Naši vládcovia vždy rozumeli jednému zákonu. Ak ovládate peniaze, ovládate svet.
Po mnoho tisícročí boli peniaze pod kontrolou aristokracie a kráľov. Nakoniec obchodníci kráľov prekabátili a založili centrálne banky, aby vytvorili a spravovali vydávanie peňazí do obehu aj bez súhlasu mocných.
Bankári vedeli, že ak budú mať pod kontrolou tlač peňazí, budú vládnuť svetu. Ako vyhlásil Mayer Amschel Rothschild, zakladateľ dynastie Rothschildovcov: „Dovoľte mi vydávať a kontrolovať peniaze národa a bude mi jedno, kto robí jeho zákony.“
Centrálne banky majú teraz schopnosť vytvárať a manipulovať peňažnú ponuku, ako považujú za vhodné. A keď prišiel COVID-19, mali zámienku, aby urobili to, čo vedia najlepšie. Stiahli úrokové sadzby na nulu a do ekonomiky napumpovali bilióny dolárov.
Vďaka tomu sa bilancia americkej centrálnej banky od marca 2020 takmer zdvojnásobila a prvýkrát prekročila osem biliónov dolárov. Je potrebné si uvedomiť, že pred finančnou krízou v roku 2008 predstavovala súvaha Federálneho rezervného systému (Fed) menej ako jeden bilión dolárov.
O nič lepšie na tom nie je ani Európa. Len za posledný rok Európska centrálna banka (ECB) zvýšila peňažnú zásobu z necelých päť biliónov dolárov pred lockdownmi na súčasných okolo 9,5 bilióna dolárov.
Z nedávnych aktivít centrálnych bánk vyplývajú štyri hlavné dosahy pre spoločnosť.
Chudobní sú ešte chudobnejší
Nerovnosť sa neustále zvyšuje a rozdiely v príjmoch medzi najchudobnejšími a najbohatšími rodinami sa naďalej zväčšujú. Napríklad v USA najbohatších desať percent amerických domácností kontroluje takmer 75 percent čistého imania všetkých domácností krajiny.
Vďaka aktivitám centrálnych bankárov sa celá svetová ekonomika naklonila v prospech vlastníkov aktív. Takže čím viac aktív vlastníte, tým rýchlejšie vaše bohatstvo rastie. Naopak, ak nemáte žiadne aktíva, zostane vám iba pokles vašej kúpnej sily.
Napríklad minulý týždeň sme videli, ako index S&P 500 dosiahol historické maximum v ten istý deň, ako sa bilancia Fedu vyšplhala na historické maximum vo výške viac ako osem biliónov dolárov. Nemyslím si, že je to náhoda.
Bublina všetkého
Zdá sa, že centrálni bankári sa z prasknutia kreditnej bubliny v USA v roku 2008 takmer vôbec nepoučili.
A vďaka rekordne expanzívnej monetárnej politike Fedu a ECB vstupujeme do tzv. bubliny všetkého, ktorá na rozdiel od predchádzajúcich bublín zasahuje do každej časti finančných trhov.
Politika nulových úrokov centrálnych bánk a bezprecedentná aktivita nákupu dlhopisov vytvorili 30-ročnú bublinu na trhu dlhopisov, ako aj bublinu na trhoch s akciami. Už pri tej najmenšej korekcii centrálne banky prichádzajú na pomoc. Medvedie trhy sú doslova zakázané. Rovnakým spôsobom dosiahli historické maximum aj trhy s bývaním, zatiaľ čo množstvo komodít od minima v marci 2020 vzrástlo o viac ako 200 percent.
Investori napriek tomu túto bublinu ignorujú a veria, že úrokové sadzby zostanú navždy nízke a tlač peňazí sa nikdy nezastaví. Zdá sa, že teória väčších bláznov predbehla všetky trhy. Avšak nakoniec trhom dôjdu blázni a ceny skolabujú.
Vysoká inflácia
Ak ste nežili posledných desať rokov v jaskyni, tak ste museli na vlastnej koži pocítiť infláciu. A hoci aj vysoko skreslený inflačný index CPI v máji dosiahol päť percent, ekonómovia a mainstreamové médiá nám stále tvrdia, že žiadna inflácia tu nie je, dokonca hovoria o deflácii.
Teraz, keď je vysoká inflácia predo dvermi, nám hovoria, že je iba prechodná. V skutočnosti neexistuje nič ako dočasná inflácia. Len čo podniky zvýšia ceny, už ich nikdy nevrátia naspäť.
Okrem toho tu nejde len o zvýšenie cien, ale aj o devalváciu dolárov a eur. Ak napumpujete do ekonomiky bilióny dolárov, ani nemôžete očakávať iný výsledok. Ceny tovarov a služieb iba držia krok s devalváciou.
Centrálne plánované ekonomiky
Centrálne banky znovu vytvorili centrálne plánované ekonomiky. Keďže som vyrastal v socializme, jasne si toto šialenstvo pamätám. Nefungovalo to vtedy a nebude to fungovať ani teraz, a ani v budúcnosti. Ako napísal Einstein, „ len blázon robí stále to isté a očakáva iný výsledok“. Naše deti za tento šialený experiment tvrdo zaplatia.
Bohužiaľ, niet cesty späť. Politici a centrálni bankári majú v súčasnosti iba štyri možnosti: úsporné opatrenia, štátny default, zvýšenie daní alebo znehodnotenie meny prostredníctvom zadlžovania. Bolo by naivné dúfať, že svetoví politici si vyberú čokoľvek iné ako znehodnotenie mien a zvýšenie dlhov. Možno aj preto sa centrálni bankári tešia obdivu a uznaniu od politikov a bankárov.
Avšak ešte viac znepokojujúca je skutočnosť, že aj v 21. storočí trhy s napätím stále čakajú na to, čo jeden muž alebo žena z centrálnej banky povie na tlačovej konferencii v televízii. Nemá to nič spoločné s trhovým hospodárstvom. Svetová ekonomika je opäť riadená štýlom politbyra Sovietskeho zväzu. A to je samotnou definíciou centrálne plánovanej ekonomiky a slepej viery v autority.
Aké je riešenie?
Ľudia sa prebúdzajú a hľadajú alternatívu, pretože od nej závisí ich život. Prvýkrát v histórii máme zavedený decentralizovaný finančný systém. Táto technológia nakoniec naruší súčasný stav. Bude to však nejaký čas trvať.
A medzitým nebuďme naivní.
„Zbavte sa hotovosti, predajte dlhopisy a nakupujte tvrdé aktíva, ako napríklad akciový index S&P 500, nehnuteľnosti, komodity alebo bitcoin.“
Niet pochýb o tom, že vlády a centrálni bankári budú naďalej devalvovať naše peniaze. Vďaka tomu drasticky narastie majetok každému, kto vlastní tvrdé aktíva. Ak máte investičný horizont dlhší ako päť rokov, budete raz vyzerať ako génius.
Tvrdo ste pre svoje peniaze pracovali. Nenechajte si ich zobrať bohatými a mocnými.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora