Fakulta informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) v Bratislave oslavuje dvadsať rokov svojej existencie. Toto jubileum je dôkazom toho, že sme uspeli v plnení našej pôvodnej misie a stali sme sa uznávanou inštitúciou nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Na našu poprednú pozíciu v oblasti IT vzdelania a výskumu na Slovensku sme hrdí, ako aj na všetko, čo sa nám za posledných 20 rokov podarilo dosiahnuť. Naša fakulta ponúka kvalitné študijné programy v oblasti informačných technológií, ktoré boli ocenené dokonca aj náročnou medzinárodnou akreditáciou. Táto akreditácia nám zabezpečuje úroveň štúdia, ktorá sa môže porovnávať so štúdiom na svetových univerzitách. Dokazuje to aj rekordný počet uchádzačov a stále narastajúci záujem študentov zo zahraničia o naše programy.
V každom úspechu sa však skrýva aj výzva. Naša snaha priťahovať kvalitných uchádzačov a udržať kvalitné vzdelávacie kapacity narazila, žiaľ, na nedostatočné finančné prostriedky. Máme potenciál prijať viac talentovaných študentov, no finančné obmedzenia nám to neumožňujú, aj keď ich naša inštitúcia aktuálne naliehavo potrebuje.
Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave nie je iba miestom vzdelávania. Máme širšiu úlohu, ktorá spočíva v budovaní kreatívneho ekosystému v oblasti vedy a vzdelávania so špeciálnym dôrazom na IT. Naše úspechy v tejto oblasti sú viditeľné v spoluprácach s národnými a medzinárodnými spoločnosťami, štátnou správou a neziskovými organizáciami. Tieto spolupráce nám umožňujú rozvíjať výskum, modernizovať naše technické vybavenie a naši študenti majú možnosť pracovať na reálnych projektoch spojených s praxou.
Tým najcennejším aktívom našej fakulty sú naši kolegovia, pedagógovia, ktorí sú angažovaní sedem dní v týždni a dvadsaťštyri hodín denne. Byť pedagógom nie je pre nich len zamestnaním, je to ich poslanie. S radosťou môžeme oznámiť, že sme privítali skúsených pedagógov, ktorí sa vrátili z prestížnych zahraničných univerzít.
Medzinárodné uznanie našej fakulty je viditeľné v spoluprácach, ktoré umožňujú našim výskumníkom konfrontovať sa so svetovými trendmi. Naším najnovším úspechom je získanie prestížneho grantu od Massachusetts Institute of Technology na výskum umelej inteligencie v medicínskej diagnostike.
V oblasti IT sme dôležitým hráčom pre slovenskú ekonomiku, predbehli sme dokonca aj automobilový priemysel. Ak si chceme zachovať konkurencieschopnosť, musíme byť na pozore a investovať do vzdelania a inovácií v informačných technológiách. Inak hrozí, že IT spoločnosti postupne opustia naše územie a Slovensko sa zmení na montovňu automobilov.
Sme pripravení na mnohé výzvy, ktoré nám stoja pred očami. Jednou z nich je príprava anglického študijného programu, čím sa staneme prvou informatickou fakultou na Slovensku, ktorá ponúka štúdium v angličtine. Naše vedecké ambície zahŕňajú kvantové technológie, bezpečnosť umelej inteligencie, generatívnu umelej inteligenciu a medziodborové aplikácie a spoluprácu.
Rád by som úprimne poďakoval všetkým pedagogickým i nepedagogickým zamestnancom našej fakulty, bez ktorých by naše úspechy neboli možné. Taktiež by som chcel zaželať všetko najlepšie našim študentom, ktorí patria medzi špičku, nielen na Slovensku. A chcem sa poďakovať vám, našim priateľom a podporovateľom, ktorí nám pomáhate rozvíjať a budovať kreatívny IT ekosystém v spolupráci s našou FIITkou.
Ako hovorím na promóciách: „Život však nie je iba o informatike a informačných technológiách, ale predovšetkým o ľuďoch.“
- Ivan Kotuliak
Od decembra 2019 som dekanom FIIT STU. Som tiež odborným zástupcom SR pre European Blockchain Partnership pri EK a slovenským zástupcom Information for All programu Slovenskej Komisie UNESCO. Doktorát som získal od Univerzity vo Versailles v odbore informatika, ako aj od FEI STU v odbore telekomunikácie. Od r. 2002 pracujem na pozíciách výskumného pracovníka, neskôr odborného asistenta a od r. 2010 docenta a prodekana fakulty. Moja výskumná orientácia zahŕňa výkonnosť komunikačných sietí, architektúry NGN sietí, mobilné a bezdrôtové siete. V poslednej dobe sa zameriava na Blockchain a Siete pre doručovanie obsahu CDN, kde som spoluautorom štandardu ETSI, ako aj na Softvérovo definované siete (SDN). Kontakt: [email protected]
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora