Ukrajinci cez víkend prehrali boj o Avdijivku. Niežeby bez mesta, ktoré malo pred vojnou tridsaťtisíc obyvateľov a bolo faktickým predmestím Donecka, ktoré už desať rokov ovládajú Rusi, Ukrajina nemohla existovať. Bez tých niekoľkých panelákových sídlisk, ktoré boli po posledných dvoch rokoch tvrdých bojov už aj tak len rozvaliny, sa Ukrajina zaobíde.
Vážnejší je však dôvod, prečo sa to stalo. Hlavným dôvodom pádu Avdijivky totiž bol predovšetkým nedostatok munície ukrajinských síl, ktoré Rusi doslova zasypali delostreľbou. Nasadením elitných síl sa síce podarilo väčšinu ukrajinských vojakov dostať z ruského kotla a presunúť na nové obranné línie, aj tak však ide o nepríjemnú ukrajinskú prehru, hoci za ňu tvrdo zaplatili možno až desaťtisíce útočiacich ruských vojakov.
Ďalšou Jóbovou zvesťou je zmenšujúca sa zásoba rakiet do ukrajinských protileteckých systémov, ktoré v čase takmer absolútnej ruskej raketovej a leteckej prevahy výrazne pomáhajú stenčenému ukrajinskému letectvu a udržujú ukrajinské mestá v relatívnom bezpečí. Väčšinu útočných dronov a rakiet vyslaných Rusmi sa totiž darí Ukrajincom zostreľovať. Ale bude to trvať len dovtedy, kým im nedôjde munícia.
V USA na dlhé týždne zastavili pomoc Ukrajine republikáni, ktorí pod taktovkou svojho už viac-menej prezidentského kandidáta Donalda Trumpa blokujú obrovský balík vojenskej pomoci Ukrajine vo výške niekoľkých desiatok miliárd dolárov.
Európa pritom Ukrajinu nedokáže udržať sama. Vidieť to na záväzku európskych krajín dodať Ukrajine milión delostreleckých nábojov, pri ktorom úniové štáty priznali, že ho nedodržia a státisíce sľúbených nábojov Ukrajine nedodajú.
Ubráni sa NATO Rusku bez USA?
Priznaním vlastnej európskej slabosti bola aj panika, ktorú vyvolal Trump svojím výrokom na jednom z predvolebných mítingov, že USA pod jeho vedením nebudú brániť členov NATO napadnutých Ruskom, ak také štáty neplnili „záväzok“ výdavkov vo výške dve percentá HDP na obranu. Pre mnohých Európanov to bola predzvesť možného odchodu USA z NATO po Trumpovom možnom víťazstve a je otázne, či by sa Európa ubránila bez Spojených štátov prípadnej ruskej agresii.
Poľský server onet.pl na svojej internetovej stránke spočítal, ako na tom európska časť NATO v porovnaní s Ruskou federáciou je. Výsledok by mohol byť na prvý pohľad upokojujúci. Vo všetkých oblastiach – od letectva cez námorníctvo až po početné stavy armády – majú európski členovia Aliancie nad Ruskom výraznú prevahu. Početne však Rusko nad európskym NATO vedie v množstve tankov, pokiaľ ide o moderné stroje, Európania Rusov predbiehajú.
Potom tu sú, samozrejme, jadrové zbrane. Rusko je štát s druhým najväčším počtom jadrových hlavíc na svete, takmer s paritným počtom ako Spojené štáty. Ale dvaja európski členovia NATO, Francúzsko a Spojené kráľovstvo, spoločne disponujú vyše štyrmi stovkami jadrových hlavíc, ktoré sú podľa mienky odborníkov ako odstrašujúca sila dostatočné.
Z hľadiska exportu zbraní patrí Rusku dlhodobo druhé miesto vo svetovom rebríčku hneď za Spojenými štátmi a zbrojársky priemysel bol aj v čase relatívne priateľských vzťahov Kremľa so západnými štátmi oblasťou, ktorú Rusi udržiavali na vysokej úrovni. Napriek tomu však kvalitou a technologickou vyspelosťou ruský zbrojársky priemysel za západným, a to aj európskym, zaostával. Pri väčšine zbraní mohol konkurovať iba nižšou cenou.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?