V súčasnej situácii sa intenzívne diskutuje o komoditách ako top investičnom aktíve súčasnosti. Budú však komodity aj v ďalších mesiacoch zažívať plošný rast a tým pádom sú pre investorov stále voľbou aj napriek (už medzičasom) vysokým cenám?
„Zelené kovy“ sú v trende
Je pravdepodobné, že pri niektorých komoditách je očakávaný ďalší rast vyslovene realistický. Neplatí to však zďaleka plošne. Tým pádom treba pri investovaní rozlišovať. Pri komoditách je zásadné pozrieť sa predovšetkým na faktory, v akej miere sú na danej komodite závislé konkrétne sektory a či existuje perspektíva rastúceho dopytu po nich.
Medzi príležitosti by mohli patriť tzv. „zelené kovy“. Ide primárne o meď, nikel, striebro, hliník a platinu, ktoré sú potrebné pri výrobe elektromobilov. K nárastu ich ceny prispieva zámer mnohých štátov zlepšovať životné prostredie, ktorý prináša zavádzanie emisných kvót a investície do výroby elektromobilov s nulovými emisiami. Dôraz na elektromobilitu by mohla potlačiť najmä rast medi, ktorú potrebujú mnohé inovácie (vrátane technológie 5G) a bez ktorej sa nezaobíde výroba elektromobilov.
Zlato je aktuálne „na koni“
Tradičným bezpečným prístavom je zlato. Pri ňom platí, že s rastúcou neistotou na trhu rastie aj pravdepodobnosť, že sa väčšia časť investorov prikloní k tejto relatívne bezpečnej investícii. Posledné obdobie (pandémia a narušenie globálneho obchodu a aktuálne vojna na Ukrajine) prinieslo viacero impulzov, ktoré podporujú rast zlata. Chuť riskovať napríklad oslabila tesne pred zverejnením údajov o inflácii v USA, ktoré by mohli „nakopnúť“ agresívnejšiu monetárnu politiku FEDu. Na trhu dnes vidíme napätie kvôli vojne a ekonomickým sankciám voči Rusku a na obzore stále visí hrozba bojkotu ruskej energetiky v podobe obmedzenia či zastavenia nákupu ropy či plynu. Pre cenu zlata bude v ďalších týždňoch podstatné, ako sa zachová Rusko a do akej miery bude vývoj udalostí smerovať k utlmeniu alebo dokonca ukončeniu vojenského konfliktu.
Kritické poľnokomodity v dôsledku vojny
V poľnohospodárskych komoditách sú ostro sledovanými položkami pšenica a kukurica (kvôli obmedzenému vývozu v dôsledku vojny), ako aj káva. Okrem vojny však pôsobí aj faktor vysokých cien pohonných hmôt a hnojív, ktoré ďalej zvyšujú ceny komodít. Je vysoko nepravdepodobné, že by sa situácia mala v blízkej dobe otočiť, keďže konflikt na Ukrajine sa rýchlo asi neskončí. Nehovoriac o ešte väčších problémoch pre komoditné trhy na budúci rok, keď sa osejú výrazne menšie plochy pšenice a kukurice ak v minulosti.
COVID-19 ešte stále dokáže miešať karty
Zaujímavé je sledovať, ako po nástupe vojny a „vystrelení“ cien ropy tieto aktuálne ovplyvňuje situácia s pandémiou COVID-19 v Číne. Čína je najväčší globálny importér ropy a len v obrovskej aglomerácii Šanghaj sa spotrebuje cca 4 % dovážanej ropy. Covidový lockdown mesta nedávno znížil cenu medzinárodnej benchmarkovej ropy Brent pod 100 USD, čo bola najnižšia úroveň od februára. Po odznení dopadu tejto správy však ropa išla opäť nahor.
- Lucia Žárska
- Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora