Čo ohrozuje IT firmy?
Veľké spoločnosti ohrozujú najmä štátne regulácie, a tlak manažmentu, aby zarobili za každú cenu. Preto majú problém ďalej rásť, aj výrazne zlepšiť svoje produkty.
Stredne veľké spoločnosti ohrozuje konkurencia a tlak veľkých spoločností, ktoré ich chcú buď kúpiť, zaviazať, alebo zničiť.
A malé spoločnosti ohrozuje najmä nedostatok schopných ľudí, ako z oblasti manažmentu, tak z oblasti IT. Zároveň malé spoločnosti často nevedia vyrásť preto, že “nevedia ako”.
V akých oblastiach nevznikli IT giganti a prečo?
Z môjho pohľadu sú dve zaujímavé oblasti IT bez IT gigantov. Jedná oblasť sú programovacie jazyky. Prečo to tak je? Z môjho pohľadu programátor nechce robiť väčšinu práce v jazyku, ktorý sa mu bude vyhrážať, že bez zaplatenia príde o všetko. Preto väčšina programovacích jazykov je otvorená, bezplatná, alebo opensource. A vie ich používať každý. Miesto, kde ťažko vzniknú giganty, je zároveň miestom, kde nájdete kvalitný a bezplatný opensource.
Druhá oblasť, kde nie sú IT giganty, je oblasť úspešných komunít. Najzaujímavejší projekt je z môjho pohľadu Wikipedia. Tento portál dokázal to, že stotisíce ľudí sa podieľali na budovaní jednej veľkej vízie. A kým bude wikipedia bezplatná, bude aj naďalej nenahraditeľná.
Ako COVID zmenil IT svet?
Zmenil ho obrovsky. Zmenil ako ľudia myslia, žijú, aj pracujú. Napadlo by vás 4 roky dozadu, že vy alebo vaši známi budete pracovať online a z domu? Kedysi to bola výnimka, dnes je to štandard. Vďaka tomu sa veľa ľudí naučilo omnoho lepšie používať mobil či počítač. Veď často ani nemali na výber.
Zmenil sa aj pohľad na IT svet a IT spoločnosti. Prichádzajú nové produkty, mení sa štýl ako sa ľudia zabávajú či nakupujú. Časť ľudí nezvládla prácu z domu a pracuje príliš veľa. Svet po COVID je iný. COVID zabezpečil lepšie vzdelávanie v oblasti technológií urobil viac, ako všetky štátne programy vzdelávania dokopy.
Našou aktuálnou úlohou je nájsť prepojenie medzi online a offline svetom. Byť iba v jednom z nich je problém.
Akým smerom bude pokračovať IT svet?
Jedna z vecí, ktoré najviac mení svet, je vojna. Ekonomické vojny začali už dávno pred rokom 2022 (napríklad vojna USA s čínskou spoločnosťou Huawei). Čo sa udeje, ak sa konflikt pritvrdí? Napríklad hlavné operačné systémy pre počítače sú tri: Windows, Mac OS od Apple a Linux. Čo sa udeje, ak Mac OS či Windows nebudú dostupné v Rusku alebo Číne? Čo sa udeje, aj najnovšie procesory nebudú dostupné v týchto krajinách?
Dnešné IT je veľmi neefektívne, a plytvá zdrojmi, Ak týchto zdrojov bude málo, toto obdobie môže priniesť obrovské množstvo inovácií nielen vo vývoji IT, ale aj v oblasti bezpečnosti IT sveta.
Netušíme, čo z toho vznikne. Z môjho pohľadu však vždy na konci zvíťazí jednoduchosť, otvorenosť systémov a používanie sedliackeho rozumu.
V diskusi sa ďalej dozviete:
- Sú akcie IT spoločností rizikovejšie, než napríklad MSCI World alebo S&P 500?
- Aký podiel z investičného portfólia by mali tvoriť akcie IT spoločností?
- Ako sa zorientovať na trhu IT spoločností? Aké hľadať informácie?
- Pre laikov: Aký je rozdiel medzi firmou, ktoré vyvíja softvér a firmou, ktoré vyvíja hardvér?
- Ako identifikovať úspešnú IT spoločnosť?
- Aký je biznis model úspešných IT produktov?
- Ktoré sú najúspešnejšie IT spoločnosti?
- Do akých skupín/sektorov by si rozdelil IT spoločnosti?
- Ktoré z týchto skupín sú podľa teba najperspektívnejšie a ktoré naopak problematickejšie?
- Kde očakávaš najväčšie zmeny?
- Analýzy najlepších IT spoločností: Microsoft? Apple? Google? Facebook? Tesla? Amazon?
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora