Igor Matovič je zrejme jediný premiér na svete, ktorý svojich občanov karhá ako malé neposlušné deti a nazýva ich egoistami, pretože nenosia rúška. „Tretina ľudí serie na pravidlá,“ rozčuľoval sa na jednej zo svojich emotívnych tlačoviek.
Nie sme pritom nijako výnimoční. Počty nakazených Covidom-19 rastú rovnakým tempom všade okolo nás. Dokonca aj v nosení rúšok patríme stále k tým najzodpovednejším. Očakávať však po pol roku rovnakú disciplinovanosť od každého jednotlivca nie je strategické vládnutie, ale blúznenie, po ktorom by asi mala nasledovať už len demisia.
Poľahčujúcou okolnosťou je, že premiér je vlastne len obeťou svojho náhodného úspechu z prvej vlny. Vtedy bola ochota nosiť rúška a dodržiavať pravidlá oveľa vyššia. Vláda mohla predstierať, že má situáciu pod kontrolou, a premiér, že mu závidí celý svet. Tam niekde vznikla jeho skreslená predstava o tom, že stačí nosiť rúško a všetko bude v poriadku. Keď tento scenár zlyháva, premiérovi sa rúca jeho detská predstava o pandemickom svete.
Nemýlme sa. Pri druhej vlne nejde o zlyhanie jednotlivcov, ktorí nedodržiavajú pravidlá, ale predovšetkým o zlyhanie vlády, ktorá od prvej vlny nedokázala zvýšiť kapacity testovania. Nedokázala ani posilniť epidemiológov, ktorí nestíhajú dohľadávať kontakty, a vláda sa tvári, že telefonovanie je nejaká unikátna schopnosť, ktorú nikto iný nedokáže robiť.
Ale je to ešte horšie. Keď dobrovoľníci prišli s hotovou spomienkovou mapou - softvérom, ktorý by pomáhal epidemiológom pri trasovaní, alebo keď sa presadilo, že prostredníctvom mobilných operátorov sa budú sledovať ľudia prichádzajúci z rizikových krajín, nič z toho sa nakoniec pre neschopnosť úradov nedostalo do praxe. To by už bolo v lepších krajinách aj na odstúpenie zodpovedných.
U nás si však vlastnú zodpovednosť nikto nepripúšťa, radšej úplne „zarežú“ organizátorov všetkých podujatí a vyhovoria sa na ľudí, ktorí nedodržiavajú pravidlá. Kultúra a šport po korone nebudú také, aké boli pred ňou (ani vtedy na tom neboli príliš dobre) a môžeme za to poďakovať tejto vláde.
I. Matovičovi dôveruje podľa prieskumu agentúry Focus o šestnásť percent menej ľudí než počas prvej vlny. Naopak, nedôvera k nemu stúpla o 22 percent. Dnes mu oveľa viac ľudí nedôveruje, než dôveruje a po posledných opatreniach to bude ešte horšie. Ľudia nie sú otrávení len z pandémie, ale aj z toho, ako sa predseda vlády snaží z každého svojho zlyhania vyviniť útokmi na druhých.