Spojené štáty sa dostali do zajatia inflácie, ktorá presiahla deväť percent. Vinu za ňu odmieta americká centrálna banka aj Biely dom, a prstom ukazujú na ruského prezidenta. Nie každý však toto vysvetlenie berie. Rozhodne nie demokratický senátor zo Západnej Virgínie, Joe Manchin.
Pred časom sa objavila aféra medializovaná autorom životopisu Janet Yellenovej, podľa ktorého mala mať ministerka financií výhrady k obrovskej výške fiškálnych stimulov nového prezidenta práve v čase, keď sa ekonomika dostávala z covidového šoku. J. Yellenová sa mala obávať o to, že takýto balík peňazí spôsobí vysokú infláciu. Ministerka financií tieto informácie ale odmietla.
Jej obavy však zdieľal niekto úplne iný, senátor J. Manchin, ktorý je kľúčovým prvkom na vážkach rozdelenia moci v americkom Kongrese. Keďže po voľbách do Senátu ostali hlasy rozdelené v pomere 50 demokratov na 50 republikánov, demokrati potrebujú každý hlas, ak chcú presadiť svoje zákony. V prípade rovnosti hlasov o zákone totižto rozhoduje demokratický viceprezident.
Veľkolepé investičné plány prezidenta Bidena, na ktorých bola postavená celá jeho kandidatúra, však počas týždňa definitívne potopil J. Manchin, keď povedal, že nebude hlasovať za kľúčové body prezidentovej agendy. Senátor zo Západnej Virgínie potvrdil, že nepodporí infraštruktúrny plán Build Back Better, s ktorým sa viažu vyššie dane a masívne výdavky na boj s klimatickou zmenou.
Socialista Sanders ho nazval sabotérom a progresívci ostali v šoku. Akcie zelených spoločností v reakcii prepadli o viac ako desať percent. Biely dom reagoval: „jeden človek diktuje politiku celej krajine“. J. Manchin však na to mal veľmi dobré dôvody.
Ako zahanbil Fed
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?