Pandémia ochorenia Covid-19, s ktorou sa učíme žiť už vyše polroka, udrela s príchodom jesene nevídanou silou. Maratóny rokovaní vlády, konzílií epidemiológov, pandemických komisií či krízových štábov vyústili, a to nielen u nás, do zavádzania lokálnych či dokonca plošných lockdownov v rôznej sile. Väčšina krajín zažíva exponenciálny nárast počtu prípadov. Ukazuje to aj cestovateľská mapa, ktorú Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) začalo zverejňovať po tom, čo sme sa na zjednotení tzv. pandemických semaforov a lepšej koordinácii opatrení v rámci EÚ dohodli na poslednom zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) v Luxemburgu. Vnímam to ako skvelú odpoveď pre všetkých, ktorí tvrdia, že Únia v tejto veci nič nerobí.

JB 26 Austin - Checkpoint 2 opäť otvorený pre pasažierov na medzinárodnom letisku Austin-Bergstrom v texaskom Austine 18. septembra 2020, kde polícia prešetrila nález podozrivého balíka. Policajti uviedli, že nájdený balík nepredstavuje hrozbu. FOTO TASR/AP

Security Checkpoint 2 opens as Austin police's bomb squad has determined that a suspicious package found at the Austin-Bergstrom International Airport earlier today is not a threat in Austin, Texas, Friday, Sept. 18, 2020. (Lola Gomez/Austin
Neprehliadnite

Podľa prieskumu sa polovica Slovákov obáva obmedzení pri cestovaní aj v budúcom roku

No v situácii, keď na Slovensku platí obmedzenie pohybu, je na mieste úprimne požiadať občanov, aby radšej odložili všetky cesty za hranice. A keď už z nejakého dôvodu za hranice musia, mali by počítať s možnými hraničnými komplikáciami, či radšej počkať s návratom až do 9. novembra. Vtedy budeme lepšie vedieť na čom po slovenskom lockdowne a pretostovaní sme. Ak prídu dobré správy, tak urobím všetko preto, aby sme detailný regionálny prístup ECDC k cestovným obmedzeniam aplikovali aj do slovenských podmienok. Nielenže je to viac fér najmä voči štátom s väčšou rozlohou, ktorých regióny, môžu byť vďaka svojej polohe či iným špecifikám, podstatene menej rizikové, ako zvyšné časti tej istej krajiny, ale aj komfortnejšie a bezpečnejšie pre našich občanov. 

Koronavírus na letisku
Neprehliadnite

Cestovanie počas pandémie by mali upraviť jednotné pravidlá v EÚ


Príkladov za posledné mesiace by sme našli neúrekom. Severné Írsko v Spojenom kráľovstve, Kanárske ostrovy v prípade Španielska, alebo niektoré alpské regióny v Taliansku, Rakúsku či Švajčiarku. Práve tie patria medzi obľúbené zimné destinácie aj slovenských lyžiarov, vrátane mňa samotného. No nielen nám som venoval titulok tohto komentára, ale aj desiatkam tisíc občanov Slovenska, ktorí, žijú, pracujú, či študujú v zahraničí. Rovnako ho budem tlmočiť aj mojim európskym partnerom s prosbou o apel k vlastným občanom. Ak totiž teraz „nezaberieme” všetci, tak sa smutných pohľadov na vyľudnené ulice európskych miest, či turistických centier tak skoro nezbavíme. 

Autorom je Martin Klus, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora