Pri akciových investičných tipoch rozhodne nepatria medzi favoritov, ale posledné týždne im prajú. Kto ešte pred vojnou na Ukrajine mal v investičnom portfóliu zbrojárske firmy, je dnes vysoko pravdepodobne v pluse. Ako vyzerá perspektíva týchto firiem a má zmysel tieto tituly aktuálne prikupovať?
Navyšovanie rozpočtov na obranu v členských krajinách NATO
Konflikt na Ukrajine vyvolal inventúru armád a bojových prostriedkov najmä v rámci členských štátov NATO a bezprecedentné zvyšovanie rozpočtu na zbrojenie. Výrazne svoje výdavky na obranu zo štátov EÚ ide zvýšiť Nemecko. Berlín plánuje vyčleniť vysokú extra sumu až 100 miliárd eur na posilnenie svojej výzbroje a obranyschopnosti. Túto novinku oznámil nemecký kancelár Olaf Scholz už tri dni po napadnutí Ukrajiny zo strany Ruska. Nemecko chce založiť tzv. špeciálny fond, kde sa výdavky na obranu budú sústreďovať. Tým pádom pôjdu mimo federálneho rozpočtu. Investícia smeruje k posilneniu vojenských schopností Nemecka a touto „injekciou“ sa Nemci snažia nielen splniť, ale aj prekročiť cieľ NATO pre vojenské výdavky vo výške 2 percent hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. Ďalšie štáty oznámili, že chcú hranicu 2 percent HDP na obranu dosiahnuť čím skôr, napríklad Dánsko už na budúci rok. Slovensko je výdavkami na obranu v súčasnosti na úrovni 1,8 percenta a vláda takisto avizuje posun na 2 percentá.
USA na čele obchodov so zbraňami
Ako to vyzerá na strane štátov, ktoré najviac profitujú z vyzbrojovania? Na čele rebríčka sú suverénne USA. Faktom je, že podľa decembrového vyjadrenia amerického ministerstva zahraničných vecí spadol predaj vojenského vybavenia USA do zahraničia v poslednom fiškálnom roku až o pätinu na 138 miliárd USD. Napriek tomuto zníženiu zostali USA lídrom vo vývoze zbraní. Medzi rokmi 2016 a 2020 predstavoval ich podiel na medzinárodných obchodoch so zbraňami 39 percent. V podiele jasne prekonali Rusko na druhom mieste s necelými 20 percentami.
V prípade USA je zaujímavé, že každý zahraničný obchod so zbraňami vyžaduje súhlas americkej vlády. Pritom Spojené štáty a americké firmy predávajú zbrane dvoma spôsobmi: buď ide o priamy komerčný predaj dohodnutý medzi niektorou vládou a výrobcom, alebo ide o zahraničný vojenský predaj, pri ktorom zahraničná vláda osloví zástupcu ministerstva obrany na americkom veľvyslanectve v danej krajine.
Každý konflikt zvyšuje cenu akcií zbrojoviek
Kauzalita je absolútne logická: ak sa dramaticky zvýši odber výzbroje kvôli horúcemu, aktívnemu konfliktu, akcie výrobcov tejto výzbroje následne rastú. V aktuálnom konflikte to platí pre západných výrobcov ručných zbraní, stíhačiek, tankov, ako aj čiastkových komponentov. Tieto zbrane sa aktuálne používajú nielen v bojoch na Ukrajine, ale aj na vyššie spomenuté dozbrojovanie západných štátov.
Medzi hlavné americké firmy vyrábajúce zbrane a rôzne vojenské komponenty patria Northrop Grumman, Lockheed Martin, Raytheon a Boeing. Ako si polepšili ich akcie od začiatku vojny na Ukrajine? Akcie firmy Northrop Grumman vzrástli od 24.2. o cca 14 percent, Lockheed Martin o 12 percent a Raytheon o približne 9 percent. Líder tohto rebríčka – firma Northrop Grumman Corporation – je globálny obor vo vývoji a výrobe leteckých systémov, obranných systémov a vyvíja produkty aj pre prieskum vesmíru vrátane komponentov pre vesmírnu stanicu ISS. Z tejto skupiny klesli na hodnote jedine akcie Boeingu, čo však má príčiny v segmente civilných lietadiel.
Z tohto výpočtu sa zdá byť nákup akcií zbrojoviek ako dobrý nápad. Rozhodnutie, či investovať aj do spoločností vyrábajúcich zbrane a obranné systémy, musí urobiť každý investor sám za seba. Koniec-koncov investovanie do tohto „anti-ESG“ segmentu úzko súvisí s morálnymi otázkami, a preto to nie je pre každého. Každopádne sa z hľadiska načasovania má tento segment ešte priestor na rast.
- Lucia Žárska
- Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora