Na účinnú a bezpečnú vakcínu proti Covidu-19 čaká celý svet. Pre farmaceutické firmy je to príležitosť získať obrovský ekonomický „boost“ pre svoj rozvoj, preto sa, logicky, snažia o čo najskoršie uvedenie produktu na trh. Odborníci sa väčšinou zhodujú, že prvá dostupná vakcína by mohla byť k dispozícii zrejme už začiatkom roka 2021.

Snowflake
Neprehliadnite

Uvedenie firmy Snowflake na burzu lámalo rekordy. Hlad investorov je očividne vysoký

Farmafirmy vyvíjajúce vakcíny výrazne rastú

Jednou z farmaceutických firiem, ktoré vyvíjajú vakcínu, je americká Moderna. Výrazne sa to prejavuje na jej trhovom ocenení. Pred pár týždňami firma informovala o rokovaniach s niekoľkými krajinami, ktoré majú záujem o dodávky vakcíny mRNA-1273 proti koronavírusu. Do konca júla mala prebrať zálohy vo výške okolo 400 miliónov dolárov.  Tržby firmy v 2. štvrťroku dosiahli 66,4 milióna dolárov, pričom sa očakávalo len 27,4 milióna dolárov. Strata sa znížila zo 134,9 milióna dolárov na 116,7 milióna dolárov.

Kombinácia očakávaní a zlepšených výsledkov sa jasne prejavila na vývoji akcií Moderny na burze Nasdaq. Za uplynulých 6 mesiacov vzrástli o obrovských 163 percent z 27 dolárov na 70 dolárov za akciu. Ak sa pozrieme rok naspäť, akcie sú dnes vyššie dokonca o 292 percent. Skutočne dobrá správa pre investorov, ktorí stihli túto rastovú vlnu.

Akcie Moderna
Zdroj: Google Finance
Akcie Moderna

V USA sa prvá schválená vakcína očakáva v novembri

Hlavný pandemický poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa hovorí o schválení prvej vakcíny už v novembri 2020. K širokej verejnosti by sa tým pádom prvá vakcína v dostatočnom množstve mohla dostať na jar alebo v lete budúceho roka.

Moderna hovorí, že sa drží v prvej línii: tretiu fázu testovania vakcíny začala už koncom júla, ukončenie výskumu by malo nasledovať na konci septembra a celkové výsledky by chcela oznámiť už začiatkom októbra.

Nikola
Neprehliadnite

Nováčik Nikola si na dobehnutie Tesly ešte musí počkať

Vakcína za každú cenu – aj tak to je niekde

Západné firmy pri vývoji vakcíny proti Covidu-19 postupujú štandardne ako pri každej inej vakcíne. Až po absolvovaní troch klinických fáz testovania sa hodnotia všetky možné účinky na organizmus človeka. A až následne sa vakcína schvaľuje pre masové použitie.

Pri vývoji vakcíny proti Covidu-19 sa jasne prejavuje známe „iný kraj, iný mrav“. Ako prvé vakcínu zaregistrovalo Rusko a nazvalo ju príznačne Sputnik V ako pripomienku prvej umelej družice vypustenej do vesmíru. Štátny Gamalejov inštitút za podpory ruského investičného fondu dokázal očkovaciu látku vyvinúť v rekordne krátkom čase. Problém je, že preskočili tretiu testovaciu fázu, ktorá sa všeobecne považuje za kľúčovú.

Český premiér Andrej Babiš
Neprehliadnite

Mohli by Česi prijať euro, ak by chceli? Čísla ukazujú, že nie, nehovoriac o politike

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa Rusko pri vývoji vakcíny podľa predložených dát nachádza len v prvej fáze klinického skúšania. To všetko vyvoláva v odborných vedeckých kruhoch zdesenie z možných účinkov nedostatočne otestovaného lieku.

Ťažkú hlavu s vedľajšími účinkami si nerobí ani Čína, ktorá očkuje desaťtisíce svojich obyvateľov experimentálnymi vakcínami ešte pred dokončením štandardného testovania. Aj tu sa odborníci obávajú o bezpečnosť ľudí.  

Zdravotnícke úrady v Spojených arabských emirátoch zasa v pondelok uviedli, že vydali mimoriadne schválenie pre použitie vakcíny proti Covidu-19, ktorá je v súčasnosti v tretej fáze testovania.

Rolls Royce
Neprehliadnite

Výrobcu leteckých motorov Rolls Royce ničí kríza. Dokáže získať extra financie a zachrániť sa?

Rýchly vývoj vakcíny vs. dôkladné otestovanie

Iná je situácia v prípade vakcíny vyvinutej na Oxfordskej univerzite a vyrábanej Indickým sérovým ústavom (SII). Tá vstupuje do tretej fázy klinických štúdií až na budúci týždeň vo všeobecnej nemocnici Sassoon v Pune. K jednoznačne najzaujímavejším patrí najnovšia malá štúdia britských vedcov, ktorí skúmajú, či by experimentálne vakcíny nefungovali efektívnejšie, ak by ich ľudia namiesto klasického očkovania inhalovali.

Ak to zhrniem, je pochopiteľné, že štáty a farmafirmy sa snažia uviesť na trh svoju verziu vakcíny čo najskôr. Je však nešťastné, ak honba za prestížou a kontraktmi na odber vakcín ohrozujú bezpečnosť populácie. Veď primárny účel vakcíny je práve vyššia zdravotná bezpečnosť, a nie ohrozenie ľudí kvôli nedostatočne otestovaným vedľajším účinkom.

Kým správa o prvenstve alebo veľkom kontrakte na vakcínu firme dramaticky zvýši trhovú validáciu, opačná správa o neočakávaných vedľajších účinkoch by mala na hodnotu firmu devastačný účinok.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora