Za viac ako 20 rokov, čo pôsobím na finančných trhoch, som sa dopustil prakticky každej chyby, akú sa len dalo urobiť. Vždy sa však snažím na chybách učiť.

V rámci tohto samovzdelávania pravidelne sledujem stratégie legendárnych investorov a snažím sa nimi riadiť. Z môjho uhla pohľadu títo ľudia zarobili viac peňazí ako celé štáty a vždy sa od nich niečo malé môžeme naučiť.

Nedávno som písal o tom, ako Warren Buffett prekvapil trhy nákupom zlata, ktoré dlhé roky zaznával. Tentoraz som sa zameral na Raya Dalia.

Americký investor, výkonný riaditeľ a najväčší akcionár Berkshire Hathaway (60,8 miliárd dolárov).
Neprehliadnite

Buffett radikálne zmenil stratégiu. Vie niečo viac?

Nič vám to meno nehovorí? Dalio je americký miliardár a zakladateľ Bridgewater Associates, najväčšieho hedžového fondu na svete.

Dalio je naozaj veľká ryba. Keď hovorí, môžete si byť istí, že najväčší investori na svete počúvajú. Rád by som vám teda priblížil päť jeho najnovších počinov.

1. Obrovský fanúšik ETF

Exchange-traded funds, alebo ETF, sú typom podielového fondu. Sú to investičné nástroje, ktoré ponúkajú diverzifikované investovanie do konkrétnej oblasti trhu. Hedžový fond Bridgewater je dobre diverzifikovaný a investuje do celej škály ETF investícií.

Akciové portfólio spoločnosti Bridgewater v hodnote takmer 6 miliárd dolárov tvorí 382 pozícií a viac ako 80 percent portfólia predstavujú práve podiely v ETF. Dalio je teda veľkým fanúšikom ETF.

2. Dumpuje doláre

Bridgewater z portfólia takmer vylúčil dlhopisy, presnejšie fond iShares 20+ Year Treasury Bond ETF (TLT). Tento ETF kopíruje vývoj amerických štátnych dlhopisov so splatnosťou nad 20 rokov. Daliov tím predal 1 692 081 akcií ETF, čím znížil pozíciu na 5,54 percenta.

To, že Dalio dumpuje doláre, nie je veľkým prekvapením. Otvorene už rozprával o tom, že „hotovosť je odpad“. Je presvedčený, že nasledujúcich pár rokov prinesie najväčšie znehodnotenie svetových mien, aké vôbec poznáme.

Na Slovensku vznikla prvá spoločnosť, ktorá ponúka investovanie do kryptomien.
Neprehliadnite

Digitálna mena centrálnych bánk, spása alebo záhuba?

3. Nakupuje zlato vo veľkom

Čo teda Dalio nakupuje namiesto dolárov? Uhádli ste. Verí, že každý investor by si mal kúpiť zlato. Bridgewater kúpil 1 405 915 akcií SPDR Gold Trust ETF (GLD), čím sa ich pozícia zvýšila o 34,66 percenta.

Keď v roku 1996 Dalio postavil tzv. Portfólio do každého počasia, ktorému sa darí bez ohľadu na trhové podmienky, investoval do zlata menej ako 7 percent. V súčasnom portfóliu tvorí zlato viac ako 20 percent, čo je takmer trojnásobok jeho pôvodnej alokácie.

4. Stavia na Čínu

Dalio verí čínskej ekonomike. Bridgewater kúpil 4 192 642 akcií spoločnosti iShares China Large-Cap (FXI), čím sa ich pozícia zvýšila o 717,54 percenta.

Ale to nie je všetko. Fond tiež investoval do ďalšieho ETF zameraného na Čínu. Jeho tím kúpil 1 906 526 akcií spoločnosti iShares MSCI China (MCHI) a ich pozíciu zvýšil o 486,89 percenta. Podobne spoločnosť Bridgewater kúpila 672 442 akcií spoločnosti Alibaba (BABA), čím zvýšila svoje podiely o 241,75 percenta.

Dalio naznačil, že investovanie do Číny sa dnes dá prirovnať k potenciálu investície do Veľkej Británie počas priemyselnej revolúcie.

5. Zvyšuje podiel na S&P 500

Pravdepodobne vám napadlo, že Dalio sa zrieka USA na úkor Číny. Tento predpoklad má však jeden háčik. Bridgewater posilnil o 41 percent aj svoju pozíciu v SPDR S&P 500 ETF (SPY), ktorý sleduje americký index S&P 500. Tým sa stal najväčšou pozíciou v portfóliu s alokáciou 26,1 percenta. A to nie je všetko. Jeho treťou najväčšou pozíciou je ďalší americký ETF, iShares Core S&P 500 ETF (IVV). Tento fond taktiež sleduje 500 najväčších spoločností v USA a predstavuje približne 9 percent ich portfólia.

Takže jeho prvou a treťou najväčšou pozíciou sú ETF sledujúce americké akciové trhy, ktoré tvoria celkovo 35,1 percenta jeho portfólia.

Dalio dôrazne odporúča investovať do amerických akcií a tvrdí, že momentálne sú najvhodnejšie prostredie na to, aby prekonali predchádzajúce maximá.

Aký je teda hlavný Daliov odkaz pre investorov? Stačí sa pozrieť na jeho najväčšie podiely. Ako vidíme, všetky sa krútia okolo amerických akcií, zlata a Číny.

A na záver. Je nepopierateľné, že Dalio a jeho tím si uvedomili, že doba sa zmenila. Ray Dalio je fajn chlapík. Medituje, produkuje virálne videá, venuje veľa času vzdelávaniu ostatných a vedie svoj fond v biznis štýle Silicon Valley.

Možno by nás nemalo prekvapiť, keď ho uvidíme budúci rok nakupovať bitcoiny.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora