhrad/Bolgrad, ktorý ukrajinská vláda v roku 2020 radšej zrušila, tvorili etnickí Bulhari 61 percent obyvateľstva. K tomu tam boli tri gagauzské dediny, jedna ruská dedina a jedna albánska. Štátnym jazykom (ukrajinčinou) hovorilo menej ako päť percent obyvateľov vtedajšieho bolhradského okresu. Ak odhliadneme od Krymu, ťažko nájdeme ukrajinský kraj, ktorý má tak málo spoločné s ukrajinským národom.
K tomu sa pridáva skutočnosť, že v tomto okrese dominujúce národnosti tradične inklinujú k rusofílii a k ruskému jazyku – mnohí Bulhari a Gagauzi prešli na ruštinu. Tieto národnosti žijú tu, lebo ruský cár sem pozval pravoslávnych kolonistov po ruskej anexii Besarábie v roku 1812. Predkovia týchto Bulharov, (tureckých) Gagauzov a Albáncov sídlili pred vysťahovaním spolu v blízkosti dnešného rumunského a bulharského pobrežia Čierneho mora. Preto ich cárska ríša všetkých označovala ako Bulharov, preto sú aj niektoré ich zvyky podobné.
Keď sa moc Sovietskeho zväzu oslabila, všetky možné národnosti zakladali autonómne alebo nezávislé republiky. V južnej Besarábii, ktorú Stalin v roku 1940 zlomyseľne rozdelil medzi Moldavsko a Ukrajinu, to nebolo inak. Výsledkom je, že Gagauzi dostali v roku 1994 v rámci Moldavska svoju autonómnu republiku: s parlamentom, prezidentom, univerzitou a s gigantickou (stále nepoužitou) škôlkou, ktorú im turecký prezident Erdogan postavil podľa vzoru svojho paláca v Ankare.
Hoci boli minimálne tak početní ako Gagauzi, besarabskí Bulhari nikdy nič také nemali. Veterán gagauzského boja za zvrchovanosť, rodák z Bolhradu Konstantin Taušanži ponúka vo svojej obsiahlej monografii Spoveď mierotvorcu vysvetlenie: Bulharské ťaženie bolo, fungovalo hnutie „Cyril a Metod“ a jeho predseda Nikolaj Todorov rozvíjal v úzkej spolupráci s moldavskými Gagauzmi veľké vízie: Bolhrad – aj pre svoju polohu na rázcestí všetkých dôležitých ciest južnej Besarábie – sa mal stať hlavným mestom autonómneho subjektu s vlastnou univerzitou.
Problém bol v okresných predsedoch Komunistickej strany. Tí nosili síce rozprávkové bulharské mená, ako Makedonski (ktorý vraj pôsobil ako „hovoriaca skrinka“) a Stojanov, nechceli však o žiadnej autonómii ani počuť. Zdvorilo aktivistov z kancelárie vyhodili. Báli sa, že by si mohli pohnevať stranícke vedenie v Odese a v Kyjeve. Gagauz Taušanži tú bojazlivosť vysvetľuje takto: „Zaúčinkovali bulharské národné gény.“
Teraz, viac ako 30 rokov neskôr, sú bolhradskí Bulhari občanmi Ukrajiny a ocitli sa vo vojnovom stave. Nie je o nich počuť, nepíše so o nich, je ticho. Najbližšie bombardovanie sa odohralo asi 150 kilometrov ďaleko, na východ od miest, kde žijú. Besarábia má rozhodne najhoršie cesty v Európe, väčšina dedín aj miest bola už pred vojnou odrezaná od vyasfaltovaného sveta. Teraz – po trojnásobnom bombardovaní kľúčového mosta cez ústie Dnestra pri Zatoke – sú od zvyšku Ukrajiny úplne odrezaní. Tí, ktorí sa chcú dostať do hlavného mesta regiónu (Odesa), musia ísť cez iný štát (Moldavsko). Chlapov medzi 18 a 60 rokov nepúšťajú a z Odesy je pevnosť.
Vieme teda, že izolovanosť besarabských Bulharov sa jedným šmahom prehĺbila, nevieme však, aký z toho majú pocit. Sú zo svojej izolácie smutní alebo naopak šťastní? Cítia sa ohrození Putinovou armádou, vkladajú do nej isté nádeje alebo chcú byť hlavne ďaleko od všetkého? A najmä, keby sa otvoril v okolí neďalekého Podnesterska nový front – našli by sa tu ochotní separatisti, ktorí by mohli vyhlásiť nejakú „Bolhradskú ľudovú republiku“?
Otázniky sú ešte väčšie, keď sa pozrieme do Bulharska. Materská krajina hrá v južnej Besarábii istú rolu, bežný ukrajinský Bulhar vlastní aj bulharský pas. Bulharsko bolo pred vojnou členskou krajinou EÚ, ktorá najviac sympatizovala s Ruskom; v Sofii som kedysi zažil aj to, že už ľahko podnapité prozápadné progresívne devy po polnoci spievajú ruské pesničky. Teraz má Bulharsko premiéra s harvardským diplomom a vypnutý ruský plyn.
Verejná mienka je ťažko polapiteľná: V marcovom prieskume uviedlo 40 percent Bulharov, že majú pre vojnu horší názor na Rusko. V aprílovom prieskume však za vojnu iba 23 percent Bulharov vinilo Rusko, až 44 percent NATO. No a v májovom prieskume sa obávalo 54 percent Bulharov možnej ruskej okupácie a 62 percent ruského bombardovania rôznych bulharských miest. Napriek tomu podporilo členstvo Bulharska v NATO len 41 percent.
Vyzeralo to na obrovský zmätok. O čo väčšia musela byť rozpačitosť Bulharov, ktorí žijú priamo v Ruskom napadnutej Ukrajine? Zdalo sa mi, že v treťom mesiaci vojny niet zaujímavejšej destinácie ako Bolhrad.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?