Viac ako tri roky po objavení covid-19 v Číne a vyše dva roky aktívneho boja proti tomuto koronavírusu je na celom svete viac ako 70 percent ľudí s aspoň jednou dávkou vakcíny. To predstavuje viac ako 5,5 miliardy očkovacích dávok dodaných od vypuknutia pandémie, ktorá v roku 2020 otriasla ekonomikou. Vývoj ďalších vĺn ochorenia vo veľkej miere rozhodne o tom, ako sa bude dariť výrobcom týchto vakcín. Možnosti sú pritom úplne otvorené.
Traja farmaceutickí šampióni
Covid „oslávil“ v decembri 2022 svoje trojročné narodeniny, odkedy sa prvýkrát vyskytol v čínskom Wuhane. Následne viacero vĺn a variantov vírusu všade po svete a množstvo obetí najmä v USA, Brazílii, Japonsku, viacerých európskych krajinách (najmä v Taliansku) a takisto aj v Číne.
O vyvinutie účinnej vakcíny proti covid-19 sa snažilo veľa farmaceutických firiem, z ktorých vzišlo niekoľko víťazov vrátane spoločností Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sinopharm, Sputnik a Novavax. V tejto skupine sú len traja skutoční šampióni, čiže firmy, ktoré na trh priniesli dôveryhodné vakcíny s vysokou účinnosťou, čo im prinieslo zásadný finančný aj reputačný úspech. Reč je o trojičke Pfizer, Moderna a AstraZeneca.
Odborníci sa logicky pýtajú, ako sa bude vyvíjať covid-19 v tomto roku. Možnosti sú – ako vždy – otvorené: buď si tento koronavírus urobí z roka 2023 doslova trhací kalendár (a s príchodom nového, nebezpečného variantu sa boj zintenzívni), alebo sa „preklopí“ do endemickej podoby, čiže do podoby podobnej sezónnej a stále sa vracajúcej chrípky.
Pfizer kraľuje
Skutočným víťazom závodu o vyvinutie účinnej a masovo akceptovanej vakcíny proti covid-19 je spoločnosť Pfizer. Nejde o žiadneho nováčika, ale firmu, ktorá ma na zozname mnoho známych liekov, ako sú Advil, Lyrica a Viagra, ako aj spotrebiteľských produktov ako Chapstick.
Pfizer si pri boji proti vírusu zaknihoval obrovský úspech. A to aj v minulom roku. Dosiahol príjmy 22,6 miliardy USD a čistý zisk 8,6 miliardy USD v poslednom kvartáli 2022. A tým prekonal odhady Wall Street. Úspech ide do veľkej miery na vrub predaja vakcín a tiež antivírusovej liečebnej tabletky Paxlovid za miliardy dolárov.
Ak to rozmeníme na drobné, Pfizer získal v tomto kvartáli 4,4 miliardy dolárov z predaja vakcín a 7,5 miliardy dolárov z predaja Paxlovidu. Čistý zisk 8,6 miliardy dolárov predstavuje 6 percent nárast oproti rovnakému kvartálu roka 2021. Výrazný úspech si Pfizer pripísal kvôli výrazne rastúcemu počtu prípadov covid-19 primárne v Spojených štátoch.
Vedenie firmy Pfizer je optimistické ohľadom celoročných výsledkov a zvýšil svoj odhad tržieb za celý fiškálny rok 2022 z 99,5 miliardy USD na 102 miliárd USD a zisk na akciu na úrovni 6,40 USD až 6,50 USD za rok. Tento krok má svoje rácio, keď okrem aktivít okolo covid-19 Pfizer dosahuje zaujímavé zisky aj z predaja ďalších liekov vrátane Eliquisu (liek na riedenie krvi na liečbu zrazenín) a populárnej vakcíny proti zápalu pľúc Prevenar. K jeho výsledkom prispejú aj nové akvizície - firmy Biohaven za 11,6 miliardy USD a Global Blood Therapeutics za 5,4 miliardy USD.
Moderna vyslovene závisí od úspechu vakcíny
Moderna patrí medzi špičku farmapriemyslu, aj keď ide prakticky o novú firmu (vznikla len v roku 2010). Je zameraná na biotechnológie a pri vývoji vakcíny covid-19 sa jej skutočne darilo. Veď len v USA predala viac ako 250 miliónov dávok svojej vakcíny.
Aj vakcínu Moderna ocenil celý odborný svet vďaka vysokej účinnosti a bezpečnosti. Aj napriek tomu čísla firmy v 3. kvartáli 2022 neboli presvedčivé. Odborníci očakávali tržby 3,53 mld. USD (realita 3,36 mld.) a zisk na akciu dosiahol 2,53 dolárov, kým trhy očakávali výrazne vyšších 3,29 dolárov.
