1. Pokus o záchranu Matoviča
Ponuka Matoviča na „podmienečnú kapituláciu“ navonok pôsobí ako obetavé gesto. Je vraj pripravený odísť v záujme koalície a v záujme programových priorít Obyčajných. Skutočný motív Matoviča je ale opačný. Je to pokus o záchranu. Osobnú záchranu.
Matovič a jeho kľúčoví ľudia sa podľa viacerých zdrojov z koalície obávajú, že po páde vlády by im mohlo hroziť väzobné stíhanie. Za ich znepokojením nie je len „boj s mafiou“, ale aj vnútorný boj v bezpečnostných službách. A zvláštne aktivity tajnej služby namierené na časť koalície.
Povedané na rovinu: tajná služba, policajná inšpekcia a časť prokuratúry rozpracovali nielen vyšetrovateľov NAKA (za údajné manipulácie s výpoveďami svedkov). Odpočúvanie a sledovanie bolo zamerané aj na špeciálnu prokuratúru a Matovičových ľudí z ministerstva vnútra.
Výsledky sme videli minulý rok v lete. Tajná služba svoje zistenia posunula inšpekcii. A tá spolu s prokuratúrou udrela na elitný tím vyšetrovateľov NAKA okolo Čurillu.
Vyšetrovatelia NAKA skončili vo väzbe. Neskôr boli síce prepustení na stíhanie na slobode, no SIS a inšpekcia dokázali demonštrovať silu. V čase, keď bol Matovič lídrom „širokej koalície“, skončili elitní vyšetrovatelia NAKA vo väzbe.
Je pritom pravdepodobné, že tajná služba a inšpekcia použili len časť nahrávok z odpočúvaní, respektíve časť zistení. Na Lipšicovej špeciálnej prokuratúre a na Mikulcovom ministerstve vnútra znervózneli. Väzobné stíhanie, ktoré sa začalo vo veľkom používať po roku 2020, by sa mohlo obrátiť aj proti nim. Hlavne ak tu máme precedens s tlakmi na väzobné stíhanie Kaliňáka a Fica kvôli tomu, že politicky tlačili na vyšetrovanie politických rivalov (Kisku, Matoviča, Lipšica).
Matovičov tím predsa pracoval podobne. Tlačil na stíhanie lídrov Smeru.
Keď Sulík pohrozil odchodom z koalície, časť ľudí z bezpečnostných zložiek znervóznela. Ľudia okolo Mikulca či Lipšica netušia, ktoré z ich stretnutí či rozhovorov boli monitorované tajnou službou. V OĽaNO začali otvorene hovoriť o riziku, že po zmene vlády si prídu policajné komandá po nich. Dokonca posielali odkazy SaS, že ak by po krachu koalície skončili ľudia z OĽaNO vo väzbe, mal by to vraj na svedomí Sulík.
Strach v pozadí OĽaNO a bezpečnostných zložkách je pochopiteľný. Na jar udreli na Fica s Kaliňákom. Nie za korupciu či rozkrádanie Slovenska. Za stretnutia a komunikáciu o stíhaní opozície. Bol to riskantný ťah, ktorý sa mohol neskôr otočiť proti komukoľvek, kto v rámci politického boja „zariaďoval“ vyšetrovanie a stíhanie tých druhých…
Aj tak do toho išli (Kaliňák si posedel vo väzbe). Až o pár týždňov s prekvapením zistili, že vládna moc im v tomto zápase vôbec nekryje chrbát, ale rieši osobné a politické spory Matoviča so Sulíkom. A možnosť predčasných volieb.
Na Matoviča počas koaličnej krízy naliehali jeho vlastní, aby nepripustil koniec vlády. A ohrozenie tých, ktorí v prvej línii viedli väzobné stíhania oligarchov a ľudí zo Smeru.
Nakoniec zrejme aj Matovičovi došlo, že nahratí (v oboch významoch slova) a ohrození nemusia byť len vyšetrovatelia a minister, ale aj on. Stupňovať stíhanie nepriateľov (stále silných) a popri tom pracovať na konfliktoch s partnermi a rozpade koalície sa ukázalo ako neprezieravé. Žiaľ, Matovič nedokáže uvažovať o následkoch a pripravovať si dva kroky dopredu. Je živelný, spontánny, prostoduchý. Na jednej strane je to dobré. Otvára to priestor pre odvahu a bezhlavý bojový pokrik (čo občas prinesie výsledky). Na druhej strane to ale ohrozuje tých, ktorí s Matovičom pracujú na boji proti zločinu. Matovič im nedáva istotu politického krytia, ale jej pravý opak. Istotu zbytočných sporov, kríz, chaotického „riadenia“, rozvratu. A následných zúfalých pokusov o hasenie problémov.
Matovič sa v lete pokúsil odvrátiť kolaps koalície a zohnať skupinu nezávislých poslancov, ktorí by podporovali vládu. Nevyšlo mu to. Viacerí poslanci OĽaNO avizovali, že spoluprácu s Tarabom nebudú akceptovať.
Druhý pokus prišiel v posledný deň Sulíkovho ultimáta. Matovič poslal z dovolenky odkaz, že je pripravený v spore so Sulíkom kapitulovať – no nie bezpodmienečne. Aby celkom nestratil tvár.
Ani z tohto pokusu asi nevypadnú výsledky. Matovič stále nezvládol abecedu politického riadenia. Krízy sa riešia premysleným plánom, získaním podpory a partnerov, rokovaniami, ústupkami a vyjednávaním s rivalom. Nie posielaním lístočkov z dovolenky, ktoré doma pred kamerami prečíta zmätený Heger. Po boku arogantného Naďa.
Matoviča a jeho ľudí čaká veľmi neistá budúcnosť. Lebo za dobrými kartami, ktoré im priniesli voľby 2020, zaostávajú ich politické schopnosti.
2. Nevyhral ani Sulík
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?