Wall Street prekonávala počas leta maximá takmer ako na bežiacom páse. Darilo sa väčšine dôležitých búrz na Západe.

Za konštruktívnou náladou na trhoch stáli názory, že delta variant koronavírusu, s výrazným rastom počtu infikovaných od začiatku leta, by nemal mať zásadnejší dosah na oživovanie globálnej ekonomiky a pokračovanie rastu firemných ziskov. Ekonomika si na Covid-19 zvykla a každá ďalšia vlna má na ňu menší vplyv. Začiatkom septembra sa začala dynamika vírusu opäť spomaľovať aj vďaka vysokej miere očkovania. Väčšina systémovo dôležitých ekonomík, s výnimkou Číny pre politiku nulovej tolerancie vírusu, pritom nepristupovala k agresívnym plošným lockdownom.  

najväèšia komoditná burza NYMEX newyorskí makléri ropa cena nárast maximum cenový rekord svetové komoditné burzy trh predaj palivá energie dodávky financie termínované obchody ceny
Neprehliadnite

Nový spôsob investovania. Toto sú výhody fondov kvalifikovaných investorov

 

Navyše, hoci posledné makrodáta z troch kľúčových ekonomických regiónov – z USA, Číny aj z Európy – hovoria o zmierňovaní dynamiky rastu oproti predchádzajúcim mesiacom, stále pôjde o veľmi robustné tempo. Globálna ekonomika by tak mala pokračovať v nadtrendovom raste v nasledujúcich kvartáloch, a to aj pri pretrvávaní narušených dodávateľských reťazcov. Ekonomické momentum by mali potiahnuť služby.

K tomu je potrebné pripočítať pokračovanie masívnych fiškálnych stimulov, špeciálne z USA, ako aj otočku v reštriktívnej hospodárskej politike Číny, kde tvorcovia politík nepripustia jej nadmerné spomalenie.

Súčasne investori veria, že odoberanie monetárnej akomodácie centrálnymi bankami bude veľmi pozvoľné, pričom zvyšovanie úrokových sadzieb ešte stále nie je na obzore.

peniaze
Neprehliadnite

Slováci investujú čoraz viac. Bankové vklady strácajú na popularite

Určité vrásky však vyvoláva fakt, že napriek robustnému odrazu ziskovosti sú rôzne ukazovatele valuácie akcií naďalej z historického hľadiska vysoko nadpriemerné, rozumné sú len vzhľadom na nulové či záporné úrokové sadzby a rekordnú finančnú represiu. Zároveň akciové trhy už dávnejšie nezaznamenali väčšiu korekciu a rastú už siedmy mesiac v poradí.

Aj preto sa objavuje čoraz viac hlasov, že pullback by mohol byť na spadnutie. Jeho odhadovanie je ako chytanie padajúceho noža, a to napriek racionálnym argumentom okolo vrcholu tempa ekonomického rastu a menovopolitickej podpory, ktoré sa budú postupne redukovať v kombinácii so sezónnosťou a s faktom, že september je štatisticky najhorším mesiacom na trhoch.

Špekulovať na korekciu sa neoplatí, v zásade ju nikto nedokáže konzistentne triafať.

Očakávame, že kým bude hudba centrálnych bánk hrať s uvoľnenými finančnými či financujúcimi podmienkami, pričom ekonomika bude vykazovať signály pokračovania svižného rastu, nie je dôvod opúšťať tanečný akciový parket.