Moderna argumentuje, že to boli obmedzenia v dodávateľskom reťazci, ktoré si vyžiadali odloženie dodávok vakcín v hodnote 2 až 3 miliardy dolárov. Faktom je, že vakcína covid-19 je jediným komerčne dostupným produktom Moderny. Preto jej úspech vyslovene závisí od miery dopytu po vakcíne, čiže po intenzite aktuálnych vĺn tohto koronavírusu.
Pre Modernu je najlepším variantom, ak by sa covid-19 stal endemickým, čiže pravidelne sa vyskytujúcim ochorením na spôsob chrípky. Tým pádom by bol globálny dopyt dlhodobo stabilný. Zatiaľ tento scenár nevidíme, možno aj preto Moderna znížila svoju prognózu predaja v roku 2022 z 21 miliárd dolárov na 18 až 19 miliárd.
AstraZeneca narástla o takmer 40 percent
AstraZeneca je v porovnaní s prvými dvoma firmami takpovediac outsiderom v oblasti vývoja vakcín proti covid-19. Aj keď vakcínu vyvinula v spolupráci s Oxfordskou univerzitou a má registráciu v 185 krajinách sveta, často zostáva v tieni výrazných úspechov spoločností Pfizer a Moderna.
Faktom ale je, že AstraZeneca zaznamenala za prvé tri kvartály roka 2022 veľmi slušné obchodné výsledky. Napríklad celkové tržby medziročne narástli o 37 percent na niečo vyše 33 miliárd dolárov. Bola to zásluha aj vakcíny, ale bez mnohých ďalších liečiv pre rôzne oblasti chorôb by to nešlo. Napríklad výrazne prispel výsledok spoločnosti Alexion, ktorá sa špecializuje na liečbu zriedkavých chorôb a porúch.
AstraZeneca chce podľa šéfa Pascala Soriota ďalej a trvalo investovať do výskumu a vývoja. A súčasne si je istá, že dosiahne za rok 2022 lepšie výsledky ako bol pôvodný odhad.
Čo hovorí porovnanie vývoja hodnoty akcií
Pre investorov je logicky zaujímavé porovnanie vývoja akcií spoločností Pfizer (NYSE: PFE), Moderna (NASDAQ: MRNA) a AstraZeneca (LON: AZN). Pri 5-ročnom pohľade späť v náraste jasne dominujú akcie Moderny, keď ich hodnota od debutu na burze NASDAQ vzrástla o viac ako 900 percent.
Ak sa pozrieme bližšie na pohyb cien akcií všetkých troch gigantov, akcie Pfizer a AstraZeneca sú krátkodobo pomerne volatilné, ale dlhodobo relatívne stabilné. Do istej miery to platí aj pre akcie Moderny. Každopádne, odborníci sa zhodujú, že všetky tri akcie majú z dlhodobého hľadiska pozitívne vyhliadky.
Ak by sme porovnávali absolútne nárasty od vstupu na burzu, Pfizer získal na hodnote najviac v porovnaní s Modernou a AstraZeneca. Avšak posledne menovaná britská firma môže byť výhodnejšia pre investorov, ktorí hľadajú stabilitu a konzistentné výnosy, keďže od roku 2017 sú jej akcie prevažne na býčej vlne.
Pandémie alebo endémia?
Otázkou za miliardy je, kedy sa skončí pandémia covid-19. Možné scenáre sú rôzne: napríklad podľa Worldometra môže počet denných nových prípadov dlhodobo presiahnuť 2 milióny nových prípadov. Pokiaľ by pokračoval nástup neustále nových mutácií a variantov, farmaceutickí giganti by mohli byť v roku 2023 svedkami prudko rastúceho celosvetového dopytu po ich vakcínach. A to sa prejaví na ziskoch.
Ešte zásadnejšou otázkou nie je koniec pandémie, ale možná transformácia pandémie do endemickej podoby. Ak by sa covid-19 vyskytol rovnako ako bežná chrípka každoročnou novou vlnou, predaj vakcín by sa preklopil do trvalej a pravidelnej, sezónnej podoby. A to by znamenalo pre výrobcov dlhodobé zabezpečenie odbytu.
- Adam Austera
Vyštudoval vysokú školu v Nitre, avšak už počas štúdia ho zlákala oblasť obchodovania na kapitálových trhoch. Najskôr obchodoval súkromne, no neskôr sa zamestnal na oddelení dealingu a postupne sa vypracoval až na aktuálnu pozíciu finančného analytika značky Ozios.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora