Globálne energetické spoločnosti sú v súčasnosti ohodnotené na úrovni 10percent výnosov z voľného cash flow, čo je až ohromujúce. Ich valuácia odráža to, že sa v najbližších rokoch očakávajú ešte vyššie ceny ropy a plynu, keďže sa svet snaží zaplátať dieru po ruských sankciách. Svet bude v najbližšej dekáde potrebovať veľa ropy a plynu, takže vyhliadky investorov do energetických akcií zostávajú veľmi pozitívne.

Energetické firmy sú nevídane ziskové s 18percent návratnosťou vlastného kapitálu, ale na kapitálových trhoch v súčasnosti investori napriek tomu väčšinou hovoria o dokupovaní akcií technologických firiem vo výpredaji, čo pôsobí až groteskne. Svet je naruby.

Alokácia kapitálu v dobe ESG prestala fungovať ako ju poznáme

Už v januári sme v našej prognóze na prvý štvrťrok uviedli, že očakávame 10 percentný ročný výnos pre globálny energetický sektor. Hovorili sme, že to by mohlo zmeniť energetické akcie na víťaza v nadchádzajúcom desaťročí a implikované očakávané výnosy sú príliš dobré na to, aby ich svetoví investori ignorovali. Od januára energetické akcie vzrástli o 25 percent, zatiaľ čo globálne akcie klesli o 10 percent, takže globálny energetický sektor sa ukázal byť alfa zdrojom uprostred slabých akciových trhov a prudko rastúcej inflácie.

saxo
Zdroj: Bloomberg a Saxo Group

Ešte zaujímavejšie je, že výnos z voľného cash flow dosiahol v prípade globálnych energetických spoločností v apríli 10 percent v porovnaní so 6 percent v prípade titulov zahrnutých v MSCI World. Akcie svetových energetických spoločností sú najlacnejšie za posledných 27 rokov napriek energetickej kríze a vyhliadkam vysokých cien ropy a plynu v dôsledku sankcií voči Rusku.

Dosahujú návratnosť vlastného kapitálu okolo 18 percent pri súčasných cenách ropy a plynu, čím výrazne prevyšujú zvyšok trhu. Agenda zelenej transformácie výrazne zdeformovala alokáciu kapitálu na akciových trhoch, pričom mnohí inštitucionálni investori sa presúvali z ropy a zemného plynu k firmám zameraným na obnoviteľné energie.

Aj keď je budúcnosť zelenšia, ropu a plyn budeme potrebovať podľa stratéga Saxo Bank oveľa dlhšie, než sa predpokladalo. Naše energetické potreby sú enormné, takže si trúfam držať sa názoru, že energetické firmy budú v nasledujúcich 10 rokoch obrovským víťazom.

Peter Garnry

Peter Garnry, pôvodom z Dánska, pracuje ako hlavný akciový stratég Saxo Bank. V roku 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorom článkov o aktuálnom dianí na amerických a európskych trhoch. Pravidelne vydáva tiež strategické investičné správy. Ako komentátor vystupuje na televíznych staniciach vrátane CNBC alebo Bloomberg

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora