Rok 2021 sa bezpochyby zapíše do histórie ako rok, v ktorom sa celková trhová kapitalizácia kryptotrhu medziročne takmer strojnásobila. Vzrástla z približne 800 miliárd USD na 2,2 bilióna USD. Minulý rok však nebol zaujímavý len z hľadiska rekordných cien, ale aj prelomových udalostí. Patria medzi nich NFT, teda nezameniteľné tokeny, ktoré boli špekulatívnejšie než samotný kryptotrh, ako aj stablecoiny, ktoré sú chrbtovou kosťou krypto ekonomiky a decentralizovaných financií. Ich ponuka sa zvýšila z 29 miliárd USD na 151 miliárd USD, čo predstavuje nárast o 421 percent.

Najväčšou udalosťou roka boli podľa analytika Saxo bank Madsa Eberhardta Coinbase IPO a investície fondov rizikového kapitálu do kryptotrhu. „Fondy rizikového kapitálu investovali v roku 2021 do krypto spoločností rekordných 30 miliárd dolárov, čím prekonali predchádzajúci rekord z roku 2018 vo výške 8 miliárd dolárov. Ilustruje to rozpálený trh, no zároveň ukazuje aj väčší rozptyl krypto spoločností priťahujúcich peniaze rizikového kapitálu vrátane búrz, brokerov, decentralizovaných finančných platforiem, NFT platforiem, či kryptohier,“ hovorí analytik Saxo Bank.

V oblasti regulácie krytotrhu nastalo len málo prekvapení. Konkrétne išlo o americký zákon o infraštruktúre, Salvádor, ktorý vyhlásil bitcoiny za oficiálne platidlo a čínsky zákaz kryptomien .

Čo očakávame v roku 2022

ETH 2.0: Očakávanú aktualizáciu druhej najväčšej kryptomeny ethereum by mali uviesť do prevádzky v prvom, alebo druhom štvrťroku 2022 s názvom ETH 2.0. ETH 2.0 urobí ethereum výrazne škálovateľnejším, bezpečnejším a udržateľnejším, spotrebujúcim oveľa menšie množstvo elektriny pre servery na overovanie transakcií.

Circle SPAC: Dohodu SPAC spoločnosti Circle, ktorá je emitentom druhého najväčšieho stablecoinu USDC s 43 miliardami dolárov v obehu, údajne odložili pre obavy Americkej komisie pre cenné papiere (SEC) a mala by sa tak uskutočniť v roku 2022. „Vplyv SPAC bude do istej miery porovnateľný s Coinbase IPO,“ vysvetľuje Mads Eberhardt.

Vrstva 2: „Škálovateľnosť bitcoinu a etherea s vlastnou vrstvou pre vyrovnanie transakcií sa dá zvýšiť vytvorením samostatného nadstavbového rámca s názvom vrstva 2. Tá je potrebná aj pre globálne prijatie kryptomien ako zúčtovacej vrstvy digitálneho veku,“ hovorí analytik Saxo Bank. Rok 2022 bude pravdepodobne rokom, kedy sa vrstva 2 stane pevnou súčasťou kryptotrhu.

Zmena pozícií: Ak si ethereum vymení pozície s bitcoinom z hľadiska trhovej kapitalizácie, zmení to aj sentiment kryptotrhu. Pravdepodobnosť, že sa tak stane, rastie každým rokom. Či sa tak stane práve v roku 2022 závisí najmä od prijatia kryptomien inštitúciami, decentralizácie financovania, stablecoinov, NFT, rastúcej konkurencie – najmä etherea, a najmä od toho, ako to dopadne s ETH 2.0.

Regulácia: Aj keď sme v roku 2021 videli len niekoľko prekvapení, treba byť na pozore. Regulátori nikdy nespia!

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora