Po pár mesiacoch od jarného prepadu kvôli sérii lockdownov sa ekonomiky celého sveta zotavujú z najväčšej povojnovej krízy. Rozdiely sú, samozrejme, v tempe. Mieru návratu „do normálu“ indikuje aj vývoj na lokálnych burzách. A ten je zaujímavo rozdielny.
Vývoj burzových indexov nenapĺňa očakávania
Ekonómovia sa vo všeobecnosti zhodujú, že krajiny silno naviazané na cyklické odvetvia, ako sú automobilový či letecký sektor, sa spamätávajú pomalšie a ťažšie. A to isté platí aj pre silno exportne orientované ekonomiky, akou je aj Slovensko, ktoré sú naviazané na odberateľské krajiny.
Stredoeurópske akciové trhy však poskytujú trochu odlišný obraz. V tempe zotavovania búrz krajín V4 sa jasne ukazujú zaujímavé rozdiely.
Slovenský akciový index klesol prekvapivo mierne
Slovenský index SAX tvoria cenné papiere Tatrabanky, VÚB, OTP, Tatry Mountain Resorts, SES Tlmače, Best Hotel Properties a Biotiky. Prvé tri spoločnosti sú banky, ktoré dnes prechádzajú ťažkým obdobím s minimálnym pozitívnym výhľadom. Dôvodom sú nízke úrokové sadzby a rastúce riziko nesplácania poskytnutých úverov, kvôli čomu musia banky vytvárať rezervy.
Ďalšia firma v indexe – TMR – musela na čas kompletne zatvoriť svoje strediská, lanovky a hotely, a tým čelila zásadnému výpadku zisku. Na druhej strane je tu farmaceutická firma Biotika, ktorá ako jedna z mála firiem nielen nestratila, ale, naopak, posilnila svoje postavenie na trhu.
Napriek očakávaniam masívneho prepadu sa index SAX prepadol len o približne 11,7 percenta, následne posilnil a aktuálne je na úrovni mierneho, 5,6-percentného prepadu pod úrovňou pred koronakrízou. Problémom slovenskej burzy však zostáva nízka likvidita, preto index naďalej nie je smerodajným ukazovateľom vývoja slovenskej ekonomiky.
Budapešť zasiahla kríza najviac, stále je hlboko
Burza našich južných susedov v Maďarsku sa počas pandémie prepadla o 35 percent, následne posilnila, avšak ešte stále je hlboko (mínus 19,7 percenta) pod svojím predkrízovým stavom.
Problémom je bezpochyby aj to, že najväčší podiel na indexe (36 percent) pripadá na akcie OTP banky, ktorá stále nedosiahla ani 50 percent svojej najväčšej predchádzajúcej hodnoty.
Na druhom mieste je farmaceutická spoločnosť Richter Gedeon, ktorá prekonala svoje maximum o 6 percent. A tretí je MOL, ktorý sa na základe slabého dopytu po rope pohybuje 29 percent pod svojimi maximami.
Varšava sa rýchlo zotavuje
Varšavská burza sa pôvodne prepadla približne rovnako ako maďarská. Avšak vďaka vysokej diverzite kótovaných spoločností sa dokázala pomerne rýchlo zotaviť a dnes reportuje 8,6-percentný pokles.
Najväčší podiel má známa technologická firma CD projekt s iba 9 percentami, ktorá sa v súčasnosti obchoduje v hodnote o 24 percent vyššie ako pred vypuknutím koronakrízy.
Druhou je banka PKO Bank s vysokým aktuálnym poklesom. A tretí je producent medi KGHM Polska Miedz, ktorý zaznamenal neuveriteľný, viac ako 42-percentný nárast oproti predkrízovému stavu.
Praha takmer vyrovnala straty
V regióne najznámejšia a najlikvidnejšia je pražská burza, ktorá pôvodne vykázala 31,7-percentný pokles, avšak potom veľmi rýchlo narástla a dnes stráca len 4 percentá na svoje predkrízové hodnoty.
Najväčšie zastúpenie na burze má IT firma Avast, ktorá sa pôvodne prepadla až o polovicu. Následne sa však dostala na svoju predkrízovú úroveň a dokonca ju prekonala o 1,16 percenta.
Druhú najväčšiu pozíciu zastáva ČEZ, ktorý ešte stále stráca na predkrízový level 5,6 percenta. Na treťom mieste sú dve banky – Erste bank a Komerční banka – ktoré logicky výrazne stratili v porovnaní s predkrízovou úrovňou (celkovo viac ako 35 percent). Výhľad Prahy je napriek tomu zo všetkých stredoeurópskych búrz najoptimistickejší.
- Lukáš Baloga
Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora