S rozvojom obnoviteľných zdrojov energií a inovácií v oblasti batériových technológií sa logistický sektor rýchlo mení. Ako firmy môžu pomocou informačným technológiám (IT) zvyšovať energetickú sebestačnosť, znižovať uhlíkovú stopu a optimalizovať prevádzkové náklady, aj o tom hovorí pre TREND odborník na logistiku zo spoločnosti STILL Marián Vernarec. Týmto témam sa bude venovať aj na TREND konferencii Priemysel a logistika 26. septembra v Senci.
Prečo firmy investujú do obnoviteľných zdrojov energie a ekologických riešení?
Nemecká spoločnosť STILL so sídlom v Hamburgu má viac ako storočnú tradíciu a od jej začiatkov bola súčasťou jej filozofie aj udržateľnosť, respektíve riešenia, ktoré už počas histórie mali známky udržateľnosti. Ako jedni z prvých sme dávali dôraz na elektrické vozíky a hybridnú technológiu aj vo vozíkoch so spaľovacím motorom. Dnes sme európskym priekopníkom v odvetví manipulačnej techniky najvyššej kvality v lítiovo-iónových (li-ion) batériách a úrovni ich recyklácie. Neustále výrazne investujeme do inovácií a vývoja a silnou motiváciou sú práve čo najmenšie ekologické dosahy našich produktov.
Ktoré typy obnoviteľných zdrojov energie môžu firmy využiť a ako to prispieva k zníženiu prevádzkových nákladov?
Na výrobu elektrickej energie sa stále viac využíva fotovoltika. Ak je správne nastavená, umožňuje riadiť nabíjanie vozíkov a dokonca využívať batérie vozíkov ako energetické úložisko. Ďalším významným zdrojom energie, ktorý sa čoraz viac využíva, je vodík. Konkrétne ide o vodíkové palivové články, ktoré vyrába STILL. Z hľadiska prevádzkových nákladov je kľúčové správne nastavenie procesov, automatizácia a digitalizácia, ktoré dokážu firmám priniesť výrazné úspory. Mnohé slovenské firmy tak môžu znížiť náklady na internú logistiku vďaka optimalizácii a nasadeniu moderných technológií.
Aké typy batérií sa používajú v manipulačnej technike a aký je význam lítiovo-iónovej technológie?
Naša spoločnosť bola vždy priekopníkom elektromobility. V súčasnosti v našej manipulačnej technike najviac používame dve technológie, a to lítiovo-iónovú a olovenú, takzvanú lead-acid. Každá z týchto technológií má svoje miesto, účel a dôvody používania z hľadiska špecifických požiadaviek zákazníkov. Modernejšia li-ion technológia je vo vozíkoch STILL komplexným vyladeným riešením – vozík, batéria, nabíjačka a v mnohých projektoch aj riadené nabíjanie spolu tvoria spoľahlivé technické riešenie, ktoré zefektívňuje každodenné prepravovanie a nakladanie s tovarom a materiálmi. Súčasné elektrické vozíky STILL bez problémov dokážu prepraviť aj osemtonový náklad.
Nenahraditeľné výhody lítiovo-iónovej technológie sú napríklad dostupnosť techniky počas zmeny či možnosť zvoliť si výrazne vyššie kapacity, ak je to potrebné. Ďalej je kľúčová bezúdržbovosť a výrazne dlhšia životnosť. Tento komplexný systém znižuje priame i nepriame prevádzkové náklady. Okrem toho sa s li-ion technológiou zvyšuje bezpečnosť. Batéria má navyše vyvážený výkon počas vybíjania i počas svojej životnosti. Aj po úplnom využití v rámci intralogistiky majú batérie druhé, prípadne tretie využitie. Následne sa recyklujú. STILL v tomto roku ako prvý producent manipulačnej techniky v Európe spustil už aj recykláciu lítiovo-iónových batérií zo svojich vozíkov.
Ako prebieha riadenie nabíjania a akú úlohu v ňom zohráva digitalizácia a umelá inteligencia?
S rozvojom lítiovo-iónovej technológie sa zvyšuje aj význam riadeného nabíjania. Naše riešenie Smart Energy Unit umožňuje úplne nezávislé riadenie nabíjania v rámci prevádzky. Tento systém môže byť nastavený jednorazovo, ale podľa potreby je možné do neho zasahovať a prispôsobovať ho aktuálnym podmienkam. Medzi hlavné výhody riadeného nabíjania patrí efektívne rozdelenie energie podľa potrieb jednotlivých vozíkov. Ak nie je potrebný vyšší výkon, nabíjanie môže prebiehať pomalšie, čím sa predlžuje životnosť batérií a znižujú energetické náklady. Okrem toho systém pomáha eliminovať nadmerné odbery energie a umožňuje nabíjanie v čase, keď je to energeticky najvýhodnejšie.
Prináša výhody využívanie vodíka ako pohonu pre intralogistické riešenia? V čom je rozdiel oproti fosílnym palivám?
Hlavnou výhodou vodíkových palivových článkov je maximálna dostupnosť manipulačnej techniky, ktorá môže byť dokonca vyššia ako pri lítiovo-iónovej technológii. Vodík umožňuje stopercentnú nezávislosť od fosílnych palív a ponúka úplnú sebestačnosť v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Pri správnom nastavení môže byť ekologický efekt výrazný, no závisí to od toho, z akého zdroja pochádza samotný vodík. Na rozdiel od fosílnych palív vodík neprodukuje žiadne alebo len minimálne emisie, čím výrazne znižuje uhlíkovú stopu firiem. Využitie vodíka tak predstavuje perspektívne riešenie pre firmy, ktoré sa usilujú o dosiahnutie vyššej energetickej sebestačnosti a udržateľnosti.