Kvíz: Svet i biznis by bez nich vyzerali inak. Poznáte najznámejšie vynálezy Slovákov?
Bežný život by bez nich vyzeral zrejme inak. Dokonca ešte aj mobilný telefón obsahuje prvky, ktoré vychádzajú z nápadov Slovákov. Hoci Slováci ako jeden z mála európskych národov nikdy nedostali Nobelovu cenu, ich nápady pomáhajú ťahať svetovú ekonomiku. Poznáte domácich vynálezcov? Otestujte sa!
1/10 Bolo by zaujímavé zistiť, či by vôbec existovali mobilné telefóny bez nápadu Jozefa Murgaša. Prisudzuje sa mu totiž isté svetové prvenstvo. V akej oblasti?
Rodák z Tajova uskutočnil ako prvý na svete rádiový prenos hovoreného slova. V oblasti telegrafie má viac ako desať patentov. Pôsobil ako rímskokatolícky kňaz a mal aj pomerne veľkú zbierku húb, minerálov, rastlín či hmyzu.
2/10 Súčasťou mobilného telefónu sú aj pomerne výkonné fotoaparáty. Ktorý Slovák je považovaný za zakladateľa modernej optiky?
Rodák zo Spišskej Belej Jozef Maximilián Petzval zrealizoval dôležitý výpočet korekcie optických sústav. Jeho nápad umožnil 16-násobne vyššiu priepustnosť svetla cez šošovky. Výsledkom bolo, že expozícia fotografie trvala už len minútu a nie takmer polhodinu, ako to bolo pred jeho nápadom.
3/10 Vynálezcom bol aj otec Jozefa Maximiliána menom Ján Fridrich Petzval a podarilo sa mu vymyslieť viacero vecí. Čo však nie je jeho vynálezom?
Petzvalovi staršiemu sa pripisuje vynález v podobe zdokonalenie strunových hodín a tiež návrh písacieho stroja aj s nákresmi.
4/10 Známym slovenským vynálezcom je Aurel Stodola. Otázka opäť znie, ktorý z vynálezov mu nepatrí?
Aurel Stodola bol zakladateľom teórie parných a plynových turbín. Zároveň však vyrobil prvé tepelné čerpadlo, ktorého význam v súčasnosti rastie. Jeho vynález dodnes vykuruje radnicu v Ženeve. A. Stodola v spolupráci s chirurgom Ferdinandom Sauerbruchom skonštruovali v roku 1915 pohyblivú umelú ruku, ktorá dostala prívlastok Stodolova ruka. Jej podstatou bolo využitie zvyšnej svalovej sily človeka.
5/10 Jozef Čabelka založil krátko po vojne v Bratislave Výskumný ústav zváračský, ktorý svojho času navštívil aj Nikita Chruščov. Čo sa stalo, keď sa moskovský pohlavár dozvedel, že bratislavský ústav je lepší ako sovietsky?
Jozef Čabelka bol významný mikrometalurg a expert na zváranie. Vďaka objavu krehkého lomu zistil, prečo sa lode lámali v blízkosti lomu a ponúkol aj riešenie. Jeho odmenou za úspešnú prácu bola degradácia. Keďže zomrel v roku 1977, satisfakcie sa už nedožil. Dnes je po ňom v Bratislave pomenovaná križovatka pri zváračskom ústave. Jeho meno nesie aj Stredná odborná škola v Holíči.
6/10 Slovenský vynálezca mal nápad aj na zostrojenie vrtuľníka. Ktorý to bol?
Konštruktér a vynálezca Ján Bahýľ získal patenty na helikoptéru poháňanú ľudskou silou a neskôr aj benzínovým motorom. Ďalej mal patent na balón so vzdušnou turbínou, na tank na parný pohon, ale aj patent na využitie spádu kanalizačnej siete na výrobu elektrickej energie. S Antonom Marschallom sa mu podarilo koncom 19. storočia zostrojiť prvý automobil s benzínovým pohonom na Slovensku. Mnohé jeho nápady sa však nepodarilo v praxi realizovať.
7/10 Štefan Banič je vynálezcom iného vynálezu dôležitého pre letectvo. Čo to bolo?
Štefan Banič zostrojil prvý použiteľný padák na princípe dáždnika, ktorý sa otváral sústavou niekoľkých pružín. Aj ho predviedol v praxi pri skoku z 15-poschodovej budovy.
8/10 Mnohé vynálezy pomáhajú ľudskému dobru. Kto však má patentované samotné dobro?
Dobro je rezonančná gitara, ktorú vynašiel slovenský rodák John Dopyera. Ako tvorca má aj dôležitý podiel na rannom vývoji elektrickej gitary.
9/10 Spoločnosť NVIDIA je známa v IT sektore aj na burze. Ktorý Slovák s ňou spolupracoval?
Radoslav Danilák bol v spoločnosti NVIDIA bol šéfdizajnérom čipsetu nForce4 a podieľal sa aj na vývoji čipu NVIDIA Fermi. V roku 2019 mu prezident Andrej Kiska prepožičal Pribinov kríž I. triedy.
10/10 Nejde priamo o vynález, skôr o dôležitú zmenu prístupu k hospodáreniu v lese. Prišiel na to, že lesy nestačí rúbať, ale stromy treba aj sadiť. Postaral sa o zalesňovanie rozsiahlych území, ktoré boli zničené dlhoročnými ťažbami. Aké je jeho meno?
Významným lesohospodárom bol v 19. storočí Jozef Dekret-Matejovie. Adam František Kollár bol zasa poradcom Márie Terézie a mal vplyv na zavedenie povinnej školskej dochádzky. Andrej Hadik bol rakúsky poľný maršal slovenského pôvodu. Jeho nečakaný úspešný útok na Berlín v roku 1757 vošiel do dejín ako „husársky kúsok“, čo sa dodnes používa ako frazeologizmus.
Tvoj výsledok Nabudúce to bude lepšie!
Nabudúce to bude lepšie! Svoje znalosti si môžete zlepšovať aj čítaním TRENDU.
Tvoj výsledok Dobrý výsledok!
Dobrý výsledok! Nie je jednoduché pamätať si mená všetkých významných vynálezcov.
Tvoj výsledok Výborný výsledok!
Výborný výsledok! Vaše znalosti sa od znalostí najvýznamnejších vynálezcov vôbec nelíšia.